• Temperatura 13oC
  • Ciśnienie 1002.5 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

RELACJE

Dzień chłopaka a karate

Z okazji Dnia Chłopaka Szkołę Podstawową nr 2 w Żarach odwiedził pan Sebastian Końcowik ze swoimi podopiecznymi z żarskiego Klubu Karate Kontra. Goście spotkali się z uczniami klas I-III. Instruktor i młodzi karatecy zademonstrowali elementy rozgrzewki oraz walki pokazowe. Trener zwrócił uwagę, że karate rozwija nie tylko sprawność fizyczną, ale też kształtuje wytrwałość, samodyscyplinę, rozwija koncentrację uwagi i uczy panowania nad emocjami. Pokaz wzbudził duże zainteresowanie nie tylko wśród chłopców. Wszyscy chętnie włączyli się do ćwiczeń proponowanych przez naszych gości, a na koniec gromkimi  brawami podziękowali im za przybycie do szkoły. Może dzisiejsze spotkanie stanie się zachętą dla niektórych dzieci do podjęcia treningów tej sztuki walki?

Konno w Pietrzykowie

Dnia 26 września uczniowie klasy 5 a i 5c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach spotkali się w Pietrzykowie z uczniami klasy piątych z Landau-Gimnazjum z Weißwasser. Wspólnie realizowali projekt: „Koń przyjacielem polskich i niemieckich dzieci”. W trakcie trwania zajęć poszerzyli swoją wiedzę o koniach, pomagali w ich pielęgnacji, jeździli konno. Poza tym musieli sobie sami przygotować jedzenie, porozumiewając się w języku niemieckim. W grupach przygotowywali pizzę oraz ciasteczka. Była też lekcja nakrywania do stołu oraz wspólne gry i zabawy. Projekt został zrealizowany w ramach Wymiany Polsko-Niemieckiej i sfinansowany przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży przy wsparciu Euroregionu „Szprewa-Nysa-Bóbr” oraz ze środków rodziców i szkoły. Koordynatorem projektu jest Wioletta Kostecka, nauczycielka języka niemieckiego.

Przygoda z lekturą

24 września klasa 7a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach rozpoczęła swoją przygodę z lekturami od mrocznej scenerii, która  przeniosła ich w świat „Dziadów cz.II”. Przy niepokojącej muzyce, świecach, zniczach i zastawionym stole uczniowie przeczytali z podziałem na role całą część Mickiewiczowskiego dramatu, kosztując przy tym ziarenek gorczycy.  To były emocjonujące 45 minut, które pozwoliło im wczuć się w klimat pogańskiego obrzędu i bardziej zrozumieć lekturę. Inicjatorką akcji była pani Marta Mazur – polonistka w żarskiej Dwójce.
 

Posprzątali las

20 września uczniowie klasy 7b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach brali udział w akcji „SprzątaMY”, której organizatorem jest Nadleśnictwo Lipinki Łużyckie.
czytaj dalej

Polsko – Niemiecki Obóz Taneczny Nowy Dworek 2019

   Po raz kolejny Klub Tańca Sportowego „Piruet” był organizatorem wakacyjnego obozu tanecznego.
   Od 7 do 14 lipca 2019 roku, 28 dziewcząt z Żar i 14 z Weiswasser  trenowało i wypoczywało nad Jeziorem Paklicko Wielkie  w Nowym Dworku.  Dwa razy dziennie odbywały się specjalistyczne zajęcia z tańca współczesnego, baletu i akrobatyki prowadzone przez tancerkę zawodową Maję Lewicką  oraz instruktorów pracujących na co dzień w KTS „Piruet” Kamilę Olczyk i Patrycję Wesołowską. 
   W czasie wolnym od treningów tancerki poznawały uroki Pojezierza Lubuskiego uczestnicząc w wycieczkach do Świebodzina i  Łagowa. W trakcie wycieczki rowerowej dziewczęta  odwiedziły dawne Opactwo Cystersów w Gościkowie – Paradyżu.  Jednymi z ciekawszych atrakcji była wycieczka kajakami i rowerami wodnymi po jeziorze oraz ognisko integracyjne. 
   W trakcie obozu dziewczęta z Polski i Niemiec miały okazję do zawiązania przyjaźni, doskonalenia komunikacji językowej oraz wymiany doświadczeń w dziedzinie tańca współczesnego.  Umiejętności i choreografie wypracowane na obozie z pewnością przydadzą się w czasie przygotowań do występów na przyszłych  festiwalach i przeglądach tanecznych.
   Projekt  był  finansowany z Euroregionu „Sprew-Nysa-Bóbr” w ramach Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia-Polska 2014-2020 oraz Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
 
 
 

Laureatka z konkursu przedmiotowego – SP Nr 2

Malwina Smarzyńska - uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach została laureatką Konkursu z Języka Polskiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. Wśród 148 finalistów z języka polskiego z całego województwa tylko 23 uzyskało tytuł laureata, w tym Malwina, która przygotowywała się do konkursu pod opieką pani Jolanty Błażków, nauczycielki języka polskiego w żarskiej Dwójce. Uczennica zostanie zwolniona z egzaminu ósmoklasisty z przedmiotu, z którego uzyskała tytuł laureata. Uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych odbędzie się 3 kwietnia w Auli Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Podczas uroczystości odbierze z rąk Lubuskiego Kuratora Oświaty stosowne zaświadczenie i nagrodę.

