Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

STRAŻ MIEJSKA ŻARY

EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

   W najbliższy wtorek 22 września Polska po raz czternasty będzie czynnie uczestniczyć w EUROPEJSKIM DNIU BEZ SAMOCHODU. W tym dniu zachęcamy mieszkańców naszego miasta do pozostawienia samochodu w domu i skorzystania z alternatywnych ekologicznych form transportu. Warto przekonać się, że życie bez samochodu jest nie tylko możliwe ale także o wiele przyjemniejsze.   Żyjemy w czasach masowej motoryzacji, która dla nas jest  wygodą i podstawową potrzebą funkcjonowania w życiu codziennym. Jednakże niesie to za sobą skutki negatywne zarówno dla środowiska  jak i człowieka. Emisja spalin, poziom hałasu silników czy też pył ze ścieranych bieżników opon samochodowych przyczynia się do degradacji środowiska,  natomiast zmniejszenie aktywności ruchowej człowieka jest skutkowane wieloma poważnymi chorobami. Przez to też pod koniec ubiegłego wieku w Europie wszczęto wśród mieszkańców kampanię do zmiany niekorzystnych przyzwyczajeń dla zdrowia i środowiska. Straż Miejska apeluje aby w tym dniu do zamierzonego celu  wybrać się pieszo,  rowerem lub skorzystać z komunikacji masowej. Dla osób, które będą poruszały się środkami transportu innymi niż samochód, strażnicy miejscy w godzinach 12:00-14:00 przed siedzibą Urzędu Miejskiego rozdadzą  ciekawe gadżety z elementami odblaskowymi.

Z WIZYTĄ U PRZEDSZKOLAKÓW

     W dniu wczorajszym (09.09.2015) na zaproszenie czterolatków gościliśmy w Miejskim  Przedszkolu Nr 8 Misia Uszatka Przyjaciela Przyrody. Mali gospodarze spotkania zapoznani zostali z obowiązkami służbowymi strażnika miejskiego. Mieli też okazję bliżej poznać nasz  pojazd służbowy i przez chwilę poczuć się strażnikiem miejskim, przymierzając czapkę służbową. W skupieniu wysłuchali rad i przekazów związanych z bezpieczeństwem, ochroną środowiska i dobrymi obyczajami. Cała grupa była bardzo aktywna. W nagrodę każde dziecko otrzymało gadżet z elementami odblaskowymi.
 

BEZPIECZNĄ DROGĄ DO SZKOŁY

Od minionego wtorku, od pierwszego dzwonka szkolnego nasi strażnicy miejscy bacznie strzegą drogi, po której młodzi mieszkańcy przemieszczają się do szkoły. Każdego ranka przed godziną ósmą w mieście widać zwiększony ruch pieszych i kołowy. To właśnie uczniowie docierają do swoich szkół pieszo, rowerami czy też przewożeni samochodem. Wypoczęci z uśmiechem na twarzy dzielnie maszerują korzystając z  wyznaczonych przejść dla pieszych, a młodzi rowerzyści z dostępnych ścieżek rowerowych. Aby najmłodsze dzieciaki były bardziej widoczne przy zmieniającej się aurze wręczamy im „buźki odblaskowe”. WSZYSTKIM UCZNIOM ŻYCZYMY BEZPIECZNEJ DROGI DO SZKOŁY W CIĄGU CAŁEGO ROKU SZKOLNEGO.

Święto Strażnika Miejskiego

OGIEŃ I DYM TOKSYCZNY NA OSIEDLU

   Po godzinie 19:00 w miniony piątek  strażnicy miejscy podczas patrolowania w rejonie osiedla przy ul. Katowickiej i Męczenników Oświęcimskich zauważyli kłęby czarnego dymu unoszącego się nad budynkami. Po dotarciu do źródła okazało się, że w pobliżu transformatora energetycznego płoną odpady wielkogabarytowe złożone przy ustawionym kontenerze śmietnikowym oraz dzwony do selektywnej zbiórki odpadów wraz z zawartością. Powiadomiona Straż Pożarna ugasiła pożar. Dwa dzwony spłonęły, w tym jeden doszczętnie.   Trafostacja również została naruszona przez pożar. Być może do zaistniałego niebezpiecznego zdarzenia doszło poprzez lekkomyślność człowieka? Policja prowadzi dalsze czynności w przedmiotowej sprawie.
 

