• Temperatura 9oC
  • Ciśnienie 996.6 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

RELACJE

Uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarach laureatkami „Lubuskiego Konkursu Literackiego” Uniwersytetu Zielonogórskiego

We wtorek, 18 września 2018 r., w Campusie B Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się III finał „Lubuskiego Konkursu Literackiego”.
Na konkurs wpłynęła rekordowa liczba prac, z całego województwa aż 350. Do tytułu laureata wybrano autorów 50 prac. (20 w kategorii 9-13 lat, 20 w kategorii 14-16 lat i 10 w kategorii 17-20 lat). Wszystkie uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarach – Weronika Zawadzka z kl. IV a (podopieczna p. Grażyny Ćwikły), Magda Nowacka z kl. V b (podopieczna p. Edyty Talarowskiej), Zuzia Nowacka z kl. VI c (podopieczna p. Piotra Pałaca) i Martyna Kusyk z kl. III a gimnazjum (podopieczna p. Iwony Mączkowskiej) zostały laureatkami.
Dodatkowo w każdej kategorii przyznano trzy nagradzane miejsca. W kategorii 14-16 lat Martyna Kusyk z kl. III gim zajęła II miejsce!
Uczniowie brali udział w warsztatach z pracownikami Instytutu Filologii Polskiej UZ na temat tworzenia bohatera literackiego. Wszyscy laureaci otrzymali książki, w których zostały umieszczone ich opowiadania.

Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żarach

W piątek, 7 września 2018 r., w Szkole Podstawowej nr 1 w Żarach uczniowie klas ósmych czytali młodszym koleżankom i kolegom PRZEDWIOŚNIE Stefana Żeromskiego.
Tego dnia w całej Polsce czytano fragmenty powieści Żeromskiego w ramach akcji społecznej propagującej znajomość literatury polskiej - "Narodowe Czytanie".
Inicjatorkami Narodowego Czytania w SP nr 1 były panie bibliotekarki: Izabela Olszańska oraz Anna Andrukiewicz. Zachęcamy wszystkich do czytania: "Kto czyta książki, żyje podwójnie" (Umberto Eco).

Srebrne ratowniczki

Anna Wardak i Wiktoria Niekało zajęły drugie miejsce w Okręgowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK, które odbyły się 17 maja w Parku Krasnala w Nowej Soli. W zawodach wzięły udział pięć dwuosobowych drużyn (zwycięzców zawodów rejonowych). Młodzi ratownicy musieli wykazać się wiedzą i praktyką udzielania pierwszej pomocy na sześciu stanowiskach m.in.  wykonując resuscytację krążeniowo-oddechową topielcowi, zabezpieczając ciało obce przy upadku z roweru czy zabezpieczając kończynę po odcięciu oraz rozwiązując test wiedzy na temat CK i PCK. Drużynę z żarskiej Dwójki przygotowały pani Violetta Kępińska opiekun SK PCK i Pani Irena Cendry pielęgniarka w SP nr 2 w Żarach.
Na zdjęciu (od lewej): Anna Wardak, pani Violetta Kępińska i Wiktoria Niekało.

NAGRODZONY W KONKURSIE

Szymon Wełna – uczeń ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach zajął III miejsce Międzyszkolnym Konkursie z Języka Angielskiego "Master of English" w ramach Macmillan Primary School Tournament zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Żarach. Konkurs odbył się 23 maja w żarskiej Jedynce. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z 5 szkół żarskich. Test składał się  z dwóch części: 1 część sprawdzała znajomość słownictwa i struktur gramatycznych, natomiast druga część obejmowała zadania na zrozumienie tekstu czytanego. Uczeń z żarskiej Dwójki w nagrodę otrzymał bon, który może wykorzystać na naukę języka angielskiego w Szkole Języków Obcych w Żarach. Do konkursu przygotowywał się pod opieką pani Anny Forys- Roszak, nauczycielki języka angielskiego.

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM
17 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 8 im. B. Chrobrego w Żarach odbyły się eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju "Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym".          
W zawodach uczestniczyło 9 drużyn z terenu miasta – 6 szkół podstawowych i 3 gimnazjalne. Bardzo dobre wyniki uczestników sprawiły, że nasze miasto na etapie powiatowym reprezentować będą 3 drużyny ze szkół podstawowych:
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. F. Chopina w Żarach
- Szkoła Podstawowa nr 8 im. B. Chrobrego w Żarach
- Społeczna Szkoła Podstawowa w Żarach
oraz oddziały gimnazjalne Szkoły Podstawowej nr 8 im. B. Chrobrego w  Żarach.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM

FINALISTKI KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

Uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach zostały finalistkami konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. Oliwia Świgoń z języka angielskiego, natomiast Julia Korochoda z języka polskiego. W konkursie z języka angielskiego wystartowało 412 uczniów z całego województwa. Do kolejnego etapu przeszło 45 osób, w tym Oliwia. Dziewczyna przygotowywała się pod okiem pani Anny Forys-Roszak. W konkursie z języka polskiego wzięło udział 723 uczniów z całego województwa. Do finału przeszło 82 osoby, w tym Julia. Uczennica przygotowywała się pod okiem pani Jolanty Błażków. Dziewczyny powalczą o tytuł laureata w maju. Trzymamy za nie kciuki!