Finaliści konkursów przedmiotowych - SP Nr 2

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach zostali finalistami konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. Damian Kaszubski z języka angielskiego, Natalia Gutowska z języka polskiego, Szymon Wełna z matematyki. W konkursie z języka angielskiego wystartowało 536 uczniów z całego województwa. Do kolejnego etapu przeszło 79 osób, w tym Damian. Uczeń przygotowywał się pod okiem pani Anny Forys-Roszak. W konkursie z języka polskiego wzięło udział 809 uczniów z całego województwa. Do finału przeszło 148 osób, w tym Natalia. Uczennica przygotowywała się pod okiem pani Jolanty Błażków. Z matematyki w etapie rejonowym wystartowało 660 uczniów z lubuskiego, natomiast do finału zakwalifikowało się 124 uczniów, w tym Szymon, który przygotowywał się pod okiem pana Sławomira Muzyki.

Wicemistrzowie powiatu -SP nr 2”

Uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach zdobyły srebrne medale w Drużynowych Biegach Przełajowych Powiatowej Olimpiadzie Młodzieży. Zawody odbyły się 28 marca w Lipinkach Łużyckich Dziewczyny z żarskiej Dwójki wywalczyły również awans do finału wojewódzkiego, który odbędzie się już 5.04.2019 w Babimoście. Oto wicemistrzynie powiatu: Wiktoria Niekało, Natalia Śmigasiewicz, Magdalena Baranowska, Iga Ognik, Maja Zboralska i Martyna Matysiak. Zawodniczki trenowały pod okiem pani Violetty Kępińskiej.

Akcja wolontariuszy w SP nr 2

W sobotę 30 marca wolontariusze Szkolnego Koła Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach uczestniczyli w kolejnej Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności pod hasłem: „Tak Pomagam”. Pod opieką nauczycieli i opiekunów uczniowie zbierali żywność w sklepie: „NETTO” oraz „BIEDRONKA” przy ulicy Okrzei. Rozdawali ulotki, pakowali zakupione artykuły spożywcze oraz informowali klientów o zbiórce i jej celach. Zapraszali także do zakupu produktów o długoterminowej ważności przeznaczonych dla rodzin potrzebujących. Dzieci pracowały społecznie w kilkuosobowych grupach od rana do godziny 16:00. Zebrane produkty zostały przekazane do Parafialnego Zespołu Caritas i tam zostaną rozdysponowane dla rodzin.  - Podziękowania kieruję przede wszystkim do uczniów działających w Szkolnym Kole Caritas, którzy poświęcają swój wolny czas. Serdecznie dziękujemy również wspierającym nas niezawodnie nauczycielom, którzy sprawują tu opiekę społecznie. Kto szczerze daje, ten podwójnie otrzymuje. Zasiane dobro kiedyś zaprocentuje i przyniesie owoce. Jeżeli nie okazujemy sobie życzliwości wzajemnie, to samowystarczalność nie ma sensu sama w sobie - mówi pan Wiesław Leńczuk, opiekun SKC i koordynator akcji.
 

Wymiana polsko – niemiecka w SP nr 2

Dnia 26 marca 2019r. uczniowie klasy 5a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach spotkali się w Stacji Młodych Odkrywców i Techników w Weisswasser z uczniami klasy piątej z Landau-Gimnazjum z Weisswasser. Tematem spotkania były smartfony i ich znaczenie w dzisiejszym życiu. Uczniowie mieli zajęcia w grupach mieszanych na temat przydatności smartfonów, ich negatywnego działania oraz na temat ekologii. Oprócz tego spędzali czas na świeżym powietrzu przy ognisku oraz na zabawach integracyjnych. Projekt został sfinansowany przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży oraz przez rodziców. Opiekunkami grupy były pani Katarzyna Ruchniewicz i pani Monika Sado.
 
1 2 3 4 5 6 ... 8

Narzędzia i usługi

Kontakt - stopka

Urząd Miejski w Żarach

Urząd Miejski w Żarach
pl. Rynek 1-5 ; 68-200 Żary
miasto~@~um~.~zary~.~pl
tel. 68 470 83 00 ; fax. 68 470 83 86
www.zary.pl 
 

Godziny otwarcia:

poniedziałek od 8.00 do 16.00
wtorek - piątek od 7.30 do 15.30
kasy:   poniedziałek  8.30 - 14.30
wtorek - piątek 8.00 - 14.00
 

Konta bankowe:

Konto:  PKO BP SA
              21 10205402 0000 0302 0313 9037
Konto opłaty skarbowej: 
              95 10205402 0000 0402 0374 1675
Urząd:   NIP: 928-10-02-069   REGON:  000526185
Gmina:  NIP: 928-20-77-626   REGON:  970770540
 
Przyjęcia interesantów w sprawie skarg i wniosków przez Burmistrza lub Zastępców Burmistrza poniedziałek od 9.00 do 16.00
Sekretarz Gminy i Skarbnik Gminy przyjmują interesantów w godzinach pracy Urzędu.