KOT POD MASKĘ SAMOCHODU

      W dniu wczorajszym (25.08.2015) do dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęło zgłoszenie, że przy ul. Artylerzystów w pobliżu marketu, w rosnącym żywopłocie zaplątał się kot, który ma problem z uwolnieniem  i  bardzo głośno miauczy. Patrol przybyły na miejsce zdarzenia przeszukał żywopłot lecz nic nie dojrzał . Jednak przeraźliwe kocie miauczenie doprowadziło do samochodu stojącego przy żywopłocie. Okazało się, że  zwierzątko wcisnęło się pod maskę samochodu bez możliwości powrotu o własnych siłach. Ustalono, że samochód należał do osoby zgłaszającej. Aby wydobyć futrzaka z „kryjówki” funkcjonariusze nasi zmuszeni byli do demontażu lewego przedniego koła w pojeździe. Po szczęśliwym uwolnieniu wystraszone kociątko trafiło do Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

OSTATNIE DNI WAKACJI 2015

   Wakacje w naszym mieście upływają bardzo szybko. Uczniowie korzystają z wielu form wypoczynku i atrakcji jakie dla nich zostały przygotowane. Aura pogodowa też dopisuje klimatem iście afrykańskim, dlatego też patrole Straży Miejskiej czuwają nad bezpieczeństwem młodych m.in. udających się na pływalnię i nie tylko. Strzeżemy rejony  wypoczynku zorganizowanego  oraz beztroskiego korzystania z kurtyny wodnej, co w upalne dni jest dla nich szczególną atrakcją. Sprawdzamy  akweny wodne z zakazem kąpieli oraz zabawy w pobliżu urwisk i innych terenów niebezpiecznych. Odwiedzamy miejsca, w których  wypoczywają i rozmawiamy o bezpieczeństwie. Spotkania są bardzo miłe, owocne od wielu lat. Wierzymy głęboko, że do końca wakacji  mali mieszkańcy i goście wypoczywający w naszym mieście będą zachowywać się i czuć w sposób bezpieczny, jak do tej pory.  Do szkolnych ław wszyscy powrócą wypoczęci, z bagażem przygód i wspomnień, a przede wszystkim cali i zdrowi.
My dalej czuwamy.

MARTWY PIES W KOMINIE

     W dniu 13.08.2015r. około godziny 17:35 do dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęło zgłoszenie o tym, że na terenie parku przy ul. Poznańskiej, w kominie byłej "Śledziarni”, w częściowo rozerwanym worku foliowym znajduje się martwy pies. Strażnicy potwierdzili fakt. Zwłoki znajdują się w stanie wczesnego rozkładu. W związku z tym, iż stwierdzone zdarzenie może stanowić znamiona przestępstwa z ustawy o ochronie zwierząt, sprawę przekazano do policji. Patrol policji na miejscu podjął dalsze czynności wyjaśniające.

PLAKAT, AFISZ, APEL, ULOTKA, NAPIS, RYSUNEK…

…umieszczony w miejscu publicznym do tego nie przeznaczonym bez zgody zarządzającego tym miejscem jest wykroczeniem. Strażnicy miejscy w ciągu ostatnich kilkunastu dni codziennie  interweniują na terenie naszego miasta. Ogłoszeniami, plakatami i afiszami „udekorowane” są słupy ulicznych lamp oświetleniowych, przystanki autobusowe, elewacje budynków, skrzynki gazowe i energetyczne oraz chodniki tzw. „potykaczkami”. Najczęściej są to miejsca niedozwolone za co grozi kara grzywny. Mając na uwadze, że informacje przekazywane w takiej formie dla informującego stanowią znaczną ważność, dlatego też w tym celu na terenie miasta rozmieszczone są słupy i tablice ogłoszeniowe .

PSY W LESIE PRZYWIĄZANE DO DRZEWA

10 lipca 2015r., około godziny 13:00 do dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęło zgłoszenie o psie przywiązanym do drzewa w Zielonym Lesie. Funkcjonariusze Straży Miejskiej na miejscu zdarzenia, po uwolnieniu ze sznurka jednego psa przywiązanego do drzewa, w pobliżu przy następnym drzewie ujawnili przywiązanego drugiego psa. Ustalono właściciela zwierząt i o sprawie niezwłocznie powiadomiono policję. Na miejscu zdarzenia policjanci podjęli stosowne czynności służbowe. Jeżeli w toku czynności dochodzeniowych okaże się, że zwierzęta zostały porzucone, to zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt sprawcy może grozić kara pozbawienia wolności do lat trzech.

Narzędzia i usługi