• Temperatura -4oC
  • Ciśnienie 1002.9 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

RELACJE

PASOWANIE NA PIERWSZOKLASISTÓW

   17 października w Szkole Podstawowej nr 2 w Żarach odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na pełnoprawnych uczniów. Klasy pierwsze przygotowały na tę okazję program artystyczny. Recytując wiersze i śpiewając piosenki, opowiedzieli o sobie i o swoich oczekiwaniach związanych ze szkołą. Po przedstawieniu nastąpiła najważniejsza część uroczystości - ślubowanie. W obecności starszych kolegów, nauczycieli i rodziców wypowiedzieli słowa przysięgi. Następnie Pani Dyrektor Marzena Mosakowska - Wrona pasowała dzieci na uczniów poprzez symboliczne dotknięcie lewego ramienia dużym ołówkiem, który jest znaczącym atrybutem tego ceremoniału. Na zakończenie klasy pierwsze otrzymały upominki i udały się wraz z wychowawcami do swoich gabinetów na wspólny poczęstunek. Uroczystość została przygotowana pod czujnym okiem wychowawców: pani Monika Sado i pani Elżbiety Wolniakowskiej.

Nocka w SP 1 w Żarach z okazji Dnia Chłopaka

W piątek, 28 września 2018 r., z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 w Żarach nocka dla wszystkich chętnych chłopców z klas V-VIII.
Spotkanie rozpoczęła p. Dyrektor Agnieszka Ropska, głos zabrał także p. Zbigniew Zdzitowiecki, przewodniczący Rady Rodziców oraz p. Marzena Bałdyga, opiekunka SU. Pani Dyrektor podarowała zebranym trzy pudełka cukierków. Opiekunami dzieci byli nauczyciele: p. Marzena Bałdyga, p. Aleksandra Witkowska, p. Sławomir Pawłowicz oraz p. Piotr Pałac.
W ciągu dwunastu godzin spędzonych w szkole nie mogło być mowy o nudzie, uczniowie:
•             obejrzeli mecz piłki siatkowej Polska-Włochy,
•             rozegrali szereg pojedynków w tenisa stołowego,
•             pojedynkowali się także na komputerach,
•             wykazywali się swoimi umiejętnościami w sali gimnastycznej,
•             uczyli się belgijki,
•             obejrzeli dwa filmy.
Nad przebiegiem imprezy czuwały przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego, które uczyły chłopców pięknego tańca – belgijki.
Nocki w SP 1 w Żarach to nie tylko wspaniała zabawa, lecz również okazja do poznania się, integracji, do bycia razem.

Uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarach laureatkami „Lubuskiego Konkursu Literackiego” Uniwersytetu Zielonogórskiego

We wtorek, 18 września 2018 r., w Campusie B Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się III finał „Lubuskiego Konkursu Literackiego”.
Na konkurs wpłynęła rekordowa liczba prac, z całego województwa aż 350. Do tytułu laureata wybrano autorów 50 prac. (20 w kategorii 9-13 lat, 20 w kategorii 14-16 lat i 10 w kategorii 17-20 lat). Wszystkie uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarach – Weronika Zawadzka z kl. IV a (podopieczna p. Grażyny Ćwikły), Magda Nowacka z kl. V b (podopieczna p. Edyty Talarowskiej), Zuzia Nowacka z kl. VI c (podopieczna p. Piotra Pałaca) i Martyna Kusyk z kl. III a gimnazjum (podopieczna p. Iwony Mączkowskiej) zostały laureatkami.
Dodatkowo w każdej kategorii przyznano trzy nagradzane miejsca. W kategorii 14-16 lat Martyna Kusyk z kl. III gim zajęła II miejsce!
Uczniowie brali udział w warsztatach z pracownikami Instytutu Filologii Polskiej UZ na temat tworzenia bohatera literackiego. Wszyscy laureaci otrzymali książki, w których zostały umieszczone ich opowiadania.

Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żarach

W piątek, 7 września 2018 r., w Szkole Podstawowej nr 1 w Żarach uczniowie klas ósmych czytali młodszym koleżankom i kolegom PRZEDWIOŚNIE Stefana Żeromskiego.
Tego dnia w całej Polsce czytano fragmenty powieści Żeromskiego w ramach akcji społecznej propagującej znajomość literatury polskiej - "Narodowe Czytanie".
Inicjatorkami Narodowego Czytania w SP nr 1 były panie bibliotekarki: Izabela Olszańska oraz Anna Andrukiewicz. Zachęcamy wszystkich do czytania: "Kto czyta książki, żyje podwójnie" (Umberto Eco).

Srebrne ratowniczki

Anna Wardak i Wiktoria Niekało zajęły drugie miejsce w Okręgowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK, które odbyły się 17 maja w Parku Krasnala w Nowej Soli. W zawodach wzięły udział pięć dwuosobowych drużyn (zwycięzców zawodów rejonowych). Młodzi ratownicy musieli wykazać się wiedzą i praktyką udzielania pierwszej pomocy na sześciu stanowiskach m.in.  wykonując resuscytację krążeniowo-oddechową topielcowi, zabezpieczając ciało obce przy upadku z roweru czy zabezpieczając kończynę po odcięciu oraz rozwiązując test wiedzy na temat CK i PCK. Drużynę z żarskiej Dwójki przygotowały pani Violetta Kępińska opiekun SK PCK i Pani Irena Cendry pielęgniarka w SP nr 2 w Żarach.
Na zdjęciu (od lewej): Anna Wardak, pani Violetta Kępińska i Wiktoria Niekało.

NAGRODZONY W KONKURSIE

Szymon Wełna – uczeń ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach zajął III miejsce Międzyszkolnym Konkursie z Języka Angielskiego "Master of English" w ramach Macmillan Primary School Tournament zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Żarach. Konkurs odbył się 23 maja w żarskiej Jedynce. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z 5 szkół żarskich. Test składał się  z dwóch części: 1 część sprawdzała znajomość słownictwa i struktur gramatycznych, natomiast druga część obejmowała zadania na zrozumienie tekstu czytanego. Uczeń z żarskiej Dwójki w nagrodę otrzymał bon, który może wykorzystać na naukę języka angielskiego w Szkole Języków Obcych w Żarach. Do konkursu przygotowywał się pod opieką pani Anny Forys- Roszak, nauczycielki języka angielskiego.

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM
17 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 8 im. B. Chrobrego w Żarach odbyły się eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju "Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym".          
W zawodach uczestniczyło 9 drużyn z terenu miasta – 6 szkół podstawowych i 3 gimnazjalne. Bardzo dobre wyniki uczestników sprawiły, że nasze miasto na etapie powiatowym reprezentować będą 3 drużyny ze szkół podstawowych:
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. F. Chopina w Żarach
- Szkoła Podstawowa nr 8 im. B. Chrobrego w Żarach
- Społeczna Szkoła Podstawowa w Żarach
oraz oddziały gimnazjalne Szkoły Podstawowej nr 8 im. B. Chrobrego w  Żarach.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM

FINALISTKI KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

Uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach zostały finalistkami konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. Oliwia Świgoń z języka angielskiego, natomiast Julia Korochoda z języka polskiego. W konkursie z języka angielskiego wystartowało 412 uczniów z całego województwa. Do kolejnego etapu przeszło 45 osób, w tym Oliwia. Dziewczyna przygotowywała się pod okiem pani Anny Forys-Roszak. W konkursie z języka polskiego wzięło udział 723 uczniów z całego województwa. Do finału przeszło 82 osoby, w tym Julia. Uczennica przygotowywała się pod okiem pani Jolanty Błażków. Dziewczyny powalczą o tytuł laureata w maju. Trzymamy za nie kciuki!

