• Temperatura 21oC
  • Ciśnienie 995.7 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

STRAŻ MIEJSKA ŻARY

25 LAT SŁUŻBY ŻARSKIEJ STRAŻY MIEJSKIE NA RZECZ LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI

W  kwietniu  2017 roku  minęło   ćwierć wieku od  daty utworzenia Straży Miejskiej w Żarach.  Obraz ówcześnie nowych  mundurowych stróży prawa  dość szybko  ukształtował się pozytywnie w opinii lokalnej społeczności, wobec  której strażnicy pełnią rolę służebną. Zaufanie wciąż wzrasta, co jest odzwierciedleniem kilkudziesięciu tysięcy zgłoszeń i podjętych interwencji. Na co dzień, oprócz zadań wyznaczonych, wykazują się własną inicjatywą wpływającą na polepszenie bezpieczeństwa mieszkańców i wyglądu estetycznego miasta. Na Straż Gminną/Miejską nakładanych jest coraz więcej uprawnień ustawowych i kompetencji, co przekłada się na ciągłe dążenie  poprawy  bezpieczeństwa mieszkańców gmin.  

PRZEZ MIASTO PRZESZŁA WICHURA

      W dniu wczorajszym (05.10.2017r) od godzin wieczorowych przez nasze miasto przechodziła wichura powalając m.in. drzewa i łamiąc konary drzew. Wyłomy w kilku miejscach zablokowały ciągi komunikacyjne. Interweniowała Powiatowa Państwowa  Straż Pożarna w Żarach, Ochotnicza Straż Pożarna w Żarach i PK. PEKOM S.A. w Żarach. Od wczoraj i dziś od wczesnych godzin porannych patrole Straży Miejskiej sprawdzają miejsca, w których występują utrudnienia w ruchu. Są to zatoki autobusowe, chodniki i drogi dla rowerów. W kilku miejscach stwierdzono zerwane zwisające konary drzew nad drogą oraz zerwane napowietrzne linie energetyczne i telefoniczne. Stwierdzony stan niezwłocznie przekazywany jest do kompetentnych instytucji co wpływa na skrócenie czasu usuwania skutków wichury.

22 WRZESIEŃ EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

     W miniony piątek 22 września był dniem pod hasłem „ Europejski  Dzień  bez Samochodu”.  Straż Miejska wzorem lat ubiegłych rozdawała gadżety mieszkańcom, którzy w tym dniu wybrali środek lokomocji alternatywny do samochodu. Aura dopisała więc nasi najmłodsi mieszkańcy  ze szkół i przedszkoli wybrali się na spacer  z hasłami  związanymi z dniem bez samochodu. Z satysfakcją należy przyznać, że  w naszym mieście zaobserwowano zwiększony ruch na drogach dla rowerów, ruch pieszych no i oczywiście mniej zatłoczonych parkingów w centrum miasta. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

10Galeria zdjęć: 22 WRZESIEŃ EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

JUBILEUSZ DOMU SAMOTNEJ MATKI

       W ostatnią sobotę (10.09.2017r.) na zaproszenie  Koła Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Żarach, Straż Miejska uczestniczyła w festynie pod hasłem „Stawiamy na rodzinę” z okazji 25-Lecia Domu Samotnej  Matki w Żarach. Tradycyjnie strażnicy miejscy przybyli z programem związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem. Stoisko cieszyło się powodzeniem  przez wszystkie grupy wiekowe. Rozwiązywanie krzyżówki, quiz czy też malowanki sprawiały radość. Chętnie odpowiadali też na zadawane pytania. Okazuje się, że uczestnicy posiadają wiedzę o bezpieczeństwie na dobrym  poziomie. W nagrodę otrzymali gadżety z elementami odblaskowymi i promującymi Straż Miejską w Żarach.

BEZPIECZNIE W DRODZE DO SZKOŁY

Od minionego poniedziałku  04.09.2017r. uczniowie podążyli o szkoły. W mieście na drogach zrobiło się tłoczniej, szczególnie w godzinach porannych, ponieważ uczniowie docierają do swoich szkół w różny sposób - pieszo, rowerem czy też dowożeni samochodem. Straż Miejska patroluje miejsca  w rejonach placówek oświatowych i czuwa aby dla młodych mieszkańców droga do szkoły była bezpieczna. Strażnicy wręczają dzieciom gadżety z elementami odblaskowymi.

