• Temperatura 16oC
  • Ciśnienie 997.2 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

STRAŻ MIEJSKA ŻARY

POMOC OSOBOM BEZDOMNYM

Okres jesienno-zimowy jest najtrudniejszym czasem dla osób bezdomnych i społecznie wykluczonych. Niskie temperatury powietrza  stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia tej grupy osób z powodu wychłodzenia organizmu. Jak co roku funkcjonariusze Straży Miejskiej kontrolują miejsca, w których osoby bezdomne szukają schronienia. Głównie są to pustostany, ruiny budynków, piwnice, jak również namioty i szałasy. Osoby bezdomne zachęcamy do korzystania z noclegowni lecz  nie zawsze korzystają z oferowanej pomocy, min. dlatego, że w noclegowni nie można spożywać alkoholu. W ich mniemaniu jest to ograniczenie wolności-swobody. W uzasadnionych przypadkach bezdomnych dowozimy do noclegowni. W związku z nadchodzącą porą niskich temperatur i zagrożeniem wychłodzenia organizmu, apelujemy o reagowanie w przypadku zauważenia takiej osoby powiadamiając służby, tel. 986 i 997.

(NIE) ŁATWY SPOSÓB NA ODPADY

Od początku listopada br. Straż Miejska podejmowała czynności służbowe wobec osób, które w łatwy sposób pozbywały się odpadów. Dla niektórych z tych osób, a szczególnie dla środowiska nie wychodzi to na dobre. Szybka reakcja patroli Straży Miejskiej przyczyniła się do uprzątnięcia przez sprawców gruzu budowlanego porzuconego w rejonie obwodnicy oraz wyrzuconego w rejon drogi wylotowej z miasta, zużytego elektrycznego sprzętu AGD. Nałożone zostały mandaty karne. W  tych przypadkach okazało się, że nie jest to łatwy i tani sposób pozbycia się odpadów.

POMOGLIŚMY GOŁĘBIOWI SPORTOWEMU W POTRZEBIE

W miniony wtorek 07 listopada dyżurna Straży Miejskiej  otrzymała zgłoszenie o gołębiu pocztowym siedzącym w Rynku przed wejściem do jednej z kamienic. Ptak wyglądał na zmęczonego, bez oporu dał się złapać. Okazało się, że ma uszkodzone skrzydło w przegubie. Na nóżkach ma dwie obrączki. Po odczytaniu zapisu z obrączek ustalono właściciela, który wyraził wielkie zadowolenie, że jego pupil odnalazł  się. Dowiedzieliśmy się, że jest to sportowy gołąb z 2016r., który w dniu 15 września uczestniczył w locie konkursowym, w pokonaniu trasy na odcinku LEIPZIG- Częstochowa. Gołębiem zaopiekował się Polski Związek Hodowli Gołębi Pocztowych Oddział w Żarach. Niebawem trafi do swojego właściciela.

AKCJA „STOP WYPALANIU ODPADÓW”

        Od ubiegłego tygodnia Żarska Straż Miejska prowadzi akcję „Stop wypalaniu odpadów”. Celem akcji jest zapobieganie uciążliwemu wypalaniu odpadów. Akcją głównie objęte są rejony  ogrodów działkowych i osiedli domów jednorodzinnych. Nasze wieloletnie doświadczenie wskazuje, że to właśnie w ogrodach, posesjach i terenach zielonych niektórzy mieszkańcy spalają zgrabione zeschłe rośliny, liście i przycięte gałęzie drzew. Są to odpady organiczne biodegradowalne, które mogą być kompostowane. Doradzamy mieszkańcom w jaki sposób mogą  się ich pozbyć i przypominamy, że w Żarach od 1 lipca 2013 r. prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów biodegradowalnych, co wiąże się z zakazem spalania poza spalarniami i współspalarniami.

Auto dla Straży Miejskiej

Żarska straż miejska ma do dyspozycji nowe auto. Jest to Ford Transit Custom.

W ŻARACH BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY 2016/2017

      Strażnicy Miejscy wspólnie z dzielnicowymi KPP zakończyli cykl spotkań, z uczniami miejscowych  szkół podstawowych, związanych z bezpieczną drogą do szkoły. Między innymi przypomnieliśmy jakie czynności należy wykonać przed wyjściem z  domu i jak poprawnie zabezpieczyć mieszkanie, czym należy kierować się  aby bezpiecznie przejść drogę do szkoły, zwróciliśmy  uwagę na fakt wyboru bezpiecznego odcinka drogi do szkoły i do domu, wpoiliśmy opanowanie kryteriów jakimi należy kierować się podczas wyboru drogi do szkoły i do domu, przedstawiliśmy jakie należy przyjmować postawy i zachowania podczas drogi do szkoły i do domu, wyjaśniliśmy dlaczego tak ważną sprawą jest bezpieczne zachowanie się podczas drogi oraz uzmysłowiliśmy jakie sytuacje, i jakie miejsca mogą być  niebezpieczne. Przestrzegliśmy przed  kontaktem z osobami nieznanymi  oraz zwierzętami.  Wszyscy uczniowie otrzymali gadżety z elementami odblaskowymi.

