• Temperatura 21oC
  • Ciśnienie 1003 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

RELACJE

ZBIERALI KARMĘ DLA ZWIERZĄT

Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach po raz kolejny udowodnili, że mają wielkie serce. W październiku i listopadzie zbierali karmę dla zwierząt z żarskiego schroniska. Ilość zebranych produktów przerosła wszelkie oczekiwania. Zebrana karma została przekazana na rzecz Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Żarach oraz Żarskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt „Aport”. Szkolnym koordynatorem akcji była pani Adrianna Wrona-Dobek.

LEKCJA PATRIOTYZMU

   10 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 w Żarach odbył się apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości, który przygotowali uczniowie klasy 3a i 3b pod czujnym okiem swoich wychowawczyń: pani Moniki Sado i Jolanty Czekalskiej. Dzieci zaprezentowały montaż słowno – muzyczny, w którym poprzez taniec, piosenki i poezję pokazały trudne dla naszej ojczyzny lata niewoli i walki niezłomnych Polaków o niepodległość. Pani dyrektor podziękowała trzecioklasistom za przygotowanie wzruszającej uroczystości i podkreśliła wielkie znaczenie obchodów tak ważnego dla Polaków święta. Akademia wzbudziła duże zainteresowanie i okazała się ciekawą lekcją historii, która trafiła do wszystkich uczniów. Apel był też dobrą okazją do wyróżnienia na forum społeczności szkolnej wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas. Pani Edyta Gajda - prezes Żarskiego Stowarzyszenia Tobie i Miastu wraz z panią Janiną Jabłońską – byłą dyrektor żarskiej Dwójki złożyły im gorące podziękowania za aktywny udział w akcjach charytatywnych na rzecz ciężko chorych dzieci z naszego miasta. Wolontariusze otrzymali okolicznościowe dyplomy z imiennym podziękowaniem oraz ogromny bukiet słodyczy. ł im długą przerwę. Podziękowania skierowane były także do rodziców, którzy przecież jako najważniejsi wychowawcy kształtują tak szlachetne postawy odpowiedzialności i wrażliwości na ludzkie cierpienie. Pani Edyta wskazała, że bez cichej pracy szkolnych wolontariuszy 1-listopadowe kwesty nie mogły by nabrać tak dużego rozmachu. Wszystkim pedagogom i dyrekcji jest bardzo miło słyszeć takie słowa o godnie reprezentujących naszą szkołę uczniach.

Sukces uczniów SP 1 w Żarach w czasie Mistrzostw Polski Japan Karate Asssociation

Jakub Lenk, uczeń klasy 3d Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarach oraz Dylan Stroka, uczeń klasy 6c, 22 października 2017 r. wzięli udział w Mistrzostwach Polski Japan Karate Association w Krotoszynie.
Jakub Lenk zdobył 2. miejsce w konkurencji kata i tym samym zdobył tytuł wicemistrza Polski w swojej kategorii wiekowej.
Dylan Stroka zajął 4. miejsce.
Mistrzostwa Polski JKA to prestiżowy turniej, w którym uczestniczą najlepsi zawodnicy karate z całego kraju.
Gratulujemy sukcesu!

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

26 października w Szkole Podstawowej nr 2 w Żarach uczniowie świętowali Dzień Języków Obcych. Nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego przygotowali dla uczniów wiele ciekawych atrakcji. Uczniowie klas IV-V wykonali ciekawe prace artystyczne, których tematyka dotyczyła wiedzy o kulturze, geografii i historii głownie krajów europejskich. Wszystkie prace zostały zaprezentowane w głównym holu szkoły. Następnym etapem było głosowanie na najpiękniejszy plakat. Ponadto, wybrani uczniowie z klas VI-VII rozwiązywali quiz kulturowy sprawdzający wiedzę o krajach anglo- i niemieckojęzycznych.

STALI SIĘ PEŁNOPRAWNYMI UCZNIAMI

26 października był dla najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach dniem szczególnym. Pierwszoklasiści zostali oficjalnie pasowani na ucznia, a uroczystość odbyła się w obecności wielu gości: rodziców, nauczycieli i starszych kolegów. To bardzo ważna i niezwykła uroczystość  w szkolnym kalendarzu imprez, która odbywa się tradycyjnie - jak co roku - w październiku. Doniosły moment pasowania poprzedził znakomity występ bohaterów uroczystości. Dzieci miały okazję zaprezentować wszystkim obecnym swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym. Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów. Po złożeniu przyrzeczenia każde dziecko zostało pasowane na ucznia poprzez symboliczne dotknięcie lewego ramienia dużym ołówkiem, który jest znaczącym atrybutem tego ceremoniału w szkole.  Na zakończenie, bohaterowie uroczystości otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uwieńczeniem imprezy był poczęstunek dla pierwszaków przygotowany przez rodziców.

