• Temperatura -2oC
  • Ciśnienie 1016.2 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: BIP

STRAŻ MIEJSKA ŻARY

Konkurs "Straż Miejska w moim mieście"

Załączniki

Plan dyslokacji patroli pieszych na terenie miasta Żary od 23 do 27 stycznia 2017 r.

23.01.2017 r. 
Patrol pieszy I, godz. 11.00-12.00 w rejonie ulic:
- Al. Jana Pawła II
- Zamkowa
- Browarna
- Rynek
Patrol pieszy II, godz. 18.00-19.00 w rejonie ulic :
- Pl. Przyjaźni
- Chrobrego
- Cicha
- Kaczy Rynek
czytaj dalej

ZIMOWE UTRZYMANIE JEZDNI I CHODNIKÓW

Od drugiego dnia nowego roku zimowa aura oprószyła śniegiem nasze miasto. Na drogach pojawiły się pługi i piaskarki. Z chodników usuwany jest śnieg i śliskość. Obowiązek usuwania śniegu i lodu z jezdni należy do zarządców drogi, natomiast z  chodników położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości należy do właścicieli nieruchomości. Straż Miejska dokonuje kontroli w aspekcie zimowego utrzymania jezdni i chodników. Nie wywiązanie się z tego obowiązku może skutkować karą grzywny. Ponadto zarządca drogi, właściciel nieruchomości ponosi odpowiedzialność prawną w przypadku zaistnienia nieszczęśliwego zdarzenia na  jezdni lub  na chodniku, z którego nie usunięto śniegu i lodu.

UCZNIOWIE BEZPIECZNI W CZASIE WOLNYM OD ZAJĘĆ SZKOLNYCH

   Najmłodsi mieszkańcy naszego miasta mają świąteczną przerwę od nauki, a pod koniec stycznia 2017r. dwutygodniowe ferie zimowe. Aby czas ten upłynął bezpiecznie  strażnicy miejscy wspólnie z policjantami, strażakami oraz WOPR-owcami we wszystkich szkołach podstawowych rozmawiali z uczniami  przypominając im o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze publicznej, bezpiecznej zabawie na śniegu i lodzie, ograniczonym  zaufaniu wobec osób nieznanych oraz  bezpańskich psów. Uzmysłowili o bezpiecznym surfowaniu w internecie i korzystaniu z portali społecznościowych. Przypomnieli również o niebezpieczeństwie wynikającym z nieumiejętnego obchodzenia się z otwartym ogniem i eksploatowaniu uszkodzonych urządzeń elektrycznych. Do uczniów starszych klas apelowali o zachowanie postawy asertywnej w przypadku namowy rówieśników do popełnienia czynu niezgodnego z ogólnie przyjętymi kanonami lub w sprzeczności z prawem.
 


 
czytaj dalej

NA FAJERWERKI CZAS JEST WYZNACZONY

Od ubiegłego tygodnia w naszym mieście coraz częściej słychać odgłosy odpalanych wyrobów pirotechnicznych, o różnym natężeniu poziomu hałasu. Osoby zabawiające się tym sposobem łamią przepisy prawa i muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi. Straż Miejska przypomina, że w Żarach materiały pirotechniczne używać można w dniu 31 grudnia i 1 stycznia. Przypominamy również o prawnym zakazie sprzedaży wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim, za co grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

BEZPIECZNI ZERÓWKOWICZE

W dniu 09.12.2016r. w Szkole Podstawowej nr 8 odbył się 10 jubileuszowy Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie pt. „ Bezpieczny Przedszkolak”, którego organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Żarach. Burmistrz Miasta Żary Pani Danuta Madej powitała dzieci życząc im najlepszych wyników. W turnieju uczestniczyły  24 zespoły trzyosobowe przedszkolaków z powiatu żarskiego rywalizując w czterech trudnych konkurencjach. Zwyciężyła  drużyna z Jasienia, drugie miejsca zdobyła drużyna z Lubanic i na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Żarach. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy uczestnicy obdarowani zostali drobnymi gadżetami z elementami odblaskowymi.  Straż Miejska i Straż Pożarna zaproszona została do udziału w Turnieju jako członkowie komisji konkursowej. Trzeba przyznać, że z roku na rok wśród przedszkolaków poziom wiedzy o bezpieczeństwie  jest  coraz wyższy, co cieszy służby troszczące się o bezpieczeństwo mieszkańców.

