• Temperatura 19oC
  • Ciśnienie 1012.7 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

STRAŻ MIEJSKA ŻARY

POZBYCIE SIĘ NIECZYSTOŚCI CIEKŁYCH W SPOSÓB NIEZGODNY Z PRZEPISAMI USTAWY O UTRZYMANIU CZYSTOŚCI I PORZĄDKU W GMINACH

   We wtorek około godziny 17:00 do dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęło zgłoszenie, że w jednej z części miasta, z terenu lokalu restauracyjnego wypompowywane są nieczystości ciekłe na inny teren. Zgłoszenie potwierdziło się. W zbiorniku do gromadzenia nieczystości ciekłych należącym do lokalu restauracyjnego patrol stwierdził zamontowaną  pompę z wężem o napędzie elektrycznym , przez którą pompowane nieczystości ciekłe zrzucane były na pobliski teren miejski. Stwierdzony proceder stanowi  wykroczenie z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, i za to sprawca ukarany został mandatem karnym w wysokości 500 zł.

ZAPROSZENIE DO MIEJSKIEGO PRZEDSZKOLA NR 10

   W czwartek 25.02.2016r. na zaproszenie kierownictwa Miejskiego Przedszkola nr 10 funkcjonariusze Straży Miejskiej pełnili zaszczytną funkcję jurora do  Quizu „BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK”. Rywalizowały za sobą dwie drużyny starszaków z przedszkola nr 8 i nr 10. Zawodnicy przy aplauzie widowni, w zmaganiach wykazali się bardzo wysokim poziomem wiedzy o bezpieczeństwie.  Wynikiem był remis. Udział Straży Miejskiej w imprezie po raz kolejny pozwolił na wyciągnięcie pozytywnych wniosków z potrzeby kontynuacji cyklu pogadanek o bezpieczeństwie z przedszkolakami, najmłodszymi mieszkańcami miasta.

CIĄG DALSZY KONTROLI NIERUCHOMOŚCI NIEZAMIESZKAŁYCH W ASPEKCIE LEGALNEGO SPOSOBU POZBYWANIA SIĘ ODPADÓW KOMUNALNYCH.

   Funkcjonariusze Straży Miejskiej kontynuują sprawdzanie nieruchomości innych niż zamieszkałe, m.in. wydzielonych części domów mieszkalnych na prowadzenie działalności gospodarczej przez osoby fizyczne, placówek handlowych, usługowych, lokali gastronomicznych, hoteli i budynków użyteczności publicznej - w wyniku której wytwarzane są odpady komunalne - w aspekcie wymaganego prawem obowiązku legalnego pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych. Przypominamy, że usługi w tym zakresie wykonywane mogą być przez gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych lub przez gminną jednostkę organizacyjną, lub przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanego do rejestru tzw. działalności regulowanej. Właściciele wymienionych nieruchomości mają obowiązek  okazania strażnikowi miejskiemu stosownej  umowy korzystania z usług i dowody uiszczania opłat za te usługi. Dotychczasowe czynności kontrolne ujawniły właścicieli nieruchomości, którzy nie wypełnili  obowiązku.  Nie okazanie  umowy i dowodów płacenia jest wykroczeniem skutkującym karą grzywny.

NIECODZIENNY SPACEROWICZ NA DRODZE

   W poniedziałek (01.02.2016r.) po godz. 20:00 do dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęło zgłoszenie o błąkającym się bobrze w rejonie jednego z marketów przy ul. Katowickiej. Na miejscu patrol zastał bobra spacerującego po jezdni. Strażnicy umożliwili bobrowi bezpiecznie zejść do przydrożnego rowu. Zwierzątko  popłynęło w kierunku miejscowości Olbrachtów.

PROFILAKTYKA POPRZEZ ZABAWĘ W „MŁODEGO DETEKTYWA”

   W ramach ferii zimowych 2016, Komenda Powiatowa Policji w Żarach przy współudziale Straży Miejskiej dla uczniów klasy III szkoły podstawowej zorganizowała po raz kolejny pięciodniowe zajęcia pod hasłem „Obóz Detektywistyczny”. Wyboru szkoły dokonano na podstawie konkursu plastycznego pt. „STOP NARKOTYKOM”, ogłoszonego dla wszystkich żarskich podstawówek. Laureatem konkursu została Szkoła Podstawowa nr 8 przy ul. Partyzantów. Celem zajęć jest  profilaktyka-zapobieganie i uświadamianie już na poziomie szkoły podstawowej w zakresie poprawy bezpieczeństwa w mieście Żary. W bogatym programie zajęć uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z pracą służb mundurowych dbających o bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz środkami przymusu bezpośredniego, jak też akcesoriami ochronnymi. Bliższej poznali pojazdy strażackie i sprzęt gaśniczy. Ćwiczyli pierwszą pomoc przedmedyczną, ratowanie człowieka z załamanego lodu i zapoznali się z pracą technika kryminalistyki. W dniu  29.01.2016r. na finał od zaproszonych gości otrzymali certyfikat ukończenia obozu detektywistycznego oraz legitymacje „Młodego Detektywa” drobne upominki. W szkole zapewne będą pomocni do umacniania bezpieczeństwa wśród szkolnej społeczności.