DZIENNIKARZE "KURIERA DWÓJKI" LIDERAMI WŚRÓD SZKOLNYCH MEDIÓW

Młodzi dziennikarze z redakcji gazetki „Kurier Dwójki” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach zajęli pierwsze miejsce w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Gazetę Szkolną „Nasza Gazeta” zorganizowanego przez Pałac Młodzieży oraz Stowarzyszenie Czasu Wolnego Dzieci Młodzieży w Katowicach. W konkursie wzięło udział ponad 100 szkolnych redakcji z całej Polski ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, przedszkoli i szkół specjalnych. Finał odbył się 13 kwietnia w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Jury nagrodziło 13 redakcji szkolnych. Gazetka „Kurier Dwójki” zyskała uznanie w oczach jurorów. Młodzi dziennikarze z żarskiej Dwójki tworzą szkolne czasopismo, które od początku istnienia cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Redakcja istnieje od 2005 roku, obecnie liczy około 20 redaktorów, a opiekunką od początku istnienia gazety jest pani Jolanta Błażków, nauczycielka języka polskiego. Dziennikarze „Kuriera Dwójki” mają na swoim koncie wiele sukcesów na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim. Kilkakrotnie otrzymali tytuł „Mistrza Pismaków” i tytuł Srebrnego Laureata w Ogólnopolskim Konkursie Mediów Szkolnych „MAM.Forum Pismaków”. Rokrocznie zajmują pierwsze miejsca w Konkursie na Najlepszą Gazetkę Województwa Lubuskiego. Gazetka od lat utrzymuje się w ścisłej czołówce najlepszych gazetek w Polsce i w województwie.

SPOTKANIE PRZY ŻARSKIEJ PORCELANIE

Dnia 12 kwietnia uczniowie z klasy 4a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach oraz uczniowie klasy 5 z Gimnazjum Landau z Weisswasser spotkali się w Żarach w Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego. Był to element projektu pod hasłem: „Szkło i Porcelana na Łużycach” realizowanego w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia-Polska 2014-2010 w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr. Do udziału w projekcie zaprosił żarską Dwójkę Urząd Miasta Żary. Uczniowie brali udział w różnych zajęciach: ozdabiali kubki, malowali na szkle, lepili z gliny oraz naprawiali uszkodzoną porcelanę. Poza tym odbyły się zajęcia animacyjne, uczniowie poznali się bliżej i próbowali komunikować się ze sobą w języku niemieckim. Na koniec wykonali serbołużycki taniec ze wstążkami, którego nauczyli się podczas spotkania w Rohne.  Dzień był pełen wrażeń i wszystkim się bardzo podobał.

POZNAJĄ SĄSIADÓW ZZA NYSY

„Człowiekiem jestem; nic co ludzkie nie jest mi obce”- mogą powtórzyć za filozofem uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach, bowiem w myśl owej maksymy młodzież wybrała się na wycieczkę do Plastinarium w Guben, gdzie mogli podziwiać piękno ludzkiego ciała oraz zgłębiać wiedzę na temat anatomii i fizjologii. Podczas wyjazdu uczniowie odwiedzili także Fabrykę Czekolady w malowniczej wsi Hornow, gdzie popijając gorącą czekoladę własnoręcznie stworzyli czekoladowe tabliczki. Opiekę nad uczniami sprawowała pani Wioletta Kostecka oraz pani Adrianna Wrona- Dobek. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Poznajemy sąsiadów zza Nysy”.

Obchody 15 - lecia partnerskiej współpracy przedszkoli "Regenbogen" Weisswasser i Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Żarach

Dnia 16 marca 2018 r. w Sali Konferencyjnej żarskiego Ratusza odbyła się konferencja z okazji obchodów 15 – lecia partnerskiej współpracy przedszkoli: "Regenbogen" Weisswasser i Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Żarach.
Dzieci z obu placówek wspólnie zaśpiewały i zatańczyły piosenki w języku polskim i języku niemieckim. Spotkanie to sprawiło wszystkim wiele radości. Następnie wszyscy udali się do siedziby Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Żarach na uroczyste odsłonięcie tablicy  upamiętniającej 15 lat współpracy.
    
1 2 3 4 5 6 ... 8

Narzędzia i usługi