• Temperatura -1oC
  • Ciśnienie 1002.9 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

STRAŻ MIEJSKA ŻARY

Plan dyslokacji patroli pieszych na terenie miasta Żary 15.01- 19.01.2018 r.

15.01.2018 r.
Patrol pieszy I, godz. 11.00-12.00 w rejonie ulic:
- Powstańców Wlkp.
Patrol pieszy II, godz. 18.00-19.00 w rejonie ulic:
- Dworcowa
- Łąkowa
- Strażacka
czytaj dalej

BEZPIECZEŃSTWO A FAJERWERKI

W związku z nadchodzącym nowym rokiem kalendarzowym strażnicy miejscy wspólnie z policjantami przeprowadzili pogadanki w szkołach podstawowych o bezpieczeństwie związanym z używaniem wyrobów pirotechnicznych oraz skutkach prawnych.  Uczniowie zrozumieli nasz przekaz. Jednak okazuje się, że od kilku dni z różnych części naszego miasta słychać odgłosy odpalanych petard. Najczęściej ten rodzaj zabawy upodobali sobie nastolatkowie. Do dyżurnego Straży Miejskiej wpływają zgłoszenia o uciążliwości z tym związanej, szczególnie w porze popołudniowo-wieczorowej. Osoby zabawiające się tym sposobem łamią przepisy prawa i muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi. Przypominamy, że w Żarach materiały pirotechniczne używać można w dniu 31 grudnia i 1 stycznia. Przypominamy również o prawnym zakazie sprzedaży wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim, za co grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. 

ŻARSCY UCZNIOWIE IDĄ BEZPIECZNĄ DROGA DO SZKOŁY 2017/2018

      Strażnicy Miejscy wraz z dzielnicowymi Komendy Powiatowej Policji w Żarach zakończyli cykl spotkań w szkołach podstawowych klasy I-VI, o tematyce bezpiecznej drogi do szkoły. Przypomniano jakie czynności należy wykonać przed wyjściem z  domu i jak poprawnie zabezpieczyć mieszkanie, czym należy kierować się,  aby bezpiecznie pokonać drogę do szkoły, uzmysłowiono o konieczności opanowania kryteriów jakimi należy kierować się podczas wyboru drogi do szkoły i do domu, przedstawiono oraz przypomniano jakie należy przyjmować postawy i zachowania podczas drogi do szkoły, uzmysłowiono jakie sytuacje oraz jakie miejsca mogą być niebezpieczne. Przestrzeżono  przed  kontaktem z osobami nieznanymi oraz zwierzętami. Stróże prawa uczniom klas pierwszych podarowali kamizelki odblaskowe, a pozostałym gadżety z elementami odblaskowymi.

25 LAT SŁUŻBY ŻARSKIEJ STRAŻY MIEJSKIE NA RZECZ LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI

W  kwietniu  2017 roku  minęło   ćwierć wieku od  daty utworzenia Straży Miejskiej w Żarach.  Obraz ówcześnie nowych  mundurowych stróży prawa  dość szybko  ukształtował się pozytywnie w opinii lokalnej społeczności, wobec  której strażnicy pełnią rolę służebną. Zaufanie wciąż wzrasta, co jest odzwierciedleniem kilkudziesięciu tysięcy zgłoszeń i podjętych interwencji. Na co dzień, oprócz zadań wyznaczonych, wykazują się własną inicjatywą wpływającą na polepszenie bezpieczeństwa mieszkańców i wyglądu estetycznego miasta. Na Straż Gminną/Miejską nakładanych jest coraz więcej uprawnień ustawowych i kompetencji, co przekłada się na ciągłe dążenie  poprawy  bezpieczeństwa mieszkańców gmin.  

PRZEZ MIASTO PRZESZŁA WICHURA

      W dniu wczorajszym (05.10.2017r) od godzin wieczorowych przez nasze miasto przechodziła wichura powalając m.in. drzewa i łamiąc konary drzew. Wyłomy w kilku miejscach zablokowały ciągi komunikacyjne. Interweniowała Powiatowa Państwowa  Straż Pożarna w Żarach, Ochotnicza Straż Pożarna w Żarach i PK. PEKOM S.A. w Żarach. Od wczoraj i dziś od wczesnych godzin porannych patrole Straży Miejskiej sprawdzają miejsca, w których występują utrudnienia w ruchu. Są to zatoki autobusowe, chodniki i drogi dla rowerów. W kilku miejscach stwierdzono zerwane zwisające konary drzew nad drogą oraz zerwane napowietrzne linie energetyczne i telefoniczne. Stwierdzony stan niezwłocznie przekazywany jest do kompetentnych instytucji co wpływa na skrócenie czasu usuwania skutków wichury.

