• Temperatura 1oC
  • Ciśnienie 994.5 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

RELACJE

Finaliści konkursów przedmiotowych - SP Nr 2

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach zostali finalistami konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. Damian Kaszubski z języka angielskiego, Natalia Gutowska z języka polskiego, Szymon Wełna z matematyki. W konkursie z języka angielskiego wystartowało 536 uczniów z całego województwa. Do kolejnego etapu przeszło 79 osób, w tym Damian. Uczeń przygotowywał się pod okiem pani Anny Forys-Roszak. W konkursie z języka polskiego wzięło udział 809 uczniów z całego województwa. Do finału przeszło 148 osób, w tym Natalia. Uczennica przygotowywała się pod okiem pani Jolanty Błażków. Z matematyki w etapie rejonowym wystartowało 660 uczniów z lubuskiego, natomiast do finału zakwalifikowało się 124 uczniów, w tym Szymon, który przygotowywał się pod okiem pana Sławomira Muzyki.

Wicemistrzowie powiatu -SP nr 2”

Uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach zdobyły srebrne medale w Drużynowych Biegach Przełajowych Powiatowej Olimpiadzie Młodzieży. Zawody odbyły się 28 marca w Lipinkach Łużyckich Dziewczyny z żarskiej Dwójki wywalczyły również awans do finału wojewódzkiego, który odbędzie się już 5.04.2019 w Babimoście. Oto wicemistrzynie powiatu: Wiktoria Niekało, Natalia Śmigasiewicz, Magdalena Baranowska, Iga Ognik, Maja Zboralska i Martyna Matysiak. Zawodniczki trenowały pod okiem pani Violetty Kępińskiej.

Akcja wolontariuszy w SP nr 2

W sobotę 30 marca wolontariusze Szkolnego Koła Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach uczestniczyli w kolejnej Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności pod hasłem: „Tak Pomagam”. Pod opieką nauczycieli i opiekunów uczniowie zbierali żywność w sklepie: „NETTO” oraz „BIEDRONKA” przy ulicy Okrzei. Rozdawali ulotki, pakowali zakupione artykuły spożywcze oraz informowali klientów o zbiórce i jej celach. Zapraszali także do zakupu produktów o długoterminowej ważności przeznaczonych dla rodzin potrzebujących. Dzieci pracowały społecznie w kilkuosobowych grupach od rana do godziny 16:00. Zebrane produkty zostały przekazane do Parafialnego Zespołu Caritas i tam zostaną rozdysponowane dla rodzin.  - Podziękowania kieruję przede wszystkim do uczniów działających w Szkolnym Kole Caritas, którzy poświęcają swój wolny czas. Serdecznie dziękujemy również wspierającym nas niezawodnie nauczycielom, którzy sprawują tu opiekę społecznie. Kto szczerze daje, ten podwójnie otrzymuje. Zasiane dobro kiedyś zaprocentuje i przyniesie owoce. Jeżeli nie okazujemy sobie życzliwości wzajemnie, to samowystarczalność nie ma sensu sama w sobie - mówi pan Wiesław Leńczuk, opiekun SKC i koordynator akcji.
 

Wymiana polsko – niemiecka w SP nr 2

Dnia 26 marca 2019r. uczniowie klasy 5a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach spotkali się w Stacji Młodych Odkrywców i Techników w Weisswasser z uczniami klasy piątej z Landau-Gimnazjum z Weisswasser. Tematem spotkania były smartfony i ich znaczenie w dzisiejszym życiu. Uczniowie mieli zajęcia w grupach mieszanych na temat przydatności smartfonów, ich negatywnego działania oraz na temat ekologii. Oprócz tego spędzali czas na świeżym powietrzu przy ognisku oraz na zabawach integracyjnych. Projekt został sfinansowany przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży oraz przez rodziców. Opiekunkami grupy były pani Katarzyna Ruchniewicz i pani Monika Sado.
 

Powitali wiosnę w makijażu!