Plan dyslokacji służby patroli pieszych na terenie miasta Żary 19.12-23.12.2016 r.

19.12.2016 r.
Patrol pieszy I, godz. 11.00-12.00 w rejonie ulic:
- Katowicka
- Zwycięzców
Patrol pieszy II, godz. 18.00-19.00 w rejonie ulic:
- Górnośląska
- Tunelowa
20.12.2016 r.
Patrol pieszy I, godz. 11.00-12.00 w rejonie ulic:
- Szarych Szeregów      
- Białostocka
- Chełmska
Patrol pieszy II, godz. 18.00-19.00 w rejonie ulic:
- Zamojska
- Męcz. Oświęcimskich
czytaj dalej

Podziękowanie

W TROSCE O LUDZI BEZDOMNYCH

     Niskie temperatury powietrza  i chłód to trudny okres dla  osób bezdomnych. Przede wszystkim dlatego, że  nie wszyscy wyrażają chęć do korzystania z miejskiej noclegowni. W trosce o ich bezpieczeństwo strażnicy miejscy  wspólnie z policją i pracownikami Miejskiego  Ośrodka Pomocy Społecznej  sprawdzają miejsca na terenie miasta, w których  bezdomni  „pomieszkują”. Należy wierzyć, że poprzez skonsolidowane działania oraz sygnały ze strony społeczeństwa spowodują, że bezdomni  przetrwają zimę w sposób bezpieczny.

POMOC OSOBOM BEZDOMNYM

Okres jesienno-zimowy jest najtrudniejszym czasem dla osób bezdomnych i społecznie wykluczonych. Niskie temperatury powietrza  stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia tej grupy osób z powodu wychłodzenia organizmu. Jak co roku funkcjonariusze Straży Miejskiej kontrolują miejsca, w których osoby bezdomne szukają schronienia. Głównie są to pustostany, ruiny budynków, piwnice, jak również namioty i szałasy. Osoby bezdomne zachęcamy do korzystania z noclegowni lecz  nie zawsze korzystają z oferowanej pomocy, min. dlatego, że w noclegowni nie można spożywać alkoholu. W ich mniemaniu jest to ograniczenie wolności-swobody. W uzasadnionych przypadkach bezdomnych dowozimy do noclegowni. W związku z nadchodzącą porą niskich temperatur i zagrożeniem wychłodzenia organizmu, apelujemy o reagowanie w przypadku zauważenia takiej osoby powiadamiając służby, tel. 986 i 997.
1 2 3 4 5 6 ... 7

Narzędzia i usługi

Kontakt - stopka

Urząd Miejski w Żarach

Urząd Miejski w Żarach
pl. Rynek 1-5 ; 68-200 Żary
miasto~@~um~.~zary~.~pl
tel. 68 470 83 00 ; fax. 68 470 83 86
www.zary.pl 
 

Godziny otwarcia:

poniedziałek od 8.00 do 16.00
wtorek - piątek od 7.30 do 15.30
kasy:   poniedziałek  8.30 - 14.30
wtorek - piątek 8.00 - 14.00
 

Konta bankowe:

Konto:  PKO BP SA
              21 10205402 0000 0302 0313 9037
Urząd:   NIP: 928-10-02-069   REGON:  000526185
Gmina:  NIP: 928-20-77-626   REGON:  970770540
 
Przyjęcia interesantów w sprawie skarg i wniosków przez Burmistrza lub Zastępców Burmistrza poniedziałek od 9.00 do 16.00
Sekretarz Gminy i Skarbnik Gminy przyjmują interesantów w godzinach pracy Urzędu.