POLA NADZIEI

Już po raz trzeci  wolontariusze Szkolnego Koła Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach wzięli udział w corocznej jesiennej akcji charytatywnej „Pola Nadziei”. Celem jest zebranie funduszy na rzecz osób przebywających w Hospicjum im. Brata Alberta w Żarach. Uczniowie rozprowadzali cebulki żonkili wśród znajomych i przyjaciół. Zebrane fundusze będą przeznaczone na opiekę i środki potrzebne podopiecznym żarskiego hospicjum.  Kwiat żonkila jest  międzynarodowym symbolem nadziei przypominającym nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszego towarzystwa w trudnym okresie odchodzenia. Zakupione sadzonki uczniowie  posadzili 20 października na terenie szkoły. W wydarzeniu brała udział również Pani Dyrektor Marzena Mosakowska-Wrona, która jako pierwsza zasadziła żonkilową cebulkę. - Serdecznie dziękujemy za życzliwość i zrozumienie ze strony wszystkich uczniów naszej szkoły, grona pedagogicznego i tych, którzy dołożyli się do tej wielkiej sprawy. Wszyscy z niecierpliwością nie mogą się doczekać, aż żonkile zakwitną, ale na ten moment muszą poczekać do wiosny - mówi pan Wiesław Leńczuk, opiekun Szkolnego Koła Caritas.

Sukces SP 1 w Żarach w Powiatowych Biegach Przełajowych

Na stadionie "Syrena" w Żarach odbyły się Powiatowe Biegi Przełajowe. Startowało 17 drużyn w każdej kategorii wiekowej, więc rywalizacja była spora.
SP 1 w Żarach zajęła 3. m-ce drużynowo w kategorii wiekowej 2007 chłopców.
W kategorii klas gimnazjalnych, roczniki 2003 i 2004 również zajęły 3. m-ce – zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców.

Z WIZYTĄ W KOPALNI

Dnia 29 września uczniowie klas siódmych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach wybrali się na wycieczkę do Niemiec w ramach projektu edukacyjnego: „Poznajemy Sąsiadów zza Nysy”. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak funkcjonuje odkrywka. Duże wrażenie zrobiły na nich wielkie maszyny i proces powstawania węgla brunatnego, a także diamentów. Uczyli się też o rekultywacji. Następnie uczniowie pojechali do Bad Muskau, gdzie zwiedzali Park Mużakowski – od Nowego Zamku aż do Mostu Angielskiego. Poznali historię Parku i jego założyciela: Księcia Hermana Pücklera. Poznali symbolikę podwójnego mostu. Zakończenie wycieczki nastąpiło po polskiej stronie parku – w Łęknicy. Pogoda i nastroje dopisały. Był też czas na zabawę i na lody. Koordynatorem projektu jest Wioletta Kostecka, nauczycielka języka niemieckiego, która sprawowała opiekę nad uczniami wraz z Adrianną Wroną-Dobek, nauczycielką biologii.

Zwycięstwo uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w IX edycji Żarskiej Basketmanii

W piątek, 26 września 2017 r., uczniowie SP 1 w Żarach zajęli  1. miejsce w IX edycji Żarskiej Basketmanii. To ważny w środowisku lokalnym turniej uczniów klas czwartych i młodszych szkół podstawowych w mini-koszykówce o Puchar Prezesa Drukarni Chroma.
czytaj dalej

Sukces uczennicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarach w Lubuskim Konkursie Literackim Uniwersytetu Zielonogórskiego

Hania Gregorczyk, uczennica klasy 7b Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarach, podopieczna p. wicedyrektor Edyty Talarowskiej, zdobyła 3. miejsce w kategorii szkół podstawowych w Lubuskim Konkursie Literackim Uniwersytetu Zielonogórskiego! 
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek, 18 września 2017 r. w Campusie B Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Laureatkami konkursu zostały także Ania Drapała, Marta Tomaszewska i Laura Kołpaczewska, również uczennice SP 1.
Uczennice wzięły udział w warsztatach dla szkół podstawowych, przeprowadziła je zaprzyjaźniona z SP 1 w Żarach p. Katarzyna Zychla. Pani Iwona Szczuka, opiekunka dzieci w czasie wyjazdu, wysłuchała natomiast wykładu dra hab. Bogdana Trochy, prof. UZ o bohaterze literatury popularnej i jego kulturowych źródłach.
1 2 3 4 5 6

Narzędzia i usługi