Dzień Wiosny w Szkole Podstawowej nr 2 w Żarach obfitował w wiele atrakcji i był bardzo kolorowy! Dziewczynki z klas starszych miały okazję uczyć się wykonywania profesjonalnego makijażu pod okiem Pani Dominiki Seredy- Trofińskiej, a chłopcy mogli spożytkować swoje pokłady energii podczas treningu Muay Thai prowadzonego przez Pana Dawida Poloka. Ponadto na wniosek Samorządu Uczniowskiego Dzień Wiosny był wolny od zakazów, bowiem uczniowie mogli korzystać z telefonów komórkowych i przyjść do szkoły w makijażu. Szkoda, że Dzień Wiosny jest tylko raz w roku, ponieważ wszyscy się dobrze bawili i ciężko było po takich atrakcjach wrócić na lekcje. - Pragniemy bardzo podziękować naszym gościom prowadzącym warsztaty, które cieszyły się ogromnym powodzeniem! Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się powtórzyć te zajęcia! – mówi pani Adrianna Wrona-Dobek – opiekun Samorządu Uczniowskiego.

Okazja do nawiązania nowych przyjaźni – SP nr 2

19 marca 2019 uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Żar i uczniowie z Landau-Gimnazjum z Weißwasser (Niemcy) spotkali się u sąsiadów zza Nysy w ramach wymiany polsko-niemieckiej. Tematem spotkania było: „Sport to zdrowie”. Polscy uczniowie zwiedzili niemiecką szkołę, razem wzięli udział w zajęciach sportowych. Rywalizowali w grupach mieszanych. Następnie wykonywali z gliny figurki wiosennych ptaków. Po wspólnym obiedzie razem poznawali miasto. Wyjazd był bardzo udany, przyczynił się do przełamania barier oraz nawiązania przyjaźni. Opiekunkami grupy polskiej były pani Katarzyna Ruchniewicz i pani Monika Sado.

Dzień Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej Nr 2 w Żarach

5 lutego w Szkole Podstawowej nr 2 w Żarach uroczyście obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Inicjatywa ta miała na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. - Działania profilaktyczne podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są one w lutym, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku obchodziliśmy 5 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy Razem” – mówi koordynator DBI, nauczyciel informatyki Tomasz Chmielewski. Tego dnia uczniowie do szkoły przybyli ubrani na niebiesko. Kolor ten miał na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z cyberprzemocą. Na każdej przerwie, na głównym holu, podziwiano wystawę przygotowaną przez uczniów wszystkich klasy oraz multimedialne pokazy. Najmłodsi zaprezentowali galerię rysunków przedstawiających Bezpieczny Internetowy Świat, a klasy starsze wystawiły do konkursu Strażników Internetu i Cyber Bezpieczne Plakaty. Nie zapomniano również o dorosłych. Każdy nauczyciel i rodzic otrzymał tematyczny zestaw materiałów edukacyjnych o bezpieczeństwie w sieci i metodach walki z cyberprzestępczością. Podsumowaniem dnia było spotkanie uczniów z pracownikiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością.