22 WRZESIEŃ EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

     W miniony piątek 22 września był dniem pod hasłem „ Europejski  Dzień  bez Samochodu”.  Straż Miejska wzorem lat ubiegłych rozdawała gadżety mieszkańcom, którzy w tym dniu wybrali środek lokomocji alternatywny do samochodu. Aura dopisała więc nasi najmłodsi mieszkańcy  ze szkół i przedszkoli wybrali się na spacer  z hasłami  związanymi z dniem bez samochodu. Z satysfakcją należy przyznać, że  w naszym mieście zaobserwowano zwiększony ruch na drogach dla rowerów, ruch pieszych no i oczywiście mniej zatłoczonych parkingów w centrum miasta. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

10Galeria zdjęć: 22 WRZESIEŃ EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

JUBILEUSZ DOMU SAMOTNEJ MATKI

       W ostatnią sobotę (10.09.2017r.) na zaproszenie  Koła Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Żarach, Straż Miejska uczestniczyła w festynie pod hasłem „Stawiamy na rodzinę” z okazji 25-Lecia Domu Samotnej  Matki w Żarach. Tradycyjnie strażnicy miejscy przybyli z programem związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem. Stoisko cieszyło się powodzeniem  przez wszystkie grupy wiekowe. Rozwiązywanie krzyżówki, quiz czy też malowanki sprawiały radość. Chętnie odpowiadali też na zadawane pytania. Okazuje się, że uczestnicy posiadają wiedzę o bezpieczeństwie na dobrym  poziomie. W nagrodę otrzymali gadżety z elementami odblaskowymi i promującymi Straż Miejską w Żarach.

BEZPIECZNIE W DRODZE DO SZKOŁY

Od minionego poniedziałku  04.09.2017r. uczniowie podążyli o szkoły. W mieście na drogach zrobiło się tłoczniej, szczególnie w godzinach porannych, ponieważ uczniowie docierają do swoich szkół w różny sposób - pieszo, rowerem czy też dowożeni samochodem. Straż Miejska patroluje miejsca  w rejonach placówek oświatowych i czuwa aby dla młodych mieszkańców droga do szkoły była bezpieczna. Strażnicy wręczają dzieciom gadżety z elementami odblaskowymi.

RANNY DZIK W LESIE

    W dniu wczorajszym  (06.09.2017r.) do dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęło zgłoszenie, w sprawie rannego niebezpiecznego  dzika znajdującego się w lesie przy ul. Sportowej w Żarach. Patrol w niewielkim lasku stwierdził lochę z potomstwem  w ilości 10 sztuk. Zwierzę było  ranne, biegało po lesie stwarzając zagrożenie dla osób, korzystających leśnych dróżek na tzw. skróty. Strażnicy  z pomocą funkcjonariuszy Policji zabezpieczyli wejścia do lasu. O zdarzeniu powiadomiono właściciela terenu- Nadleśnictwo Lipinki.  Na miejsce przybyła Straż Leśna i Powiatowy Weterynarz, który stwierdził, że zwierzę zostało ranne w wyniku postrzału. Dalsze czynności w sprawie przejęła Straż Leśna i właściciel lasu. Weterynarz uznał, że wiek i stan rozwoju młodych dzików pozwala radzić sobie w naturze bez pomocy człowieka.

AKCJA „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”

   Za kilka dni kończą się wakacje. W naszym mieście dostrzega się wzmożony ruch, który związany jest głównie z zakupami szkolnymi. Dlatego też Straż Miejska w dniach od 21 sierpnia do 10 września br. prowadzi działania prewencyjne pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”. Patrole czuwają nad bezpieczeństwem osób, kontrolują też sposób i prawidłowość parkowania pojazdów. Sprawdzają stan oznakowania drogowego oraz stan techniczny znaków drogowych i urządzeń zabezpieczających w okolicach przedszkoli i szkół. Natomiast od pierwszego dzwonka szkolnego przez ponad tydzień patrole będą czuwały nad bezpieczeństwem na drogach, po których uczniowie będą przemieszczać się do swoich szkół.
1 2 3 4 5 6 ... 9

Narzędzia i usługi

Kontakt - stopka

Urząd Miejski w Żarach

Urząd Miejski w Żarach
pl. Rynek 1-5 ; 68-200 Żary
miasto~@~um~.~zary~.~pl
tel. 68 470 83 00 ; fax. 68 470 83 86
www.zary.pl 
 

Godziny otwarcia:

poniedziałek od 8.00 do 16.00
wtorek - piątek od 7.30 do 15.30
kasy:   poniedziałek  8.30 - 14.30
wtorek - piątek 8.00 - 14.00
 

Konta bankowe:

Konto:  PKO BP SA
              21 10205402 0000 0302 0313 9037
Konto opłaty skarbowej: 
              95 10205402 0000 0402 0374 1675
Urząd:   NIP: 928-10-02-069   REGON:  000526185
Gmina:  NIP: 928-20-77-626   REGON:  970770540
 
Przyjęcia interesantów w sprawie skarg i wniosków przez Burmistrza lub Zastępców Burmistrza poniedziałek od 9.00 do 16.00
Sekretarz Gminy i Skarbnik Gminy przyjmują interesantów w godzinach pracy Urzędu.