• Temperatura 18oC
  • Ciśnienie 999.4 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

RELACJE

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM
17 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 8 im. B. Chrobrego w Żarach odbyły się eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju "Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym".          
W zawodach uczestniczyło 9 drużyn z terenu miasta – 6 szkół podstawowych i 3 gimnazjalne. Bardzo dobre wyniki uczestników sprawiły, że nasze miasto na etapie powiatowym reprezentować będą 3 drużyny ze szkół podstawowych:
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. F. Chopina w Żarach
- Szkoła Podstawowa nr 8 im. B. Chrobrego w Żarach
- Społeczna Szkoła Podstawowa w Żarach
oraz oddziały gimnazjalne Szkoły Podstawowej nr 8 im. B. Chrobrego w  Żarach.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM

FINALISTKI KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

Uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach zostały finalistkami konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. Oliwia Świgoń z języka angielskiego, natomiast Julia Korochoda z języka polskiego. W konkursie z języka angielskiego wystartowało 412 uczniów z całego województwa. Do kolejnego etapu przeszło 45 osób, w tym Oliwia. Dziewczyna przygotowywała się pod okiem pani Anny Forys-Roszak. W konkursie z języka polskiego wzięło udział 723 uczniów z całego województwa. Do finału przeszło 82 osoby, w tym Julia. Uczennica przygotowywała się pod okiem pani Jolanty Błażków. Dziewczyny powalczą o tytuł laureata w maju. Trzymamy za nie kciuki!

DZIENNIKARZE "KURIERA DWÓJKI" LIDERAMI WŚRÓD SZKOLNYCH MEDIÓW

Młodzi dziennikarze z redakcji gazetki „Kurier Dwójki” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach zajęli pierwsze miejsce w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Gazetę Szkolną „Nasza Gazeta” zorganizowanego przez Pałac Młodzieży oraz Stowarzyszenie Czasu Wolnego Dzieci Młodzieży w Katowicach. W konkursie wzięło udział ponad 100 szkolnych redakcji z całej Polski ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, przedszkoli i szkół specjalnych. Finał odbył się 13 kwietnia w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Jury nagrodziło 13 redakcji szkolnych. Gazetka „Kurier Dwójki” zyskała uznanie w oczach jurorów. Młodzi dziennikarze z żarskiej Dwójki tworzą szkolne czasopismo, które od początku istnienia cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Redakcja istnieje od 2005 roku, obecnie liczy około 20 redaktorów, a opiekunką od początku istnienia gazety jest pani Jolanta Błażków, nauczycielka języka polskiego. Dziennikarze „Kuriera Dwójki” mają na swoim koncie wiele sukcesów na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim. Kilkakrotnie otrzymali tytuł „Mistrza Pismaków” i tytuł Srebrnego Laureata w Ogólnopolskim Konkursie Mediów Szkolnych „MAM.Forum Pismaków”. Rokrocznie zajmują pierwsze miejsca w Konkursie na Najlepszą Gazetkę Województwa Lubuskiego. Gazetka od lat utrzymuje się w ścisłej czołówce najlepszych gazetek w Polsce i w województwie.

SPOTKANIE PRZY ŻARSKIEJ PORCELANIE

Dnia 12 kwietnia uczniowie z klasy 4a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach oraz uczniowie klasy 5 z Gimnazjum Landau z Weisswasser spotkali się w Żarach w Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego. Był to element projektu pod hasłem: „Szkło i Porcelana na Łużycach” realizowanego w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia-Polska 2014-2010 w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr. Do udziału w projekcie zaprosił żarską Dwójkę Urząd Miasta Żary. Uczniowie brali udział w różnych zajęciach: ozdabiali kubki, malowali na szkle, lepili z gliny oraz naprawiali uszkodzoną porcelanę. Poza tym odbyły się zajęcia animacyjne, uczniowie poznali się bliżej i próbowali komunikować się ze sobą w języku niemieckim. Na koniec wykonali serbołużycki taniec ze wstążkami, którego nauczyli się podczas spotkania w Rohne.  Dzień był pełen wrażeń i wszystkim się bardzo podobał.

