• Temperatura 14oC
  • Ciśnienie 997.1 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

STRAŻ MIEJSKA ŻARY

PIESZO, ROWEREM,SAMOCHODEM lub AUTOBUSEM czyli BEZPIECZEŃSTWO W DRODZE DO SZKOŁY

   W pierwszym tygodniu nowego roku szkolnego 2015/2016  patrole straży miejskiej  obecne były w rejonach szkół sprawdzając stan bezpieczeństwa uczniów w drodze do szkoły. Od ubiegłego tygodnia wspólnie z dzielnicowymi policji w szkołach podstawowych podejmujemy  cykl spotkań profilaktycznych z zakresu bezpieczeństwa. Spotkania mają charakter pogadanek. Przypominamy m.in. schemat zachowania jakim należy kierować się aby bezpiecznie przebyć drogę do szkoły, bez względu na to jaka to jest forma- pieszo, rowerem, samochodem czy  autobusem. Wyjaśniamy  dlaczego bardzo ważną sprawą jest bezpieczne zachowanie się podczas pokonywania drogi oraz jakie sytuacje i miejsca są  niebezpieczne. Uwrażliwiamy na ostrożność w kontaktach z osobami nieznanymi  jak również  zwierzętami. Na spotkaniach wręczamy  gadżety  przydatne w nauce oraz z elementami odblaskowymi.

FESTYN EKOLOGICZNY NA SYRENIE

   W minioną sobotę (19.09.2015r.) na stadionie Syrena odbywał się festyn ekologiczny  „EKO-Żary” zorganizowany przez Stowarzyszenie Serwus. Wśród   wielu obecnych   instytucji i stowarzyszeń związanych z ekologią i bezpieczeństwem była też  Straż Miejska. Stoisko nasze cieszyło się popularnością, ponieważ dla  uczestników  imprezy przygotowaliśmy tematyczne konkursy, quizy i gry zręcznościowe. Zwycięzcy otrzymali  gadżety z elementami odblaskowymi.  

EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU w ŻARACH

  W dniu wczorajszym (22.09.2015r.)dla mieszkańców naszego miasta, którzy włączyli się w kampanię Europejskiego Dnia bez Samochodu i  pozostawili samochód w domu,  korzystając z alternatywnych ekologicznych form transportu,  Straż Miejska przygotowała praktyczne  gadżety z elementami odblaskowymi.  Namiot ustawiony przed ratuszem w ciągu dwóch godzin dosłownie był oblegany. Mieszkańcy o idei kampanii  wyrażali się pozytywnie, szczególnie seniorzy którzy w większości poruszali się rowerami. Stanowisko nasze również odwiedzili najmłodsi mieszkańcy, którzy obiecali, że w godzinach popołudniowych zaproszą najbliższych na spacer pieszy lub na wycieczkę rowerową.

EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

   W najbliższy wtorek 22 września Polska po raz czternasty będzie czynnie uczestniczyć w EUROPEJSKIM DNIU BEZ SAMOCHODU. W tym dniu zachęcamy mieszkańców naszego miasta do pozostawienia samochodu w domu i skorzystania z alternatywnych ekologicznych form transportu. Warto przekonać się, że życie bez samochodu jest nie tylko możliwe ale także o wiele przyjemniejsze.   Żyjemy w czasach masowej motoryzacji, która dla nas jest  wygodą i podstawową potrzebą funkcjonowania w życiu codziennym. Jednakże niesie to za sobą skutki negatywne zarówno dla środowiska  jak i człowieka. Emisja spalin, poziom hałasu silników czy też pył ze ścieranych bieżników opon samochodowych przyczynia się do degradacji środowiska,  natomiast zmniejszenie aktywności ruchowej człowieka jest skutkowane wieloma poważnymi chorobami. Przez to też pod koniec ubiegłego wieku w Europie wszczęto wśród mieszkańców kampanię do zmiany niekorzystnych przyzwyczajeń dla zdrowia i środowiska. Straż Miejska apeluje aby w tym dniu do zamierzonego celu  wybrać się pieszo,  rowerem lub skorzystać z komunikacji masowej. Dla osób, które będą poruszały się środkami transportu innymi niż samochód, strażnicy miejscy w godzinach 12:00-14:00 przed siedzibą Urzędu Miejskiego rozdadzą  ciekawe gadżety z elementami odblaskowymi.

