• Temperatura 14oC
  • Ciśnienie 1012.5 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

STRAŻ MIEJSKA ŻARY

SPOTKANIE Z NAJMŁODSZYMI MIESZKAŃCAMI

    W miniony poniedziałek na zaproszenie kierownictwa żarskich żłobków i Miejskiego Przedszkola nr 10 strażnicy miejscy spotkali się z najmłodszymi mieszkańcami naszego miasta. Z maluszkami rozmawiano o bezpieczeństwie i ochronie środowiska. Okazuje się, że dwu i trzylatki posiadają już wiedzę z zakresu ruchu drogowego, bezpiecznego zachowania w sytuacjach zagrożeń  w domu, żłobku i  na placu zabaw, w kontaktach z obcym oraz zwierzętami, wiedzą w jaki sposób rozwiązywać konflikty bez użycia przemocy, znają  „magiczne” słowa grzecznościowe,  wiedzą   że odpady wyrzuca się do kosza, nie wolno niszczyć roślinności, a po piesku trzeba posprzątać.   W przedszkolu strażnicy miejscy uczestniczyli w turnieju „ starszaków” z  wiedzy o bezpieczeństwie. 
czytaj dalej

NIELEGALNE WYSYPISKA ŚMIECI

Z chwilą ustania zimowej pogody mieszkańcy porządkują i remontują swoje nieruchomości.  Powstające odpady nie zawsze usuwane są w sposób zgodny z prawem. Zdarzają się przypadki spalania lub porzucania w różnych częściach miasta. Straż Miejska podczas pełnienia służb patrolowych  ujawniła i ujawnia wiele miejsc tzw. nielegalnych wysypisk śmieci oraz miejsc  spalanych odpadów. Po ujawnieniu  właścicieli i posiadaczy odpadów, za nielegalny sposób pozbywania się ich nałożone zostały kary grzywny. Nakazano też zaniechania dalszego spalania i uporządkowanie miejsca oraz pozbycie się odpadów w sposób zgodny z obowiązującym prawem.
czytaj dalej

„BEZPIECZNE ŻARY, BEZPIECZNA ŻARANKA”

  W dniu 08.03.2017 r. rozpoczął się kurs samoobrony „Bezpieczne Żary, Bezpieczna Żaranka” oraz „Bezpieczne Żary, Bezpieczna Gimnazjalistka”. Kurs złożony jest z zajęć praktycznych, prowadzonych przez instruktorów Klubu Karate Kontra p. Sebastiana Końcowika i p. Bartłomieja Malinowskiego, oraz zajęć teoretycznych obejmujących między innymi zagadnienia dotyczące agresji, pierwszej pomocy, uzależnień, asertywności czy prawa w zakresie obrony koniecznej. Kurs potrwa do 26.04.2017 r., a każda uczestniczka otrzyma po jego zakończeniu certyfikat uczestnictwa.

POSZUKIWANY LISTEM GOŃCZYM

   W dniu wczorajszym (15.02.br.) patrol Straży Miejskiej na ul. Podwale stwierdził zaparkowany samochód osobowy w miejscu obowiązywania znaku drogowego „zakaz zatrzymywania się”. W trakcie legitymowania kierującego, okazało się, że nie posiada uprawnienia do kierowania pojazdem. Ponadto ustalono, że od pewnego czasu poszukiwany jest listem gończym. Mężczyznę przekazano patrolowi Policji.

Konkurs "Straż Miejska w moim mieście"

Załączniki

ZIMOWE UTRZYMANIE JEZDNI I CHODNIKÓW

Od drugiego dnia nowego roku zimowa aura oprószyła śniegiem nasze miasto. Na drogach pojawiły się pługi i piaskarki. Z chodników usuwany jest śnieg i śliskość. Obowiązek usuwania śniegu i lodu z jezdni należy do zarządców drogi, natomiast z  chodników położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości należy do właścicieli nieruchomości. Straż Miejska dokonuje kontroli w aspekcie zimowego utrzymania jezdni i chodników. Nie wywiązanie się z tego obowiązku może skutkować karą grzywny. Ponadto zarządca drogi, właściciel nieruchomości ponosi odpowiedzialność prawną w przypadku zaistnienia nieszczęśliwego zdarzenia na  jezdni lub  na chodniku, z którego nie usunięto śniegu i lodu.

UCZNIOWIE BEZPIECZNI W CZASIE WOLNYM OD ZAJĘĆ SZKOLNYCH

   Najmłodsi mieszkańcy naszego miasta mają świąteczną przerwę od nauki, a pod koniec stycznia 2017r. dwutygodniowe ferie zimowe. Aby czas ten upłynął bezpiecznie  strażnicy miejscy wspólnie z policjantami, strażakami oraz WOPR-owcami we wszystkich szkołach podstawowych rozmawiali z uczniami  przypominając im o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze publicznej, bezpiecznej zabawie na śniegu i lodzie, ograniczonym  zaufaniu wobec osób nieznanych oraz  bezpańskich psów. Uzmysłowili o bezpiecznym surfowaniu w internecie i korzystaniu z portali społecznościowych. Przypomnieli również o niebezpieczeństwie wynikającym z nieumiejętnego obchodzenia się z otwartym ogniem i eksploatowaniu uszkodzonych urządzeń elektrycznych. Do uczniów starszych klas apelowali o zachowanie postawy asertywnej w przypadku namowy rówieśników do popełnienia czynu niezgodnego z ogólnie przyjętymi kanonami lub w sprzeczności z prawem.
 


 
czytaj dalej

NA FAJERWERKI CZAS JEST WYZNACZONY

Od ubiegłego tygodnia w naszym mieście coraz częściej słychać odgłosy odpalanych wyrobów pirotechnicznych, o różnym natężeniu poziomu hałasu. Osoby zabawiające się tym sposobem łamią przepisy prawa i muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi. Straż Miejska przypomina, że w Żarach materiały pirotechniczne używać można w dniu 31 grudnia i 1 stycznia. Przypominamy również o prawnym zakazie sprzedaży wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim, za co grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

BEZPIECZNI ZERÓWKOWICZE

W dniu 09.12.2016r. w Szkole Podstawowej nr 8 odbył się 10 jubileuszowy Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie pt. „ Bezpieczny Przedszkolak”, którego organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Żarach. Burmistrz Miasta Żary Pani Danuta Madej powitała dzieci życząc im najlepszych wyników. W turnieju uczestniczyły  24 zespoły trzyosobowe przedszkolaków z powiatu żarskiego rywalizując w czterech trudnych konkurencjach. Zwyciężyła  drużyna z Jasienia, drugie miejsca zdobyła drużyna z Lubanic i na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Żarach. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy uczestnicy obdarowani zostali drobnymi gadżetami z elementami odblaskowymi.  Straż Miejska i Straż Pożarna zaproszona została do udziału w Turnieju jako członkowie komisji konkursowej. Trzeba przyznać, że z roku na rok wśród przedszkolaków poziom wiedzy o bezpieczeństwie  jest  coraz wyższy, co cieszy służby troszczące się o bezpieczeństwo mieszkańców.

Podziękowanie

Narzędzia i usługi