POZNAJĄ SĄSIADÓW ZZA NYSY

„Człowiekiem jestem; nic co ludzkie nie jest mi obce”- mogą powtórzyć za filozofem uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach, bowiem w myśl owej maksymy młodzież wybrała się na wycieczkę do Plastinarium w Guben, gdzie mogli podziwiać piękno ludzkiego ciała oraz zgłębiać wiedzę na temat anatomii i fizjologii. Podczas wyjazdu uczniowie odwiedzili także Fabrykę Czekolady w malowniczej wsi Hornow, gdzie popijając gorącą czekoladę własnoręcznie stworzyli czekoladowe tabliczki. Opiekę nad uczniami sprawowała pani Wioletta Kostecka oraz pani Adrianna Wrona- Dobek. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Poznajemy sąsiadów zza Nysy”.

Obchody 15 - lecia partnerskiej współpracy przedszkoli "Regenbogen" Weisswasser i Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Żarach

Dnia 16 marca 2018 r. w Sali Konferencyjnej żarskiego Ratusza odbyła się konferencja z okazji obchodów 15 – lecia partnerskiej współpracy przedszkoli: "Regenbogen" Weisswasser i Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Żarach.
Dzieci z obu placówek wspólnie zaśpiewały i zatańczyły piosenki w języku polskim i języku niemieckim. Spotkanie to sprawiło wszystkim wiele radości. Następnie wszyscy udali się do siedziby Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Żarach na uroczyste odsłonięcie tablicy  upamiętniającej 15 lat współpracy.
    

SZLIFUJĄ NIEMIECKI

Dnia 12 lutego 2018 r. uczniowie klas IV-VII Szkoły Podstawowej nr 2 wzięli udział w wycieczce krajoznawczo-dydaktycznej do Niemiec. Została ona zorganizowana w ramach realizowanego w szkole projektu edukacyjnego „Poznajemy sąsiadów zza Nysy”, którego koordynatorką jest pani Wioletta Kostecka, nauczycielka języka niemieckiego. Pierwszym punktem eskapady była wizyta w Planetarium w Cottbus, gdzie młodzi poligloci obejrzeli film pt. „Z Ziemi do Wszechświata”. Na uczniów czekała jeszcze jedna atrakcja - pobyt w Tropical Islands - największym tropikalnym parku rozrywki i wypoczynku w Europie. Uczniowie z żarskiej Dwójki niczym poszukiwacze przygód mieli okazję poznać egzotyczną krainę. Mogli poczuć atmosferę dalekich lądów i niepowtarzalną magię tropikalnej wyspy. Czekały na nich liczne atrakcje tj. spacer po plaży Morza Południowego, ekspedycja po lesie tropikalnym, wodny świat w Lagunie Bali, obserwacje egzotycznych zwierząt. Aby korzystać z uroków egzotycznej wyspy, uczniowie musieli wykazać się językowymi umiejętnościami. Zwiedzając las tropikalny, uczniowie czytali w języku niemieckim tabliczki informacyjne o egzotycznej roślinności. Oprócz nauki na uczniów czekały atrakcje na placu zabaw i przekąska. Musieli ją kupić sami, posługując się językiem niemieckim, którego uczą się w szkole. Opiekunami uczniów były: Alicja Skrabalak, Adrianna Wrona-Dobek, Anna Hickiewicz oraz Wioletta Kostecka. Wycieczka była dofinansowana przez Urząd Miasta Żary.

