• Temperatura 26oC
  • Ciśnienie 1002.2 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

RELACJE

Srebrne ratowniczki

Anna Wardak i Wiktoria Niekało zajęły drugie miejsce w Okręgowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK, które odbyły się 17 maja w Parku Krasnala w Nowej Soli. W zawodach wzięły udział pięć dwuosobowych drużyn (zwycięzców zawodów rejonowych). Młodzi ratownicy musieli wykazać się wiedzą i praktyką udzielania pierwszej pomocy na sześciu stanowiskach m.in.  wykonując resuscytację krążeniowo-oddechową topielcowi, zabezpieczając ciało obce przy upadku z roweru czy zabezpieczając kończynę po odcięciu oraz rozwiązując test wiedzy na temat CK i PCK. Drużynę z żarskiej Dwójki przygotowały pani Violetta Kępińska opiekun SK PCK i Pani Irena Cendry pielęgniarka w SP nr 2 w Żarach.
Na zdjęciu (od lewej): Anna Wardak, pani Violetta Kępińska i Wiktoria Niekało.

NAGRODZONY W KONKURSIE

Szymon Wełna – uczeń ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach zajął III miejsce Międzyszkolnym Konkursie z Języka Angielskiego "Master of English" w ramach Macmillan Primary School Tournament zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Żarach. Konkurs odbył się 23 maja w żarskiej Jedynce. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z 5 szkół żarskich. Test składał się  z dwóch części: 1 część sprawdzała znajomość słownictwa i struktur gramatycznych, natomiast druga część obejmowała zadania na zrozumienie tekstu czytanego. Uczeń z żarskiej Dwójki w nagrodę otrzymał bon, który może wykorzystać na naukę języka angielskiego w Szkole Języków Obcych w Żarach. Do konkursu przygotowywał się pod opieką pani Anny Forys- Roszak, nauczycielki języka angielskiego.

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM
17 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 8 im. B. Chrobrego w Żarach odbyły się eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju "Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym".          
W zawodach uczestniczyło 9 drużyn z terenu miasta – 6 szkół podstawowych i 3 gimnazjalne. Bardzo dobre wyniki uczestników sprawiły, że nasze miasto na etapie powiatowym reprezentować będą 3 drużyny ze szkół podstawowych:
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. F. Chopina w Żarach
- Szkoła Podstawowa nr 8 im. B. Chrobrego w Żarach
- Społeczna Szkoła Podstawowa w Żarach
oraz oddziały gimnazjalne Szkoły Podstawowej nr 8 im. B. Chrobrego w  Żarach.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM

FINALISTKI KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

Uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach zostały finalistkami konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. Oliwia Świgoń z języka angielskiego, natomiast Julia Korochoda z języka polskiego. W konkursie z języka angielskiego wystartowało 412 uczniów z całego województwa. Do kolejnego etapu przeszło 45 osób, w tym Oliwia. Dziewczyna przygotowywała się pod okiem pani Anny Forys-Roszak. W konkursie z języka polskiego wzięło udział 723 uczniów z całego województwa. Do finału przeszło 82 osoby, w tym Julia. Uczennica przygotowywała się pod okiem pani Jolanty Błażków. Dziewczyny powalczą o tytuł laureata w maju. Trzymamy za nie kciuki!