Z WIZYTĄ U PRZEDSZKOLAKÓW

     W dniu wczorajszym (09.09.2015) na zaproszenie czterolatków gościliśmy w Miejskim  Przedszkolu Nr 8 Misia Uszatka Przyjaciela Przyrody. Mali gospodarze spotkania zapoznani zostali z obowiązkami służbowymi strażnika miejskiego. Mieli też okazję bliżej poznać nasz  pojazd służbowy i przez chwilę poczuć się strażnikiem miejskim, przymierzając czapkę służbową. W skupieniu wysłuchali rad i przekazów związanych z bezpieczeństwem, ochroną środowiska i dobrymi obyczajami. Cała grupa była bardzo aktywna. W nagrodę każde dziecko otrzymało gadżet z elementami odblaskowymi.
 

BEZPIECZNĄ DROGĄ DO SZKOŁY

Od minionego wtorku, od pierwszego dzwonka szkolnego nasi strażnicy miejscy bacznie strzegą drogi, po której młodzi mieszkańcy przemieszczają się do szkoły. Każdego ranka przed godziną ósmą w mieście widać zwiększony ruch pieszych i kołowy. To właśnie uczniowie docierają do swoich szkół pieszo, rowerami czy też przewożeni samochodem. Wypoczęci z uśmiechem na twarzy dzielnie maszerują korzystając z  wyznaczonych przejść dla pieszych, a młodzi rowerzyści z dostępnych ścieżek rowerowych. Aby najmłodsze dzieciaki były bardziej widoczne przy zmieniającej się aurze wręczamy im „buźki odblaskowe”. WSZYSTKIM UCZNIOM ŻYCZYMY BEZPIECZNEJ DROGI DO SZKOŁY W CIĄGU CAŁEGO ROKU SZKOLNEGO.

Święto Strażnika Miejskiego

OGIEŃ I DYM TOKSYCZNY NA OSIEDLU

   Po godzinie 19:00 w miniony piątek  strażnicy miejscy podczas patrolowania w rejonie osiedla przy ul. Katowickiej i Męczenników Oświęcimskich zauważyli kłęby czarnego dymu unoszącego się nad budynkami. Po dotarciu do źródła okazało się, że w pobliżu transformatora energetycznego płoną odpady wielkogabarytowe złożone przy ustawionym kontenerze śmietnikowym oraz dzwony do selektywnej zbiórki odpadów wraz z zawartością. Powiadomiona Straż Pożarna ugasiła pożar. Dwa dzwony spłonęły, w tym jeden doszczętnie.   Trafostacja również została naruszona przez pożar. Być może do zaistniałego niebezpiecznego zdarzenia doszło poprzez lekkomyślność człowieka? Policja prowadzi dalsze czynności w przedmiotowej sprawie.
 

KOT POD MASKĘ SAMOCHODU

      W dniu wczorajszym (25.08.2015) do dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęło zgłoszenie, że przy ul. Artylerzystów w pobliżu marketu, w rosnącym żywopłocie zaplątał się kot, który ma problem z uwolnieniem  i  bardzo głośno miauczy. Patrol przybyły na miejsce zdarzenia przeszukał żywopłot lecz nic nie dojrzał . Jednak przeraźliwe kocie miauczenie doprowadziło do samochodu stojącego przy żywopłocie. Okazało się, że  zwierzątko wcisnęło się pod maskę samochodu bez możliwości powrotu o własnych siłach. Ustalono, że samochód należał do osoby zgłaszającej. Aby wydobyć futrzaka z „kryjówki” funkcjonariusze nasi zmuszeni byli do demontażu lewego przedniego koła w pojeździe. Po szczęśliwym uwolnieniu wystraszone kociątko trafiło do Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

OSTATNIE DNI WAKACJI 2015

   Wakacje w naszym mieście upływają bardzo szybko. Uczniowie korzystają z wielu form wypoczynku i atrakcji jakie dla nich zostały przygotowane. Aura pogodowa też dopisuje klimatem iście afrykańskim, dlatego też patrole Straży Miejskiej czuwają nad bezpieczeństwem młodych m.in. udających się na pływalnię i nie tylko. Strzeżemy rejony  wypoczynku zorganizowanego  oraz beztroskiego korzystania z kurtyny wodnej, co w upalne dni jest dla nich szczególną atrakcją. Sprawdzamy  akweny wodne z zakazem kąpieli oraz zabawy w pobliżu urwisk i innych terenów niebezpiecznych. Odwiedzamy miejsca, w których  wypoczywają i rozmawiamy o bezpieczeństwie. Spotkania są bardzo miłe, owocne od wielu lat. Wierzymy głęboko, że do końca wakacji  mali mieszkańcy i goście wypoczywający w naszym mieście będą zachowywać się i czuć w sposób bezpieczny, jak do tej pory.  Do szkolnych ław wszyscy powrócą wypoczęci, z bagażem przygód i wspomnień, a przede wszystkim cali i zdrowi.
My dalej czuwamy.

Narzędzia i usługi