• Temperatura 23oC
  • Ciśnienie 1001.8 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

STRAŻ MIEJSKA ŻARY

NA FAJERWERKI CZAS JEST WYZNACZONY

Od ubiegłego tygodnia w naszym mieście coraz częściej słychać odgłosy odpalanych wyrobów pirotechnicznych, o różnym natężeniu poziomu hałasu. Osoby zabawiające się tym sposobem łamią przepisy prawa i muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi. Straż Miejska przypomina, że w Żarach materiały pirotechniczne używać można w dniu 31 grudnia i 1 stycznia. Przypominamy również o prawnym zakazie sprzedaży wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim, za co grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

BEZPIECZNI ZERÓWKOWICZE

W dniu 09.12.2016r. w Szkole Podstawowej nr 8 odbył się 10 jubileuszowy Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie pt. „ Bezpieczny Przedszkolak”, którego organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Żarach. Burmistrz Miasta Żary Pani Danuta Madej powitała dzieci życząc im najlepszych wyników. W turnieju uczestniczyły  24 zespoły trzyosobowe przedszkolaków z powiatu żarskiego rywalizując w czterech trudnych konkurencjach. Zwyciężyła  drużyna z Jasienia, drugie miejsca zdobyła drużyna z Lubanic i na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Żarach. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy uczestnicy obdarowani zostali drobnymi gadżetami z elementami odblaskowymi.  Straż Miejska i Straż Pożarna zaproszona została do udziału w Turnieju jako członkowie komisji konkursowej. Trzeba przyznać, że z roku na rok wśród przedszkolaków poziom wiedzy o bezpieczeństwie  jest  coraz wyższy, co cieszy służby troszczące się o bezpieczeństwo mieszkańców.

Podziękowanie

W TROSCE O LUDZI BEZDOMNYCH

     Niskie temperatury powietrza  i chłód to trudny okres dla  osób bezdomnych. Przede wszystkim dlatego, że  nie wszyscy wyrażają chęć do korzystania z miejskiej noclegowni. W trosce o ich bezpieczeństwo strażnicy miejscy  wspólnie z policją i pracownikami Miejskiego  Ośrodka Pomocy Społecznej  sprawdzają miejsca na terenie miasta, w których  bezdomni  „pomieszkują”. Należy wierzyć, że poprzez skonsolidowane działania oraz sygnały ze strony społeczeństwa spowodują, że bezdomni  przetrwają zimę w sposób bezpieczny.

POMOC OSOBOM BEZDOMNYM

Okres jesienno-zimowy jest najtrudniejszym czasem dla osób bezdomnych i społecznie wykluczonych. Niskie temperatury powietrza  stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia tej grupy osób z powodu wychłodzenia organizmu. Jak co roku funkcjonariusze Straży Miejskiej kontrolują miejsca, w których osoby bezdomne szukają schronienia. Głównie są to pustostany, ruiny budynków, piwnice, jak również namioty i szałasy. Osoby bezdomne zachęcamy do korzystania z noclegowni lecz  nie zawsze korzystają z oferowanej pomocy, min. dlatego, że w noclegowni nie można spożywać alkoholu. W ich mniemaniu jest to ograniczenie wolności-swobody. W uzasadnionych przypadkach bezdomnych dowozimy do noclegowni. W związku z nadchodzącą porą niskich temperatur i zagrożeniem wychłodzenia organizmu, apelujemy o reagowanie w przypadku zauważenia takiej osoby powiadamiając służby, tel. 986 i 997.

(NIE) ŁATWY SPOSÓB NA ODPADY

Od początku listopada br. Straż Miejska podejmowała czynności służbowe wobec osób, które w łatwy sposób pozbywały się odpadów. Dla niektórych z tych osób, a szczególnie dla środowiska nie wychodzi to na dobre. Szybka reakcja patroli Straży Miejskiej przyczyniła się do uprzątnięcia przez sprawców gruzu budowlanego porzuconego w rejonie obwodnicy oraz wyrzuconego w rejon drogi wylotowej z miasta, zużytego elektrycznego sprzętu AGD. Nałożone zostały mandaty karne. W  tych przypadkach okazało się, że nie jest to łatwy i tani sposób pozbycia się odpadów.

POMOGLIŚMY GOŁĘBIOWI SPORTOWEMU W POTRZEBIE

W miniony wtorek 07 listopada dyżurna Straży Miejskiej  otrzymała zgłoszenie o gołębiu pocztowym siedzącym w Rynku przed wejściem do jednej z kamienic. Ptak wyglądał na zmęczonego, bez oporu dał się złapać. Okazało się, że ma uszkodzone skrzydło w przegubie. Na nóżkach ma dwie obrączki. Po odczytaniu zapisu z obrączek ustalono właściciela, który wyraził wielkie zadowolenie, że jego pupil odnalazł  się. Dowiedzieliśmy się, że jest to sportowy gołąb z 2016r., który w dniu 15 września uczestniczył w locie konkursowym, w pokonaniu trasy na odcinku LEIPZIG- Częstochowa. Gołębiem zaopiekował się Polski Związek Hodowli Gołębi Pocztowych Oddział w Żarach. Niebawem trafi do swojego właściciela.

AKCJA „STOP WYPALANIU ODPADÓW”

        Od ubiegłego tygodnia Żarska Straż Miejska prowadzi akcję „Stop wypalaniu odpadów”. Celem akcji jest zapobieganie uciążliwemu wypalaniu odpadów. Akcją głównie objęte są rejony  ogrodów działkowych i osiedli domów jednorodzinnych. Nasze wieloletnie doświadczenie wskazuje, że to właśnie w ogrodach, posesjach i terenach zielonych niektórzy mieszkańcy spalają zgrabione zeschłe rośliny, liście i przycięte gałęzie drzew. Są to odpady organiczne biodegradowalne, które mogą być kompostowane. Doradzamy mieszkańcom w jaki sposób mogą  się ich pozbyć i przypominamy, że w Żarach od 1 lipca 2013 r. prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów biodegradowalnych, co wiąże się z zakazem spalania poza spalarniami i współspalarniami.

Auto dla Straży Miejskiej

Żarska straż miejska ma do dyspozycji nowe auto. Jest to Ford Transit Custom.

W ŻARACH BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY 2016/2017

      Strażnicy Miejscy wspólnie z dzielnicowymi KPP zakończyli cykl spotkań, z uczniami miejscowych  szkół podstawowych, związanych z bezpieczną drogą do szkoły. Między innymi przypomnieliśmy jakie czynności należy wykonać przed wyjściem z  domu i jak poprawnie zabezpieczyć mieszkanie, czym należy kierować się  aby bezpiecznie przejść drogę do szkoły, zwróciliśmy  uwagę na fakt wyboru bezpiecznego odcinka drogi do szkoły i do domu, wpoiliśmy opanowanie kryteriów jakimi należy kierować się podczas wyboru drogi do szkoły i do domu, przedstawiliśmy jakie należy przyjmować postawy i zachowania podczas drogi do szkoły i do domu, wyjaśniliśmy dlaczego tak ważną sprawą jest bezpieczne zachowanie się podczas drogi oraz uzmysłowiliśmy jakie sytuacje, i jakie miejsca mogą być  niebezpieczne. Przestrzegliśmy przed  kontaktem z osobami nieznanymi  oraz zwierzętami.  Wszyscy uczniowie otrzymali gadżety z elementami odblaskowymi.
1 ... 3 4 5 6 7 ... 10

Narzędzia i usługi