27 Finał WOŚP w Miejskim Przedszkolu Nr 3 w Żarach

Od dwudziestu lat nasze przedszkole nosi imię Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
13 stycznia 2019 r., już po raz kolejny przedszkole było przygotowane do kolejnego finału. Tym razem graliśmy dla dzieci małych bez focha na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Koncert rozpoczęto o godz,.12.00, pani dyrektor Jolanta Baworowska oficjalnie zaprosiła na orkiestrowe granie. Koncert poprowadziły panie Beata Szumańska i Inez Tofil. Na początku wystąpił personel przedszkola z piosenką „Wszyscy razem”. Następnie wystąpiły wszystkie grupy przedszkolne, które do swoich występów przygotowywały się od kilku tygodni. W koncercie wzięły udział dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli: MP2, MP7, MP8, MP10. Jak co roku, nie zabrakło pokazów Karate, w wykonaniu uczniów Szkoły Karate Kontra, prowadzonej przez pana Sebastiana Końcowika. Swoje umiejętności zaprezentowali także absolwenci naszego przedszkola – Alicja  Ksiuk z koncertem wokalnym i Kacper Kowalczyk z koncertem gitarowym. Między występami artystycznymi odbywały się gorące licytacje owsiankowych gadżetów. Ofiarodawcami gadżetów na licytacje i do orkiestrowego sklepiku byli: Fundacja WOŚP, Albinowska Adrianna- Szkoła Językowa OXFORD, Bartocha Aneta i Andrzej, Baworowska Jolanta, Bednarz- Paszkowska Marta, Biskowska Katarzyna, Babcia Szymańczyk Leny, Cichocka Barbara, Corn Wojciech, Czajkowski Marek, Czarnecki Zbigniew, Jaskulska Anna, Karpińska Beata, Kołodziej Elżbieta, Koszela Katarzyna, Ostrowska Elżbieta, Pisarscy Beata, Jacek, Przedwojski Marek, Karl-Esser Jadwiga, Sawicki Marcin, Bartek Firma „ GLOBI”, Styś Danuta, Świdkiewicz Katarzyna, Stodulska Paulina, Szumańska Beata, Ślawscy Anna, Eugeniusz, Warsztaty terapii Zajęciowej w Żarach, Wilczyńska- Szuter Ewa, Zaworscy Anna i Przemysław, Zofia Solińska. Tak, jak w latach ubiegłych – w organizacji Finału ogromnie pomógł nam pan Wojciech Andruszkiewicz z Firmy Balonowy Świat. W zbieraniu pieniędzy dla Fundacji wsparli nas wolontariusze (absolwenci naszego przedszkola) kwestujący na mieście. W przedszkolnej kawiarence można było się napić kawy, herbaty, spróbować świeżo wyciskanych soków oraz delektować się pysznymi ciastami upieczonymi przez rodziców. Składamy im gorące podziękowanie.
27 Finał WOŚP zakończyliśmy przedstawieniem teatralnym w wykonaniu pracowników przedszkola pt. „Kopciuszek”. Dzięki gorącym sercom, ogromnemu zaangażowaniu oraz chęci pomocy potrzebującym 27 finał uważamy za bardzo udany!!! Zebraliśmy 27 648,28 zł, razem będziemy grać do końca świata i jeden dzień dłużej!!! SIEMA!!!

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

PASOWANIE NA PIERWSZOKLASISTÓW

   17 października w Szkole Podstawowej nr 2 w Żarach odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na pełnoprawnych uczniów. Klasy pierwsze przygotowały na tę okazję program artystyczny. Recytując wiersze i śpiewając piosenki, opowiedzieli o sobie i o swoich oczekiwaniach związanych ze szkołą. Po przedstawieniu nastąpiła najważniejsza część uroczystości - ślubowanie. W obecności starszych kolegów, nauczycieli i rodziców wypowiedzieli słowa przysięgi. Następnie Pani Dyrektor Marzena Mosakowska - Wrona pasowała dzieci na uczniów poprzez symboliczne dotknięcie lewego ramienia dużym ołówkiem, który jest znaczącym atrybutem tego ceremoniału. Na zakończenie klasy pierwsze otrzymały upominki i udały się wraz z wychowawcami do swoich gabinetów na wspólny poczęstunek. Uroczystość została przygotowana pod czujnym okiem wychowawców: pani Monika Sado i pani Elżbiety Wolniakowskiej.

Nocka w SP 1 w Żarach z okazji Dnia Chłopaka

W piątek, 28 września 2018 r., z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 w Żarach nocka dla wszystkich chętnych chłopców z klas V-VIII.
Spotkanie rozpoczęła p. Dyrektor Agnieszka Ropska, głos zabrał także p. Zbigniew Zdzitowiecki, przewodniczący Rady Rodziców oraz p. Marzena Bałdyga, opiekunka SU. Pani Dyrektor podarowała zebranym trzy pudełka cukierków. Opiekunami dzieci byli nauczyciele: p. Marzena Bałdyga, p. Aleksandra Witkowska, p. Sławomir Pawłowicz oraz p. Piotr Pałac.
W ciągu dwunastu godzin spędzonych w szkole nie mogło być mowy o nudzie, uczniowie:
•             obejrzeli mecz piłki siatkowej Polska-Włochy,
•             rozegrali szereg pojedynków w tenisa stołowego,
•             pojedynkowali się także na komputerach,
•             wykazywali się swoimi umiejętnościami w sali gimnastycznej,
•             uczyli się belgijki,
•             obejrzeli dwa filmy.
Nad przebiegiem imprezy czuwały przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego, które uczyły chłopców pięknego tańca – belgijki.
Nocki w SP 1 w Żarach to nie tylko wspaniała zabawa, lecz również okazja do poznania się, integracji, do bycia razem.
1 2 3 4 5 6 ... 8

Narzędzia i usługi