Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

STRAŻ MIEJSKA ŻARY

Święto Strażnika Miejskiego

OGIEŃ I DYM TOKSYCZNY NA OSIEDLU

   Po godzinie 19:00 w miniony piątek  strażnicy miejscy podczas patrolowania w rejonie osiedla przy ul. Katowickiej i Męczenników Oświęcimskich zauważyli kłęby czarnego dymu unoszącego się nad budynkami. Po dotarciu do źródła okazało się, że w pobliżu transformatora energetycznego płoną odpady wielkogabarytowe złożone przy ustawionym kontenerze śmietnikowym oraz dzwony do selektywnej zbiórki odpadów wraz z zawartością. Powiadomiona Straż Pożarna ugasiła pożar. Dwa dzwony spłonęły, w tym jeden doszczętnie.   Trafostacja również została naruszona przez pożar. Być może do zaistniałego niebezpiecznego zdarzenia doszło poprzez lekkomyślność człowieka? Policja prowadzi dalsze czynności w przedmiotowej sprawie.
 

KOT POD MASKĘ SAMOCHODU

      W dniu wczorajszym (25.08.2015) do dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęło zgłoszenie, że przy ul. Artylerzystów w pobliżu marketu, w rosnącym żywopłocie zaplątał się kot, który ma problem z uwolnieniem  i  bardzo głośno miauczy. Patrol przybyły na miejsce zdarzenia przeszukał żywopłot lecz nic nie dojrzał . Jednak przeraźliwe kocie miauczenie doprowadziło do samochodu stojącego przy żywopłocie. Okazało się, że  zwierzątko wcisnęło się pod maskę samochodu bez możliwości powrotu o własnych siłach. Ustalono, że samochód należał do osoby zgłaszającej. Aby wydobyć futrzaka z „kryjówki” funkcjonariusze nasi zmuszeni byli do demontażu lewego przedniego koła w pojeździe. Po szczęśliwym uwolnieniu wystraszone kociątko trafiło do Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

OSTATNIE DNI WAKACJI 2015

   Wakacje w naszym mieście upływają bardzo szybko. Uczniowie korzystają z wielu form wypoczynku i atrakcji jakie dla nich zostały przygotowane. Aura pogodowa też dopisuje klimatem iście afrykańskim, dlatego też patrole Straży Miejskiej czuwają nad bezpieczeństwem młodych m.in. udających się na pływalnię i nie tylko. Strzeżemy rejony  wypoczynku zorganizowanego  oraz beztroskiego korzystania z kurtyny wodnej, co w upalne dni jest dla nich szczególną atrakcją. Sprawdzamy  akweny wodne z zakazem kąpieli oraz zabawy w pobliżu urwisk i innych terenów niebezpiecznych. Odwiedzamy miejsca, w których  wypoczywają i rozmawiamy o bezpieczeństwie. Spotkania są bardzo miłe, owocne od wielu lat. Wierzymy głęboko, że do końca wakacji  mali mieszkańcy i goście wypoczywający w naszym mieście będą zachowywać się i czuć w sposób bezpieczny, jak do tej pory.  Do szkolnych ław wszyscy powrócą wypoczęci, z bagażem przygód i wspomnień, a przede wszystkim cali i zdrowi.
My dalej czuwamy.

MARTWY PIES W KOMINIE

     W dniu 13.08.2015r. około godziny 17:35 do dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęło zgłoszenie o tym, że na terenie parku przy ul. Poznańskiej, w kominie byłej "Śledziarni”, w częściowo rozerwanym worku foliowym znajduje się martwy pies. Strażnicy potwierdzili fakt. Zwłoki znajdują się w stanie wczesnego rozkładu. W związku z tym, iż stwierdzone zdarzenie może stanowić znamiona przestępstwa z ustawy o ochronie zwierząt, sprawę przekazano do policji. Patrol policji na miejscu podjął dalsze czynności wyjaśniające.

PLAKAT, AFISZ, APEL, ULOTKA, NAPIS, RYSUNEK…

…umieszczony w miejscu publicznym do tego nie przeznaczonym bez zgody zarządzającego tym miejscem jest wykroczeniem. Strażnicy miejscy w ciągu ostatnich kilkunastu dni codziennie  interweniują na terenie naszego miasta. Ogłoszeniami, plakatami i afiszami „udekorowane” są słupy ulicznych lamp oświetleniowych, przystanki autobusowe, elewacje budynków, skrzynki gazowe i energetyczne oraz chodniki tzw. „potykaczkami”. Najczęściej są to miejsca niedozwolone za co grozi kara grzywny. Mając na uwadze, że informacje przekazywane w takiej formie dla informującego stanowią znaczną ważność, dlatego też w tym celu na terenie miasta rozmieszczone są słupy i tablice ogłoszeniowe .

PSY W LESIE PRZYWIĄZANE DO DRZEWA

10 lipca 2015r., około godziny 13:00 do dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęło zgłoszenie o psie przywiązanym do drzewa w Zielonym Lesie. Funkcjonariusze Straży Miejskiej na miejscu zdarzenia, po uwolnieniu ze sznurka jednego psa przywiązanego do drzewa, w pobliżu przy następnym drzewie ujawnili przywiązanego drugiego psa. Ustalono właściciela zwierząt i o sprawie niezwłocznie powiadomiono policję. Na miejscu zdarzenia policjanci podjęli stosowne czynności służbowe. Jeżeli w toku czynności dochodzeniowych okaże się, że zwierzęta zostały porzucone, to zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt sprawcy może grozić kara pozbawienia wolności do lat trzech.

KĄPIEL TYLKO W MIEJSCACH DOZWOLONYCH

   Nadeszła fala upałów i wreszcie odczuwamy prawdziwe lato. Dla zminimalizowania gorącej aury pogodowej wielu mieszkańców wybiera się nad wodę. Stąd też, w trosce o bezpieczeństwo osób jak co roku, nasi strażnicy miejscy oraz policjanci  monitorują otwarte akweny wodne rozmieszone na terenie miasta. Być może, poprzez tego typu kontrole w Żarach, w okresie wakacyjnym od wielu lat nie było nieszczęśliwego wypadku w wodzie. Przypominamy, że kąpiel w miejscach niedozwolonych, oprócz grożącego niebezpieczeństwa, jest wykroczeniem zagrożonym karą.
Aby bezpiecznie zażyć wodnej kąpieli warto skorzystać z bezpiecznej miejskiej krytej pływalni WODNIK.

Podziękowania

 
  • 24-05-2012

Straż Miejska Żary

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK   6.00 – 22.00
Tel. 986 , (68) 470 83 27
czytaj dalej

Narzędzia i usługi