• Temperatura 5oC
  • Ciśnienie 994.1 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

RELACJE

„Dwójka” wygrała i wywalczyła awans

Uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach zajęły pierwsze miejsce w koszykówce dziewcząt w ramach Żarskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Rozgrywki odbyły się 25 listopada w żarskiej Dwójce, która była gospodarzem zawodów. W zawodach wystartowały reprezentacje SP1, SP2, SP5 i SP8. Gospodynie nie dały szans przeciwniczkom, wygrywając rywalizację, zajęły I miejsce i zdobyły złote medale. Tym samym wywalczyły awans do zawodów powiatowych, które również odbędą się w SP2 już 11 grudnia. Zwycięski zespół wystąpił w składzie: Ognik Iga, Klimczak Martyna, Grajkowska Justyna, Ludwig Luiza, Czyżyk Oliwia, Zboralska Maja, Mierzejewska Weronika, Zakrzewska Julia. Opiekunem zespołu jest Violetta Kępińska.

Dzień chłopaka a karate

Z okazji Dnia Chłopaka Szkołę Podstawową nr 2 w Żarach odwiedził pan Sebastian Końcowik ze swoimi podopiecznymi z żarskiego Klubu Karate Kontra. Goście spotkali się z uczniami klas I-III. Instruktor i młodzi karatecy zademonstrowali elementy rozgrzewki oraz walki pokazowe. Trener zwrócił uwagę, że karate rozwija nie tylko sprawność fizyczną, ale też kształtuje wytrwałość, samodyscyplinę, rozwija koncentrację uwagi i uczy panowania nad emocjami. Pokaz wzbudził duże zainteresowanie nie tylko wśród chłopców. Wszyscy chętnie włączyli się do ćwiczeń proponowanych przez naszych gości, a na koniec gromkimi  brawami podziękowali im za przybycie do szkoły. Może dzisiejsze spotkanie stanie się zachętą dla niektórych dzieci do podjęcia treningów tej sztuki walki?

Konno w Pietrzykowie

Dnia 26 września uczniowie klasy 5 a i 5c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach spotkali się w Pietrzykowie z uczniami klasy piątych z Landau-Gimnazjum z Weißwasser. Wspólnie realizowali projekt: „Koń przyjacielem polskich i niemieckich dzieci”. W trakcie trwania zajęć poszerzyli swoją wiedzę o koniach, pomagali w ich pielęgnacji, jeździli konno. Poza tym musieli sobie sami przygotować jedzenie, porozumiewając się w języku niemieckim. W grupach przygotowywali pizzę oraz ciasteczka. Była też lekcja nakrywania do stołu oraz wspólne gry i zabawy. Projekt został zrealizowany w ramach Wymiany Polsko-Niemieckiej i sfinansowany przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży przy wsparciu Euroregionu „Szprewa-Nysa-Bóbr” oraz ze środków rodziców i szkoły. Koordynatorem projektu jest Wioletta Kostecka, nauczycielka języka niemieckiego.

Przygoda z lekturą

24 września klasa 7a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach rozpoczęła swoją przygodę z lekturami od mrocznej scenerii, która  przeniosła ich w świat „Dziadów cz.II”. Przy niepokojącej muzyce, świecach, zniczach i zastawionym stole uczniowie przeczytali z podziałem na role całą część Mickiewiczowskiego dramatu, kosztując przy tym ziarenek gorczycy.  To były emocjonujące 45 minut, które pozwoliło im wczuć się w klimat pogańskiego obrzędu i bardziej zrozumieć lekturę. Inicjatorką akcji była pani Marta Mazur – polonistka w żarskiej Dwójce.
 

Posprzątali las

20 września uczniowie klasy 7b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach brali udział w akcji „SprzątaMY”, której organizatorem jest Nadleśnictwo Lipinki Łużyckie.
czytaj dalej

Polsko – Niemiecki Obóz Taneczny Nowy Dworek 2019

   Po raz kolejny Klub Tańca Sportowego „Piruet” był organizatorem wakacyjnego obozu tanecznego.
   Od 7 do 14 lipca 2019 roku, 28 dziewcząt z Żar i 14 z Weiswasser  trenowało i wypoczywało nad Jeziorem Paklicko Wielkie  w Nowym Dworku.  Dwa razy dziennie odbywały się specjalistyczne zajęcia z tańca współczesnego, baletu i akrobatyki prowadzone przez tancerkę zawodową Maję Lewicką  oraz instruktorów pracujących na co dzień w KTS „Piruet” Kamilę Olczyk i Patrycję Wesołowską. 
   W czasie wolnym od treningów tancerki poznawały uroki Pojezierza Lubuskiego uczestnicząc w wycieczkach do Świebodzina i  Łagowa. W trakcie wycieczki rowerowej dziewczęta  odwiedziły dawne Opactwo Cystersów w Gościkowie – Paradyżu.  Jednymi z ciekawszych atrakcji była wycieczka kajakami i rowerami wodnymi po jeziorze oraz ognisko integracyjne. 
   W trakcie obozu dziewczęta z Polski i Niemiec miały okazję do zawiązania przyjaźni, doskonalenia komunikacji językowej oraz wymiany doświadczeń w dziedzinie tańca współczesnego.  Umiejętności i choreografie wypracowane na obozie z pewnością przydadzą się w czasie przygotowań do występów na przyszłych  festiwalach i przeglądach tanecznych.
   Projekt  był  finansowany z Euroregionu „Sprew-Nysa-Bóbr” w ramach Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia-Polska 2014-2020 oraz Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
 
