• Temperatura 23oC
  • Ciśnienie 993.2 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

STRAŻ MIEJSKA ŻARY

KOLEJNE DZIKIE WYSYPISKO ŚMIECI

   W dniu 05.06 br. strażnicy miejscy w trakcie patrolowania ul. Żagańskiej w Żarach ujawnili tworzące się tzw. „ dzikie wysypisko śmieci”. Ustalono właściciela porzuconych odpadów, na którego nałożono karę grzywny oraz zobowiązano do usunięcia odpadów w sposób zgodny z prawem. W tym roku jest to kolejne „dzikie wysypisko śmieci”, którego sprawcę wykryła  tut. Straż Miejska. Przypomina się, że pozbywanie się odpadów niezgodnie z obowiązującym prawem grozi karą grzywny do 5.000zł. 

O BEZPIECZEŃSTWIE W ŚWIĄTECZNYM DNIU DZIECKA

    W niedzielę 03 czerwca 2018r. najmłodsi mieszkańcy tłumnie przybyli na Rynek miasta aby wspólnie świętować „DZIEŃ DZIECKA”.  Tradycyjnie Straż Miejska  przygotowała się z tematyką o bezpieczeństwie i ochronie środowiska, szczególnie mając na uwadze to, że dzieci lubią  różne formy konkursów, quizy, zagadki i puzzle. Stoisko nasze cieszyło się zainteresowaniem wszystkich grup wiekowych. Przedszkolaki dodatkowo pogłębiały wiedzę w ustawionym ‘MIASTECZKU RUCHU DROGOWEGO”. W nagrodę za poprawnie rozwiązane zadania wszyscy otrzymali gadżety z elementami odblaskowymi.

AKCJA „PRZECIWDZIAŁANIE ALKOHOLIZMOWI”

W dniach 21.05-01.06.2018r. tut. Straż Miejska, w ramach działań prewencyjnych podjęła akcję „Przeciwdziałania alkoholizmowi”. Celem było eliminowanie spożywania napojów alkoholowych w miejscach objętych zakazem oraz przypadków zakłócania ładu i porządku publicznego przez osoby nietrzeźwe. Zwracano też uwagę na sprzedaż alkoholu dla osób nietrzeźwych i nieletnich przez osoby prowadzące działalność handlową i gastronomiczną. W wyniku przeprowadzonej akcji wobec 7 osób zastosowano formę pouczenia i na 8 osób nałożono kary grzywny.

Zanieczyszczony teren

W dniu 10.05.2018 r. podczas patrolu w rejonie strefy przemysłowej funkcjonariusze Straży Miejskiej stwierdzili przy ul. Rzemieślniczej w Żarach zanieczyszczony teren w wyniku pozostawienia opon, zderzaków samochodowych, folii itp. W wyniku przeprowadzonych czynności ustalono sprawcę zanieczyszczenia, któremu nakazano usunąć pozostawione odpady, a następnie przeprowadzono czynności zgodnie z art. 145 Kodeksu Wykroczeń.

Zanieczyszczony teren

W dniu 08.05.2018 r. funkcjonariusze Straży Miejskiej w Żarach przeprowadzili czynności służbowe w związku z zanieczyszczeniem gruzem jezdni przy skrzyżowaniu ul. Kilińskiego z ul. Jagiellońską w Żarach. Sprawca zanieczyszczenia drogi został ukarany mandatem karnym.

SPALANIE ODPADÓW NA OGRODZIE DZIAŁKOWYM

W dniu 01 maja br. do dyżurnego straży miejskiej wpłynęło zgłoszenie o spalaniu odpadów na jednym z Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Patrol przybyły na miejsce potwierdził zgłoszenie. W palącym się ognisku były szczątki roślinne oraz płyty OSB. Na sprawcę nałożono karę grzywny. Ognisko zostało zagaszone. Przypomina się, że zgodnie z Ustawą o odpadach zabrania się spalania odpadów poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów. Przypomina się również, że w naszym mieście prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów biodegradowalnych, co wiąże się z zakazem ich spalania.

PORZUCONE ODPADY NA STREFIE PRZEMYSŁOWEJ

     Strażnicy miejscy podczas patrolowania rejonu strefy przemysłowej w Żarach, w  minioną środę 24.04.br. przy ul. Zakładowej w pasie drogowym stwierdzili porzucone odpady budowlane oraz zużyte opony samochodowe. Ustalono właściciela odpadów, wobec którego podjęte zostały stosowne czynności, w oparciu o kodeks wykroczeń oraz zobowiązany został do usunięcia odpadów z miejsca, w sposób zgodny z prawem.

ZANIECZYŚCIŁ LAS

    W dniu 06.04.2018r. około godziny 10:00 strażnicy miejscy w trakcie patrolowania ulicy Leśnej w Żarach, dostrzegli  mężczyznę pchającego taczkę w kierunku pobliskiego lasu. Okazało się, że taczką przewoził  odpady  budowlane, które następnie porzucił w lesie, w kilku miejscach. Czynem swym popełnił wykroczenie. Nałożona została kara grzywny i obowiązek usunięcia odpadów zgodnie z  obowiązującymi przepisami.

NIEUŻYTKI W PŁOMIENIACH

    W Wielki Piątek  około godz. 16:30 strażnicy miejscy patrolując ul. Szpitalną,  w pobliżu byłej strzelnicy wojskowej   stwierdzili teren, na którym płonęły nieużytki. Silny wiatr  rozprzestrzeniał ogień bardzo szybko w kierunku cmentarza komunalnego. Wezwano Straż Pożarną, na miejsce przybyło kilka jednostek gaśniczych, które pożar ugasiły. W wyniku szybkiej akcji nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia na inne nieruchomości. Spłonęło około 2 ha nieużytków, zdegradowana została wierzchnia warstwa gleby i  środowisko naturalne. Przypomina się, że  wypalanie trawy, słomy lub pozostałości roślinnych stanowi wykroczenie z Kodeksu wykroczeń i Ustawy o ochronie przyrody, podlegające karze grzywny albo nagany. 

Z WIZYTĄ W ŻŁOBKU MIEJSKIM NR 1

       Na zaproszenie Kierownictwa Miejskiego Żłobka nr 1 przy ul. Okrzei w Żarach  Straż Miejska spotkała się z dwu- i trzylatkami. Spotkanie miało charakter poznawczy. Maluszki poznały  „mundurowego” i dowiedziały jaką rolę pełni nasza formacja. W  pogadance wykazały się  znajomością z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska.  Poczęstowane cukierkiem zawiniętym w papierek, wszystkie zgodnie ustawiły się w kolejce do kosza śmietnikowego aby wrzucić papierek. W prezencie otrzymały  gadżety- elementy bezpieczeństwa w postaci buziek odblaskowych.
1 ... 4 5 6 7 8 ... 15

Narzędzia i usługi