FERIE-WYPOCZYNEK ZIMOWY W ŻARACH

   Uczniowie wypoczywający w naszym mieście zapewne nie narzekają na nudę. Szkoły,  placówki oświatowe oraz stowarzyszenia przygotowały ciekawe i atrakcyjne zajęcia.  Straż Miejska, tradycyjnie już zapraszana jest do  miejsc wypoczynku aby podyskutować o bezpieczeństwie. Sprawia nam to wielką przyjemność, ponieważ nasi najmłodsi mieszkańcy posiadają znaczną wiedzę. Okazją do  wykorzystania wiedzy w praktyce był pierwszy  tydzień ferii,  który śniegiem obdarzyła łaskawa aura pogodowa. Sprawdziliśmy wykorzystanie wiedzy w praktyce. Dzieciaki na sankach, deskach i jabłuszkach zjeżdżały z dala od jezdni, nie wchodziły na zamarznięte głębokie  akweny wodne, nie  bawiły się śnieżkami w sposób agresywny, nie rzucały kulkami śnieżnymi w jadące samochody. Na Wzgórzu Winnym górka jest najwyższa, toteż i saneczkarzy było najwięcej. W natłoku potrafili zachować się w sposób właściwy. Nie stwarzali zagrożenia dla zjeżdżających z górki i pod górkę podchodzili bocznym torem. Jeszcze tylko kilka dni dzieli od powrotu do zajęć  szkolnych. Wierzymy, że do końca ferii nikomu nie przytrafi  się nieszczęśliwe zdarzenie i wszyscy wrócą do nauki zdrowi z bagażem pozytywnych wspomnień.

„BEZPIECZNE ŻARY, BEZPIECZNE DZIECKO” ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ

  Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią informujemy Państwa, że w holu Urzędu Miejskiego na pierwszym piętrze od dziś (19.01.2016r.) wystawione są prace konkursowe pod hasłem „Bezpieczne Żary, bezpieczne dziecko” autorstwa pięciolatków z żarskich przedszkoli oraz uczniów klas pierwszych z żarskich szkół podstawowych. Wystawę można odwiedzać do końca lutego bieżącego roku. Serdecznie zapraszamy.

UJAWNILIŚMY UTRACONY POJAZD

W dniu 18.01.2016r. około godziny 18:20 funkcjonariuszy Straży Miejskiej  podczas  czynności  służbowych związanych z zablokowaniem wjazdu do jednego z garaży w centrum miasta zaniepokoił śrubokręt wbity w stacyjkę blokującego samochodu marki  Vw SHARAN. Po bliższym przyjrzeniu się pojazdowi okazało się, że zamek tylnych drzwi jest rozwiercony i  boczne drzwi zaklejone klejem. Pojazd miał przykręcone tablice rejestracyjne przynależne do Powiatu Żarskiego. Wezwano patrol policji który ustalił, że przedmiotowe auto  zgłoszone zostało jako utracone na terenie Litwy. Dalsze czynności w sprawie prowadzone są przez policję.

ŻARY MIASTEM BEZPIECZNYM DLA NAJMŁODSZYCH MIESZKAŃCÓW

   „Bezpieczne Żary, Bezpieczne dziecko”- pod takim hasłem burmistrz miasta ogłosiła konkurs plastyczny zapraszając najmłodszych mieszkańców. Finał konkursu  miał miejsce minioną środę (11.01.2016r.). Autorzy prac przedszkolaki z grupy pięciolatków i „pierwszaki” ze szkół podstawowych w swoich dziełach wykazali się oryginalnością, bogatą kolorystyką, inwencją twórczą i znaczną gamą pomysłowości.  W każdej  pracy ujęte są sytuacje związane z bezpieczeństwem w różnych sytuacjach, co jest świadectwem, że  autorzy posiadają bogatą wiedzę  z zakresu bezpieczeństwa i bezpieczeństwa dziecka w mieście. Wszystkie prace, a jest ich aż 142, zostały wyróżnione a wykonawcy z rąk Pani Burmistrz Danuty Madej otrzymali praktyczne upominki. Niebawem prace wystawione zostaną na I piętrze holu Urzędu Miejskiego o czym Państwo zostaną powiadomieni.

ZA KILKA DNI PRZERWA OD NAUKI - FERIE ZIMOWE

   Niebawem uczniowie będą cieszyć się feriami zimowymi. Czas wolny jest doskonałym czasem wypoczynku i regeneracji sił do dalszej edukacji. Aby wypoczynek upłynął bezpiecznie  strażnicy miejscy wspólnie z policjantami, strażakami oraz WOPR-owcami odwiedzili szkoły tradycyjnie  udzielając cennych wskazówek i przypomnień; m.in. zasady bezpiecznego poruszania się po drodze publicznej, ograniczonego zaufania wobec osób nieznajomych oraz bezpańskich zwierząt, bezpieczne surfowanie w internecie i korzystanie z  portali społecznościowych, niebezpieczeństwo grożące w  korzystaniu z otwartego ognia i uszkodzonych urządzeń elektrycznych. Przypominają o zasadach bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie. Czas wolny od zajęć szkolnych to również czas sprzyjający  chęci poznawania i eksperymentowania, nie zawsze w sposób wartościowy. Dlatego też do uczniów starszych klas apelują o zachowanie asertywności w przypadku namowy grupy rówieśniczej do czynu i postawy niezgodnej z ogólnie przyjętymi normami.

Narzędzia i usługi