AKCJA „ SPRZĄTAJ NIE WDEPNIESZ”

      Miejscowa Straż Miejska cyklicznie dokonuje kontroli pod kątem przestrzegania obowiązków ciążących na posiadaczach psów. Przez ostatnie dwa tygodnie w akcji pod hasłem „Sprzątnij nie wdepniesz” podjęto kilkanaście interwencji związanych min. z nieusunięciem przez właścicieli zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta na terenach przeznaczonych do użytku publicznego, nie używaniem smyczy przy wyprowadzaniu na spacer oraz brakiem  aktualnych szczepień zwierzęcia przeciw chorobie wścieklizny. W wyniku przeprowadzonej akcji kilku właścicielom psów wręczono mandaty karne i kilkanaście osób pouczono. Stwierdza się też, że większość właścicieli swoich pupili wypełnia obowiązki na nich nałożone. Przypomina się posiadaczom swoich pupili,  że aby zapobiec problematycznego zanieczyszczania przez zwierzęta, na terenie miasta w miejscach  najintensywniejszych spacerów, ustawiono kilkadziesiąt  urządzeń tzw. „psie pakiety”, do zbierania psich zanieczyszczeń, natomiast woreczki  biodegradowalne do pobrania są  w siedzibie Straży Miejskiej. Po raz kolejny, przypomina się,  że za nieuprzątnięcie  zanieczyszczeń po swoim psie grozi kara w postaci  grzywny.

22 WRZESIEŃ DNIEM ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU

Wysoki poziom hałasu silników samochodowych, emisja spalin czy też pył ze ścieranych bieżników to jedna z przyczyn degradacji środowiska. Przez masową motoryzację zmniejsza się aktywność ruchowa człowieka, co skutkuje obniżeniem kondycji fizycznej i zdrowotnej. Dlatego też wzorem Francji i wielu wysoko rozwiniętych krajów europejskich, Polska od kilkunastu lat obchodzi dzień pod hasłem Europejski Dzień bez Samochodu. Z tej okazji w Żarach Straż Miejska w ustawionym stoisku przed ratuszem wręczała gadżety z elementami odblaskowymi osobom, które zamiast samochodu wybrały dziś alternatywny  środek lokomocji m.in. komunikację miejską, rower lub przemieszczają się pieszo.

BEZPIECZNIE PODCZAS WAKACJI I NA DRODZE DO SZKOŁY

    Przez okres wakacji  w naszym mieście strażnicy miejscy kontrolowali  rejony miejsc  wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej oraz  przeprowadzali z nimi pogadanki. Od ostatniej dekady sierpnia  w trakcie wzmożonego ruchu, związanego z zakupami szkolnymi, patrole czuwały nad bezpieczeństwem osób. Natomiast od pierwszego dzwonka szkolnego przez ponad tydzień czuwaliśmy na drogach, po których uczniowie przemieszczali się do swoich szkół, szczególnie ci z najmłodszych klas. Z zadowoleniem  należy stwierdzić, że na drodze najmłodsi  mieszkańcy zarówno piesi jak i rowerzyści przestrzegają przepisy prawo o ruchu drogowym, korzystają z przejść dla pieszych  i drogi dla rowerów.  Za wzorowe zachowanie się na drodze rozdawaliśmy buźki i opaski odblaskowe.

O BEZPIECZEŃSTWIE NA FESTYNIE RODZINNYM OSP KUNICE

     Festyn Rodzinny  tradycyjnie organizowany  przez Ochotniczą Straż Pożarną Kunice na Stadionie  Unii to doskonała okazja do rozmowy o bezpieczeństwie. Straż Miejska zaakcentowała swoją obecność  w imprezie ustawiając stoisko z gadżetami. Przedszkolaki, młodzież szkolna oraz dorośli chętnie odwiedzali nasz punkt biorąc udział, na zasadzie zabawy w quizach i rebusach z zakresu bezpieczeństwa, ochrony środowiska oraz roli i zadań tut. Straży Miejskiej. Duże było zainteresowanie gadżetami, które rozdane zostały wśród aktywnych w zabawie oraz pozostałych gości imprezy. 

Narzędzia i usługi