RANNY DZIK W LESIE

    W dniu wczorajszym  (06.09.2017r.) do dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęło zgłoszenie, w sprawie rannego niebezpiecznego  dzika znajdującego się w lesie przy ul. Sportowej w Żarach. Patrol w niewielkim lasku stwierdził lochę z potomstwem  w ilości 10 sztuk. Zwierzę było  ranne, biegało po lesie stwarzając zagrożenie dla osób, korzystających leśnych dróżek na tzw. skróty. Strażnicy  z pomocą funkcjonariuszy Policji zabezpieczyli wejścia do lasu. O zdarzeniu powiadomiono właściciela terenu- Nadleśnictwo Lipinki.  Na miejsce przybyła Straż Leśna i Powiatowy Weterynarz, który stwierdził, że zwierzę zostało ranne w wyniku postrzału. Dalsze czynności w sprawie przejęła Straż Leśna i właściciel lasu. Weterynarz uznał, że wiek i stan rozwoju młodych dzików pozwala radzić sobie w naturze bez pomocy człowieka.

AKCJA „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”

   Za kilka dni kończą się wakacje. W naszym mieście dostrzega się wzmożony ruch, który związany jest głównie z zakupami szkolnymi. Dlatego też Straż Miejska w dniach od 21 sierpnia do 10 września br. prowadzi działania prewencyjne pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”. Patrole czuwają nad bezpieczeństwem osób, kontrolują też sposób i prawidłowość parkowania pojazdów. Sprawdzają stan oznakowania drogowego oraz stan techniczny znaków drogowych i urządzeń zabezpieczających w okolicach przedszkoli i szkół. Natomiast od pierwszego dzwonka szkolnego przez ponad tydzień patrole będą czuwały nad bezpieczeństwem na drogach, po których uczniowie będą przemieszczać się do swoich szkół.

UJAWNIONO UTRACONY SAMOCHÓD

      W poniedziałek 07.08.2017r. do dyżurnego  Straży Miejskiej w Żarach wpłynęło zgłoszenie, że na jednym z parkingów przy ul. 9Maja od kilku tygodni zaparkowany jest samochód osobowy, który zdaniem zgłaszającego jest nieużytkowany, a drzwi są niezabezpieczone. Na miejscu patrol stwierdził samochód marki AUDI posiadający niemieckie tablice rejestracyjne. Potwierdzono zgłoszenie, a na pojeździe nie stwierdzono widocznych śladów uszkodzenia. Natomiast  ustalono, że pojazd został zgłoszony jako utracony na terenie Niemiec. Dalsze czynności w sprawie przekazano do przeprowadzenia dla funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Żarach.

BEZPIECZNE WAKACJE Z KOLOROWANKĄ

     Wakacje w naszym mieście uczniowie spędzają bardzo aktywnie. Wolny czas m.in. wypełniają na półkoloniach, zajęciach zorganizowanych przez szkoły, stowarzyszenia i instytucje oraz na pływalni   kąpielisku miejskim. Aby te wakacje były spędzone w sposób bezpieczny Straż Miejska wraz Policją, Strażą Pożarną i Nadleśnictwem Lipinki przeprowadziła cykl pogadanek o zasadach bezpieczeństwa z uczniami „podstawówek”. Natomiast dla utrwalenia wiedzy, drugoklasiści w prezencie otrzymali  kolorowanki utworzone z konkursowych prac rysunkowych  pt. „Straż Miejska w moim mieście” o tematyce bezpieczeństwa, których autorami są uczniowie żarskich szkół.  Strażnicy Miejscy patrolując miasto bacznie obserwują przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w rejonach, w których dzieci  wypoczywają, jak też odwiedzają miejsca wypoczynku.
czytaj dalej

KRADZIEŻ GRZEJNIKÓW

   W sobotę 17 czerwca br. o godz. 11:30 mieszkaniec poinformował dyżurnego Straży Miejskiej o dwóch mężczyznach, którzy włamali się do budynku byłej szkoły przy ul. G. Zapolskiej i przez okno wyrzucają grzejniki. Jak okazało się część tych grzejników próbowali sprzedać w skupie surowców wtórnych, natomiast pozostałych zrzuconych przed budynek nie zdążyli przywłaszczyć. Uszkodzone okno oraz grzejniki zostały zabezpieczone. Odważnymi „śmiałkami” włamania do obiektu i kradzieży w biały dzień zajęła się Policja.

Narzędzia i usługi