• Temperatura 17oC
  • Ciśnienie 1012.4 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

STRAŻ MIEJSKA ŻARY

Zanieczyszczony teren

W dniu 08.05.2018 r. funkcjonariusze Straży Miejskiej w Żarach przeprowadzili czynności służbowe w związku z zanieczyszczeniem gruzem jezdni przy skrzyżowaniu ul. Kilińskiego z ul. Jagiellońską w Żarach. Sprawca zanieczyszczenia drogi został ukarany mandatem karnym.

SPALANIE ODPADÓW NA OGRODZIE DZIAŁKOWYM

W dniu 01 maja br. do dyżurnego straży miejskiej wpłynęło zgłoszenie o spalaniu odpadów na jednym z Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Patrol przybyły na miejsce potwierdził zgłoszenie. W palącym się ognisku były szczątki roślinne oraz płyty OSB. Na sprawcę nałożono karę grzywny. Ognisko zostało zagaszone. Przypomina się, że zgodnie z Ustawą o odpadach zabrania się spalania odpadów poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów. Przypomina się również, że w naszym mieście prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów biodegradowalnych, co wiąże się z zakazem ich spalania.

PORZUCONE ODPADY NA STREFIE PRZEMYSŁOWEJ

     Strażnicy miejscy podczas patrolowania rejonu strefy przemysłowej w Żarach, w  minioną środę 24.04.br. przy ul. Zakładowej w pasie drogowym stwierdzili porzucone odpady budowlane oraz zużyte opony samochodowe. Ustalono właściciela odpadów, wobec którego podjęte zostały stosowne czynności, w oparciu o kodeks wykroczeń oraz zobowiązany został do usunięcia odpadów z miejsca, w sposób zgodny z prawem.

ZANIECZYŚCIŁ LAS

    W dniu 06.04.2018r. około godziny 10:00 strażnicy miejscy w trakcie patrolowania ulicy Leśnej w Żarach, dostrzegli  mężczyznę pchającego taczkę w kierunku pobliskiego lasu. Okazało się, że taczką przewoził  odpady  budowlane, które następnie porzucił w lesie, w kilku miejscach. Czynem swym popełnił wykroczenie. Nałożona została kara grzywny i obowiązek usunięcia odpadów zgodnie z  obowiązującymi przepisami.

NIEUŻYTKI W PŁOMIENIACH

    W Wielki Piątek  około godz. 16:30 strażnicy miejscy patrolując ul. Szpitalną,  w pobliżu byłej strzelnicy wojskowej   stwierdzili teren, na którym płonęły nieużytki. Silny wiatr  rozprzestrzeniał ogień bardzo szybko w kierunku cmentarza komunalnego. Wezwano Straż Pożarną, na miejsce przybyło kilka jednostek gaśniczych, które pożar ugasiły. W wyniku szybkiej akcji nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia na inne nieruchomości. Spłonęło około 2 ha nieużytków, zdegradowana została wierzchnia warstwa gleby i  środowisko naturalne. Przypomina się, że  wypalanie trawy, słomy lub pozostałości roślinnych stanowi wykroczenie z Kodeksu wykroczeń i Ustawy o ochronie przyrody, podlegające karze grzywny albo nagany. 

Z WIZYTĄ W ŻŁOBKU MIEJSKIM NR 1

       Na zaproszenie Kierownictwa Miejskiego Żłobka nr 1 przy ul. Okrzei w Żarach  Straż Miejska spotkała się z dwu- i trzylatkami. Spotkanie miało charakter poznawczy. Maluszki poznały  „mundurowego” i dowiedziały jaką rolę pełni nasza formacja. W  pogadance wykazały się  znajomością z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska.  Poczęstowane cukierkiem zawiniętym w papierek, wszystkie zgodnie ustawiły się w kolejce do kosza śmietnikowego aby wrzucić papierek. W prezencie otrzymały  gadżety- elementy bezpieczeństwa w postaci buziek odblaskowych.

AKCJA „PUPIL”

W dniach 26.02.-09.03.2018r.   Straż Miejska przeprowadziła działania prewencyjne pod kryptonimem „PUPIL”, której celem były działania profilaktyczne,  kontrola przestrzegania obowiązków nałożonych na właścicieli psów oraz rozdawanie worków na psie nieczystości osobom spacerującym ze swymi pupilami.
czytaj dalej

III EDYCJA „BEZPIECZNE ŻARY, BEZPIECZNA ŻARANKA”, „ BEZPIECZNE ŻARY, BEZPIECZNA GIMNAZJALISTKA”

     W minioną środę 7 marca rozpoczęła się III edycja kursu samoobrony dla kobiet „Bezpieczne Żary, bezpieczna żaranka” i  II dla gimnazjalistek „ Bezpieczne Żary, bezpieczna gimnazjalistka”. Realizatorem jest Straż Miejska i Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Mieszkanki w ciągu  ośmiu tygodni poznają m.in. podstawowe elementy obrony , opanowanie strachu wywołanego brutalną napaścią,  technikę podjęcia konstruktywnej samoobrony  oraz neutralizowanie działania potencjalnego napastnika. Przewidziane są warsztaty przeciwdziałania przemocy oraz uzależnieniom od alkoholu i innych środków psychoaktywnych,  pomoc prawna   w przypadku ataku agresora oraz konsekwencje prawne przekroczenia granic obrony koniecznej i stanu wyższej konieczności. Zgłębią też wiedzę o udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Zakończenie zaplanowano na dzień 25 kwietnia br.

ZIMOWY WYPOCZYNEK –FERIE SZKOLNE

   To już pierwszy tydzień ferii zimowych w województwie lubuskim. Aura jeszcze nie sypnęła śniegiem w naszym mieście. Uczniowie, sanki, jabłuszka, narty i pagórki cierpliwie czekają. Młodzi mieszkańcy wypoczywający w naszym mieście mogą skorzystać z bogatej gamy form wypoczynku przygotowanego przez szkoły, placówki oświatowe, MOSRiW i stowarzyszenia . Aby czas wolny od zajęć szkolnych wykorzystać w sposób bezpieczny, tuż przed  feriami funkcjonariusze Straży Miejskiej, wspólnie z policjantami, strażakami i ratownikami wodnymi przeprowadzili pogadanki w szkołach podstawowych. Przypomnieli uczniom o głównych zasadach bezpieczeństwa  jakimi należy się kierować podczas ferii będąc m.in. w domu, na świeżym powietrzu lub na wypoczynku zorganizowanym. Do uczniów starszych klas zaapelowano o zachowanie asertywności w przypadku namowy grupy rówieśniczej do czynu niezgodnego z ogólnie przyjętymi kanonami. Dbając o bezpieczeństwo najmłodszych, Straż Miejska również w trakcie ferii patroluje rejony miejsc na terenie miasta , w których odbywają się zajęcia „feryjne”.

NIEBEZPIECZNY DYM

       W piątek 02 lutego strażnicy miejscy podczas patrolowania ulicy Piastowskiej w Żarach zauważyli zadymioną nieruchomość. Okazało się, że na terenie byłego Domu Spokojnej Starości na powierzchni ziemi rozpalone było ognisko, w którym ujawniono spalanie odpadów , w tym tworzyw sztucznych. Toksyczny dym ze spalanych odpadów pogorszył jakość powietrza w naszym mieście.  Sprawca wykroczenia ukarany został karą grzywny, ognisko niezwłocznie ugasił.

Narzędzia i usługi