Dzień Bezpiecznego Internetu

   6 lutego w Szkole Podstawowej nr 2 w Żarach uroczyście obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Inicjatywa ta miała na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Przygotowania do DBI w żarskiej Dwójce trwały już od dwóch tygodni. Klasy 1-3 wykonywały rysunki tematyczne, które zostały zaprezentowane w formie galerii, a najlepsze nagrodzone. Klasy starsze pracowały nad wizerunkiem Strażnika Internetu. Uczniowie z poziomu 4-5 zbudowały z różnych elementów wizerunek strażnika, natomiast klasy 6 i 7 wykonały plakaty edukacyjne oraz przebrały za strażnika swojego przedstawiciela. Miłą niespodziankę sprawiła nam klasa 7c, prezentując scenkę o bezpieczeństwie w sieci. Najpiękniejsze prezentacje zostały nagrodzone, natomiast wyróżnienie przyznano, każdej klasie, za wkład wniesiony w przygotowanie. Dodatkowo tego dnia obowiązywał strój w kolorze niebieskim, który miał na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z przemocą i cyberprzemocą. Przebrała się niemal cała szkoła i dlatego po przeprowadzonych uroczystych prezentacjach, każdy z uczniów od klasy 1 do 7 został obdarowany grami edukacyjnymi i licencjami na programy antywirusowe. Atrakcji nie zabrakło również dla rodziców i dzieci z poziomu 1-3. Dla rodziców organizatorzy przygotowali tematyczne materiały w postaci ulotek, natomiast dla najmłodszych zorganizowano konkursy sprawnościowe i logiczne. Organizatorem całej akcji był pan Tomasz Chmielewski, nauczyciel informatyki.
 
 

Walentynki na słodko

   Czerwone balony w kształcie serc, serpentyny w różnych odcieniach koloru miłości – walentynkowe dekoracje podkreślały nastrój dnia 9 lutego, który w tym roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Żarach obchodzono na słodko. Tego dnia Samorząd Uczniowski zorganizował akcję „Dzień Łasucha”. Na przerwach sprzedawano słodkości upieczone przez rodziców dzieci. Po zakup ciasta i babeczek z niespodzianką ustawiały się długie kolejki. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na różne przedsięwzięcia organizowane przez Samorząd Uczniowski z żarskiej Dwójki. Tego dnia Walenty w asyście amorków wręczał także adresatom liściki. Niektórzy otrzymali nawet po kilka. Ci uczniowie, którzy mieli przypięte do ubrania czerwone serduszko, nie byli tego dnia pytani. Opiekę nad całym przedsięwzięciem sprawowała pani Żaneta Klimowicz– opiekunka samorządu.

KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWA W DWÓJCE

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe, na które uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach czekali z niecierpliwością. Zabawa dla klas IV-VII odbyła się 17 lutego pod hasłem: „Damy i kowboje”. W bajkowej scenerii, przy pięknej muzyce uczniowie bawili się wspaniale. Dodatkową atrakcją były konkursy i zabawy, które dostarczyły mnóstwa radości. Został przeprowadzony konkurs na najciekawszy strój karnawałowy, w którym zwyciężyła Samanta Stachowiak. Najliczniej przebraną klasą była 4b. Wspaniała muzyka sprawiła, że wszyscy bawili się świetnie. Były kolorowe korowody, tańce w kółku, parami, indywidualnie. Zabawę uprzyjemnił pyszny poczęstunek przygotowany przez  Radę Rodziców. Nad organizacją zabaw karnawałowych czuwał Samorząd Uczniowski.
1 2 3 4 5 6

Narzędzia i usługi

Kontakt - stopka

Urząd Miejski w Żarach

Urząd Miejski w Żarach
pl. Rynek 1-5 ; 68-200 Żary
miasto~@~um~.~zary~.~pl
tel. 68 470 83 00 ; fax. 68 470 83 86
www.zary.pl 
 

Godziny otwarcia:

poniedziałek od 8.00 do 16.00
wtorek - piątek od 7.30 do 15.30
kasy:   poniedziałek  8.30 - 14.30
wtorek - piątek 8.00 - 14.00
 

Konta bankowe:

Konto:  PKO BP SA
              21 10205402 0000 0302 0313 9037
Konto opłaty skarbowej: 
              95 10205402 0000 0402 0374 1675
Urząd:   NIP: 928-10-02-069   REGON:  000526185
Gmina:  NIP: 928-20-77-626   REGON:  970770540
 
Przyjęcia interesantów w sprawie skarg i wniosków przez Burmistrza lub Zastępców Burmistrza poniedziałek od 9.00 do 16.00
Sekretarz Gminy i Skarbnik Gminy przyjmują interesantów w godzinach pracy Urzędu.