DZIENNIKARZE "KURIERA DWÓJKI" LIDERAMI WŚRÓD SZKOLNYCH MEDIÓW

Młodzi dziennikarze z redakcji gazetki „Kurier Dwójki” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach zajęli pierwsze miejsce w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Gazetę Szkolną „Nasza Gazeta” zorganizowanego przez Pałac Młodzieży oraz Stowarzyszenie Czasu Wolnego Dzieci Młodzieży w Katowicach. W konkursie wzięło udział ponad 100 szkolnych redakcji z całej Polski ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, przedszkoli i szkół specjalnych. Finał odbył się 13 kwietnia w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Jury nagrodziło 13 redakcji szkolnych. Gazetka „Kurier Dwójki” zyskała uznanie w oczach jurorów. Młodzi dziennikarze z żarskiej Dwójki tworzą szkolne czasopismo, które od początku istnienia cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Redakcja istnieje od 2005 roku, obecnie liczy około 20 redaktorów, a opiekunką od początku istnienia gazety jest pani Jolanta Błażków, nauczycielka języka polskiego. Dziennikarze „Kuriera Dwójki” mają na swoim koncie wiele sukcesów na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim. Kilkakrotnie otrzymali tytuł „Mistrza Pismaków” i tytuł Srebrnego Laureata w Ogólnopolskim Konkursie Mediów Szkolnych „MAM.Forum Pismaków”. Rokrocznie zajmują pierwsze miejsca w Konkursie na Najlepszą Gazetkę Województwa Lubuskiego. Gazetka od lat utrzymuje się w ścisłej czołówce najlepszych gazetek w Polsce i w województwie.

SPOTKANIE PRZY ŻARSKIEJ PORCELANIE

Dnia 12 kwietnia uczniowie z klasy 4a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach oraz uczniowie klasy 5 z Gimnazjum Landau z Weisswasser spotkali się w Żarach w Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego. Był to element projektu pod hasłem: „Szkło i Porcelana na Łużycach” realizowanego w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia-Polska 2014-2010 w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr. Do udziału w projekcie zaprosił żarską Dwójkę Urząd Miasta Żary. Uczniowie brali udział w różnych zajęciach: ozdabiali kubki, malowali na szkle, lepili z gliny oraz naprawiali uszkodzoną porcelanę. Poza tym odbyły się zajęcia animacyjne, uczniowie poznali się bliżej i próbowali komunikować się ze sobą w języku niemieckim. Na koniec wykonali serbołużycki taniec ze wstążkami, którego nauczyli się podczas spotkania w Rohne.  Dzień był pełen wrażeń i wszystkim się bardzo podobał.
1 2 3 4 5 6 ... 7

Narzędzia i usługi

Kontakt - stopka

Urząd Miejski w Żarach

Urząd Miejski w Żarach
pl. Rynek 1-5 ; 68-200 Żary
miasto~@~um~.~zary~.~pl
tel. 68 470 83 00 ; fax. 68 470 83 86
www.zary.pl 
 

Godziny otwarcia:

poniedziałek od 8.00 do 16.00
wtorek - piątek od 7.30 do 15.30
kasy:   poniedziałek  8.30 - 14.30
wtorek - piątek 8.00 - 14.00
 

Konta bankowe:

Konto:  PKO BP SA
              21 10205402 0000 0302 0313 9037
Konto opłaty skarbowej: 
              95 10205402 0000 0402 0374 1675
Urząd:   NIP: 928-10-02-069   REGON:  000526185
Gmina:  NIP: 928-20-77-626   REGON:  970770540
 
Przyjęcia interesantów w sprawie skarg i wniosków przez Burmistrza lub Zastępców Burmistrza poniedziałek od 9.00 do 16.00
Sekretarz Gminy i Skarbnik Gminy przyjmują interesantów w godzinach pracy Urzędu.