DZIENNIKARZE "KURIERA DWÓJKI" LIDERAMI WŚRÓD SZKOLNYCH MEDIÓW

Młodzi dziennikarze z redakcji gazetki „Kurier Dwójki” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach zajęli pierwsze miejsce w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Gazetę Szkolną „Nasza Gazeta” zorganizowanego przez Pałac Młodzieży oraz Stowarzyszenie Czasu Wolnego Dzieci Młodzieży w Katowicach. W konkursie wzięło udział ponad 100 szkolnych redakcji z całej Polski ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, przedszkoli i szkół specjalnych. Finał odbył się 13 kwietnia w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Jury nagrodziło 13 redakcji szkolnych. Gazetka „Kurier Dwójki” zyskała uznanie w oczach jurorów. Młodzi dziennikarze z żarskiej Dwójki tworzą szkolne czasopismo, które od początku istnienia cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Redakcja istnieje od 2005 roku, obecnie liczy około 20 redaktorów, a opiekunką od początku istnienia gazety jest pani Jolanta Błażków, nauczycielka języka polskiego. Dziennikarze „Kuriera Dwójki” mają na swoim koncie wiele sukcesów na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim. Kilkakrotnie otrzymali tytuł „Mistrza Pismaków” i tytuł Srebrnego Laureata w Ogólnopolskim Konkursie Mediów Szkolnych „MAM.Forum Pismaków”. Rokrocznie zajmują pierwsze miejsca w Konkursie na Najlepszą Gazetkę Województwa Lubuskiego. Gazetka od lat utrzymuje się w ścisłej czołówce najlepszych gazetek w Polsce i w województwie.

SPOTKANIE PRZY ŻARSKIEJ PORCELANIE

Dnia 12 kwietnia uczniowie z klasy 4a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach oraz uczniowie klasy 5 z Gimnazjum Landau z Weisswasser spotkali się w Żarach w Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego. Był to element projektu pod hasłem: „Szkło i Porcelana na Łużycach” realizowanego w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia-Polska 2014-2010 w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr. Do udziału w projekcie zaprosił żarską Dwójkę Urząd Miasta Żary. Uczniowie brali udział w różnych zajęciach: ozdabiali kubki, malowali na szkle, lepili z gliny oraz naprawiali uszkodzoną porcelanę. Poza tym odbyły się zajęcia animacyjne, uczniowie poznali się bliżej i próbowali komunikować się ze sobą w języku niemieckim. Na koniec wykonali serbołużycki taniec ze wstążkami, którego nauczyli się podczas spotkania w Rohne.  Dzień był pełen wrażeń i wszystkim się bardzo podobał.

POZNAJĄ SĄSIADÓW ZZA NYSY

„Człowiekiem jestem; nic co ludzkie nie jest mi obce”- mogą powtórzyć za filozofem uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach, bowiem w myśl owej maksymy młodzież wybrała się na wycieczkę do Plastinarium w Guben, gdzie mogli podziwiać piękno ludzkiego ciała oraz zgłębiać wiedzę na temat anatomii i fizjologii. Podczas wyjazdu uczniowie odwiedzili także Fabrykę Czekolady w malowniczej wsi Hornow, gdzie popijając gorącą czekoladę własnoręcznie stworzyli czekoladowe tabliczki. Opiekę nad uczniami sprawowała pani Wioletta Kostecka oraz pani Adrianna Wrona- Dobek. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Poznajemy sąsiadów zza Nysy”.

Obchody 15 - lecia partnerskiej współpracy przedszkoli "Regenbogen" Weisswasser i Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Żarach

Dnia 16 marca 2018 r. w Sali Konferencyjnej żarskiego Ratusza odbyła się konferencja z okazji obchodów 15 – lecia partnerskiej współpracy przedszkoli: "Regenbogen" Weisswasser i Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Żarach.
Dzieci z obu placówek wspólnie zaśpiewały i zatańczyły piosenki w języku polskim i języku niemieckim. Spotkanie to sprawiło wszystkim wiele radości. Następnie wszyscy udali się do siedziby Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Żarach na uroczyste odsłonięcie tablicy  upamiętniającej 15 lat współpracy.
    

