• Temperatura 5oC
  • Ciśnienie 994.1 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

STRAŻ MIEJSKA ŻARY

O BEZPIECZEŃSTWIE W ŚWIĄTECZNYM DNIU DZIECKA

    W niedzielę 03 czerwca 2018r. najmłodsi mieszkańcy tłumnie przybyli na Rynek miasta aby wspólnie świętować „DZIEŃ DZIECKA”.  Tradycyjnie Straż Miejska  przygotowała się z tematyką o bezpieczeństwie i ochronie środowiska, szczególnie mając na uwadze to, że dzieci lubią  różne formy konkursów, quizy, zagadki i puzzle. Stoisko nasze cieszyło się zainteresowaniem wszystkich grup wiekowych. Przedszkolaki dodatkowo pogłębiały wiedzę w ustawionym ‘MIASTECZKU RUCHU DROGOWEGO”. W nagrodę za poprawnie rozwiązane zadania wszyscy otrzymali gadżety z elementami odblaskowymi.

AKCJA „PRZECIWDZIAŁANIE ALKOHOLIZMOWI”

W dniach 21.05-01.06.2018r. tut. Straż Miejska, w ramach działań prewencyjnych podjęła akcję „Przeciwdziałania alkoholizmowi”. Celem było eliminowanie spożywania napojów alkoholowych w miejscach objętych zakazem oraz przypadków zakłócania ładu i porządku publicznego przez osoby nietrzeźwe. Zwracano też uwagę na sprzedaż alkoholu dla osób nietrzeźwych i nieletnich przez osoby prowadzące działalność handlową i gastronomiczną. W wyniku przeprowadzonej akcji wobec 7 osób zastosowano formę pouczenia i na 8 osób nałożono kary grzywny.

Zanieczyszczony teren

W dniu 10.05.2018 r. podczas patrolu w rejonie strefy przemysłowej funkcjonariusze Straży Miejskiej stwierdzili przy ul. Rzemieślniczej w Żarach zanieczyszczony teren w wyniku pozostawienia opon, zderzaków samochodowych, folii itp. W wyniku przeprowadzonych czynności ustalono sprawcę zanieczyszczenia, któremu nakazano usunąć pozostawione odpady, a następnie przeprowadzono czynności zgodnie z art. 145 Kodeksu Wykroczeń.

Zanieczyszczony teren

W dniu 08.05.2018 r. funkcjonariusze Straży Miejskiej w Żarach przeprowadzili czynności służbowe w związku z zanieczyszczeniem gruzem jezdni przy skrzyżowaniu ul. Kilińskiego z ul. Jagiellońską w Żarach. Sprawca zanieczyszczenia drogi został ukarany mandatem karnym.

SPALANIE ODPADÓW NA OGRODZIE DZIAŁKOWYM

W dniu 01 maja br. do dyżurnego straży miejskiej wpłynęło zgłoszenie o spalaniu odpadów na jednym z Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Patrol przybyły na miejsce potwierdził zgłoszenie. W palącym się ognisku były szczątki roślinne oraz płyty OSB. Na sprawcę nałożono karę grzywny. Ognisko zostało zagaszone. Przypomina się, że zgodnie z Ustawą o odpadach zabrania się spalania odpadów poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów. Przypomina się również, że w naszym mieście prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów biodegradowalnych, co wiąże się z zakazem ich spalania.

PORZUCONE ODPADY NA STREFIE PRZEMYSŁOWEJ

     Strażnicy miejscy podczas patrolowania rejonu strefy przemysłowej w Żarach, w  minioną środę 24.04.br. przy ul. Zakładowej w pasie drogowym stwierdzili porzucone odpady budowlane oraz zużyte opony samochodowe. Ustalono właściciela odpadów, wobec którego podjęte zostały stosowne czynności, w oparciu o kodeks wykroczeń oraz zobowiązany został do usunięcia odpadów z miejsca, w sposób zgodny z prawem.

ZANIECZYŚCIŁ LAS

    W dniu 06.04.2018r. około godziny 10:00 strażnicy miejscy w trakcie patrolowania ulicy Leśnej w Żarach, dostrzegli  mężczyznę pchającego taczkę w kierunku pobliskiego lasu. Okazało się, że taczką przewoził  odpady  budowlane, które następnie porzucił w lesie, w kilku miejscach. Czynem swym popełnił wykroczenie. Nałożona została kara grzywny i obowiązek usunięcia odpadów zgodnie z  obowiązującymi przepisami.

NIEUŻYTKI W PŁOMIENIACH

    W Wielki Piątek  około godz. 16:30 strażnicy miejscy patrolując ul. Szpitalną,  w pobliżu byłej strzelnicy wojskowej   stwierdzili teren, na którym płonęły nieużytki. Silny wiatr  rozprzestrzeniał ogień bardzo szybko w kierunku cmentarza komunalnego. Wezwano Straż Pożarną, na miejsce przybyło kilka jednostek gaśniczych, które pożar ugasiły. W wyniku szybkiej akcji nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia na inne nieruchomości. Spłonęło około 2 ha nieużytków, zdegradowana została wierzchnia warstwa gleby i  środowisko naturalne. Przypomina się, że  wypalanie trawy, słomy lub pozostałości roślinnych stanowi wykroczenie z Kodeksu wykroczeń i Ustawy o ochronie przyrody, podlegające karze grzywny albo nagany. 

Z WIZYTĄ W ŻŁOBKU MIEJSKIM NR 1

       Na zaproszenie Kierownictwa Miejskiego Żłobka nr 1 przy ul. Okrzei w Żarach  Straż Miejska spotkała się z dwu- i trzylatkami. Spotkanie miało charakter poznawczy. Maluszki poznały  „mundurowego” i dowiedziały jaką rolę pełni nasza formacja. W  pogadance wykazały się  znajomością z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska.  Poczęstowane cukierkiem zawiniętym w papierek, wszystkie zgodnie ustawiły się w kolejce do kosza śmietnikowego aby wrzucić papierek. W prezencie otrzymały  gadżety- elementy bezpieczeństwa w postaci buziek odblaskowych.

AKCJA „PUPIL”

W dniach 26.02.-09.03.2018r.   Straż Miejska przeprowadziła działania prewencyjne pod kryptonimem „PUPIL”, której celem były działania profilaktyczne,  kontrola przestrzegania obowiązków nałożonych na właścicieli psów oraz rozdawanie worków na psie nieczystości osobom spacerującym ze swymi pupilami.
czytaj dalej

Narzędzia i usługi