 
 

Laureatka z konkursu przedmiotowego – SP Nr 2

Malwina Smarzyńska - uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach została laureatką Konkursu z Języka Polskiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. Wśród 148 finalistów z języka polskiego z całego województwa tylko 23 uzyskało tytuł laureata, w tym Malwina, która przygotowywała się do konkursu pod opieką pani Jolanty Błażków, nauczycielki języka polskiego w żarskiej Dwójce. Uczennica zostanie zwolniona z egzaminu ósmoklasisty z przedmiotu, z którego uzyskała tytuł laureata. Uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych odbędzie się 3 kwietnia w Auli Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Podczas uroczystości odbierze z rąk Lubuskiego Kuratora Oświaty stosowne zaświadczenie i nagrodę.

Finaliści konkursów przedmiotowych - SP Nr 2

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach zostali finalistami konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. Damian Kaszubski z języka angielskiego, Natalia Gutowska z języka polskiego, Szymon Wełna z matematyki. W konkursie z języka angielskiego wystartowało 536 uczniów z całego województwa. Do kolejnego etapu przeszło 79 osób, w tym Damian. Uczeń przygotowywał się pod okiem pani Anny Forys-Roszak. W konkursie z języka polskiego wzięło udział 809 uczniów z całego województwa. Do finału przeszło 148 osób, w tym Natalia. Uczennica przygotowywała się pod okiem pani Jolanty Błażków. Z matematyki w etapie rejonowym wystartowało 660 uczniów z lubuskiego, natomiast do finału zakwalifikowało się 124 uczniów, w tym Szymon, który przygotowywał się pod okiem pana Sławomira Muzyki.

Wicemistrzowie powiatu -SP nr 2”

Uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach zdobyły srebrne medale w Drużynowych Biegach Przełajowych Powiatowej Olimpiadzie Młodzieży. Zawody odbyły się 28 marca w Lipinkach Łużyckich Dziewczyny z żarskiej Dwójki wywalczyły również awans do finału wojewódzkiego, który odbędzie się już 5.04.2019 w Babimoście. Oto wicemistrzynie powiatu: Wiktoria Niekało, Natalia Śmigasiewicz, Magdalena Baranowska, Iga Ognik, Maja Zboralska i Martyna Matysiak. Zawodniczki trenowały pod okiem pani Violetty Kępińskiej.

Akcja wolontariuszy w SP nr 2

W sobotę 30 marca wolontariusze Szkolnego Koła Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach uczestniczyli w kolejnej Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności pod hasłem: „Tak Pomagam”. Pod opieką nauczycieli i opiekunów uczniowie zbierali żywność w sklepie: „NETTO” oraz „BIEDRONKA” przy ulicy Okrzei. Rozdawali ulotki, pakowali zakupione artykuły spożywcze oraz informowali klientów o zbiórce i jej celach. Zapraszali także do zakupu produktów o długoterminowej ważności przeznaczonych dla rodzin potrzebujących. Dzieci pracowały społecznie w kilkuosobowych grupach od rana do godziny 16:00. Zebrane produkty zostały przekazane do Parafialnego Zespołu Caritas i tam zostaną rozdysponowane dla rodzin.  - Podziękowania kieruję przede wszystkim do uczniów działających w Szkolnym Kole Caritas, którzy poświęcają swój wolny czas. Serdecznie dziękujemy również wspierającym nas niezawodnie nauczycielom, którzy sprawują tu opiekę społecznie. Kto szczerze daje, ten podwójnie otrzymuje. Zasiane dobro kiedyś zaprocentuje i przyniesie owoce. Jeżeli nie okazujemy sobie życzliwości wzajemnie, to samowystarczalność nie ma sensu sama w sobie - mówi pan Wiesław Leńczuk, opiekun SKC i koordynator akcji.
 
1 2 3 4 5 6 ... 8

Narzędzia i usługi

Kontakt - stopka

Urząd Miejski w Żarach

Urząd Miejski w Żarach
pl. Rynek 1-5 ; 68-200 Żary
miasto~@~um~.~zary~.~pl
tel. 68 470 83 00 ; fax. 68 470 83 86
www.zary.pl 
 

Godziny otwarcia:

poniedziałek od 8.00 do 16.00
wtorek - piątek od 7.30 do 15.30
kasy:   poniedziałek  8.30 - 14.30
wtorek - piątek 8.00 - 14.00
 

Konta bankowe:

Konto:  PKO BP SA
              21 10205402 0000 0302 0313 9037
Konto opłaty skarbowej: 
              95 10205402 0000 0402 0374 1675
Urząd:   NIP: 928-10-02-069   REGON:  000526185
Gmina:  NIP: 928-20-77-626   REGON:  970770540
 
Przyjęcia interesantów w sprawie skarg i wniosków przez Burmistrza lub Zastępców Burmistrza poniedziałek od 9.00 do 16.00
Sekretarz Gminy i Skarbnik Gminy przyjmują interesantów w godzinach pracy Urzędu.