SZLIFUJĄ NIEMIECKI

Dnia 12 lutego 2018 r. uczniowie klas IV-VII Szkoły Podstawowej nr 2 wzięli udział w wycieczce krajoznawczo-dydaktycznej do Niemiec. Została ona zorganizowana w ramach realizowanego w szkole projektu edukacyjnego „Poznajemy sąsiadów zza Nysy”, którego koordynatorką jest pani Wioletta Kostecka, nauczycielka języka niemieckiego. Pierwszym punktem eskapady była wizyta w Planetarium w Cottbus, gdzie młodzi poligloci obejrzeli film pt. „Z Ziemi do Wszechświata”. Na uczniów czekała jeszcze jedna atrakcja - pobyt w Tropical Islands - największym tropikalnym parku rozrywki i wypoczynku w Europie. Uczniowie z żarskiej Dwójki niczym poszukiwacze przygód mieli okazję poznać egzotyczną krainę. Mogli poczuć atmosferę dalekich lądów i niepowtarzalną magię tropikalnej wyspy. Czekały na nich liczne atrakcje tj. spacer po plaży Morza Południowego, ekspedycja po lesie tropikalnym, wodny świat w Lagunie Bali, obserwacje egzotycznych zwierząt. Aby korzystać z uroków egzotycznej wyspy, uczniowie musieli wykazać się językowymi umiejętnościami. Zwiedzając las tropikalny, uczniowie czytali w języku niemieckim tabliczki informacyjne o egzotycznej roślinności. Oprócz nauki na uczniów czekały atrakcje na placu zabaw i przekąska. Musieli ją kupić sami, posługując się językiem niemieckim, którego uczą się w szkole. Opiekunami uczniów były: Alicja Skrabalak, Adrianna Wrona-Dobek, Anna Hickiewicz oraz Wioletta Kostecka. Wycieczka była dofinansowana przez Urząd Miasta Żary.

Dzień Bezpiecznego Internetu

   6 lutego w Szkole Podstawowej nr 2 w Żarach uroczyście obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Inicjatywa ta miała na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Przygotowania do DBI w żarskiej Dwójce trwały już od dwóch tygodni. Klasy 1-3 wykonywały rysunki tematyczne, które zostały zaprezentowane w formie galerii, a najlepsze nagrodzone. Klasy starsze pracowały nad wizerunkiem Strażnika Internetu. Uczniowie z poziomu 4-5 zbudowały z różnych elementów wizerunek strażnika, natomiast klasy 6 i 7 wykonały plakaty edukacyjne oraz przebrały za strażnika swojego przedstawiciela. Miłą niespodziankę sprawiła nam klasa 7c, prezentując scenkę o bezpieczeństwie w sieci. Najpiękniejsze prezentacje zostały nagrodzone, natomiast wyróżnienie przyznano, każdej klasie, za wkład wniesiony w przygotowanie. Dodatkowo tego dnia obowiązywał strój w kolorze niebieskim, który miał na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z przemocą i cyberprzemocą. Przebrała się niemal cała szkoła i dlatego po przeprowadzonych uroczystych prezentacjach, każdy z uczniów od klasy 1 do 7 został obdarowany grami edukacyjnymi i licencjami na programy antywirusowe. Atrakcji nie zabrakło również dla rodziców i dzieci z poziomu 1-3. Dla rodziców organizatorzy przygotowali tematyczne materiały w postaci ulotek, natomiast dla najmłodszych zorganizowano konkursy sprawnościowe i logiczne. Organizatorem całej akcji był pan Tomasz Chmielewski, nauczyciel informatyki.
 
 
1 2 3 4 5 6

Narzędzia i usługi

Kontakt - stopka

Urząd Miejski w Żarach

Urząd Miejski w Żarach
pl. Rynek 1-5 ; 68-200 Żary
miasto~@~um~.~zary~.~pl
tel. 68 470 83 00 ; fax. 68 470 83 86
www.zary.pl 
 

Godziny otwarcia:

poniedziałek od 8.00 do 16.00
wtorek - piątek od 7.30 do 15.30
kasy:   poniedziałek  8.30 - 14.30
wtorek - piątek 8.00 - 14.00
 

Konta bankowe:

Konto:  PKO BP SA
              21 10205402 0000 0302 0313 9037
Konto opłaty skarbowej: 
              95 10205402 0000 0402 0374 1675
Urząd:   NIP: 928-10-02-069   REGON:  000526185
Gmina:  NIP: 928-20-77-626   REGON:  970770540
 
Przyjęcia interesantów w sprawie skarg i wniosków przez Burmistrza lub Zastępców Burmistrza poniedziałek od 9.00 do 16.00
Sekretarz Gminy i Skarbnik Gminy przyjmują interesantów w godzinach pracy Urzędu.