• Temperatura 3oC
  • Ciśnienie 992.2 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

RELACJE

Rejonowy konkurs ortograficzny ZŁOTE PIÓRO w SP 1 w zarach

W piątek, 3 marca 2017 r., Szkoła Podstawowa nr 1 w Żarach już po raz drugi pełniła funkcję gospodarza rejonowego etapu konkursu ortograficznego „ZŁOTE PIÓRO – potyczki ortograficzne”, którego organizatorem jest PSP 1 w Żaganiu.
Konkurs ten obejmuje swoim zasięgiem kilka powiatów i cieszy się uznaniem w środowisku uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli.
Do zmagań z ortografią przystąpiło sześćdziesięcioro troje uczniów w Katolickiej Szkoły Podstawowej, ze Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3 w Żarach.
Konkurs rozpoczął się o godzinie 13.00 i składał się z dwóch części. Najpierw uczniowie pisali dyktando, następnie rozwiązywali test.
czytaj dalej

5- urodziny Niepublicznego Przedszkola " eNCe- peNCe"

FERIE Z MOSRiW W ŻARACH

   Podczas tegorocznych ferii zimowych MOSRiW  miało do zaoferowania szereg atrakcji dla naszych mieszkańców. Zajęcia odbywały się na Orlikach, Syrenie oraz na pływalni Wodnik. Można było uczestniczyć w różnego rodzaju konkursach, grach i zabawach w wodzie, ponurkować wraz z instruktorem, doskonalić swoje umiejętności pływackie oraz zdobyć kartę pływacką. Na Syrenie odbywały się animacje z instruktorami każdorazowo zakończone ogniskiem z kiełbaskami. Na Orlikach również prowadzone były różnego rodzaju zajęcia sportowo-rekreacyjne. Pływalnię Wodnik odwiedziło na zajęciach stu siedemdziesięciu  jeden uczestników a czterdzieści jeden osób zdobyło w tym roku kartę pływacką. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia na Syrenie gdzie zarówno  młodzież jak i dzieci wraz z rodzicami mogli aktywnie spędzić czas i uczestniczyć w ogniskach pod wiatą. Syrenę w sumie odwiedziło w czasie ferii około 500 osób. Podczas zajęć dzieci otrzymywały drobne nagrody, dyplomy, medale, słodycze ufundowane przez UM w Żarach. Wydane karty pływackie również sfinansował Urząd Miasta Żary.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

27Galeria zdjęć: FERIE 2017 Z MOSRiW W ŻARACH

EKOLOGIA W ŻARSKICH SZKOŁACH

W dniu 26 stycznia 2017 r. w sali konferencyjnej żarskiego Ratusza odbyło się podsumowanie dwóch akcji ekologicznych:
  1. całorocznych akcji ekologicznych prowadzonych w żarskich placówkach oświatowych,
  2. międzyszkolnego konkursu na zagospodarowanie terenów wokół szkół prowadzonych w żarskich placówkach oświatowych w roku szkolnym 2015/2016 roku.
W uroczystości udział wzięły władze miasta, radni, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, uczniowie, rodzice oraz zgromadzeni goście.
Nagrodzeni w pierwszej akcji otrzymali następujące nagrody: Laptopy firmy Lenovo oraz bony na sprzęt sportowy o wartości 300zł.
Przykład dobrej praktyki.
O zaprezentowanie przykładów dobrych praktyk ekologicznych poproszono przedstawicieli Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Żarach, natomiast przedstawiciele Gimnazjum Nr 2 w Żarach zaprezentowali zmiany małej infrastruktury wokół obiektu.
Kolejnym punktem uroczystości było podsumowanie uczestnictwa żarskich szkół w Międzyszkolnym Konkursie na Zagospodarowanie Terenów Wokół Szkół.
Nagrodami były kosiarki spalinowe oraz podkaszarki firmy Husqvarna.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

18Galeria zdjęć: Podsumowanie akcji ekologicznych

Wigilia dyrektorów placówek oświatowych i kulturalnych Żar.

Dnia 19.12.2016 r. w Sali Konferencyjnej Ratusza odbyła się wigilia dyrektorów placówek oświatowych i kulturalnych Żar.
Uroczystość swoim występem uświetnili wychowankowie Ośrodka dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8Galeria zdjęć: Wigilia dyrektorów placówek oświatowych i kulturalnych Żar

Konkurs

Uczniowie klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Żarach z dużym zaangażowaniem przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "W trosce o nasze bezpieczeństwo" ogłoszonego przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.  18. edycja  konkursu miała na celu zainteresowanie  problemem, co może się stać, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, a także ukazanie strażaków ratowników w szerokim spektrum działań ratowniczo-gaśniczych.
Jury konkursu - na etapie powiatowym nagrodziło: Zosię Wiązek -  II miejsce oraz Oliwię Schiller - III miejsce.
Prace uczennic,  wykonane pod kierunkiem P.Danuty Szczotki będą reprezentowały  szkołę na etapie wojewódzkim.

POLSKO-NIEMIECKI FESTIWAL TAŃCA DLA DZIECI i MŁODZIEŻY

Dnia 19 marca 2016r.  w Żarach, w hali sportowej  Gimnazjum nr 3 odbył się VII  Polsko-Niemiecki Festiwal Tańca dla Dzieci i Młodzieży, pod patronatem Burmistrza miasta Żary. Grupy i zespoły taneczne z polskich i niemieckich szkół, stowarzyszeń, klubów, domów kultury i teatrów  będą miały okazję do prezentacji własnego dorobku artystycznego , poznania umiejętności rówieśników i nawiązania  przyjaźni.  Dla opiekunów grup i pedagogów tańca impreza  stwarza możliwość wymiany spostrzeżeń i pomysłów dotyczących pracy z dziecięcymi i młodzieżowymi zespołami. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonał nadburmistrz miasta Weißwasser pan Torsten  Pötzsch oraz wiceburmistrz miasta Żary pan Olaf Napiórkowski.  Występy  oceniało profesjonalne Jury składające się z 4 sędziów z uprawnieniami międzynarodowymi.  W tej edycji festiwalu wzięło udział  77 zespołów i 1200 tancerzy.
Nasze miasto reprezentowały zespoły z Gimnazjum nr 3 , Klubu Tańca Sportowego „Piruet” i Żarskiego Domu Kultury. Jedną z nagród Grand Prix zdobył zespół „Piruet” , prowadzony przez panią Kamilę Olczyk, pomysłodawczynię i współorganizatora festiwalu.
W organizację imprezy zaangażowało się wiele instytucji; Gimnazjum nr 3, Klub Tańca Sportowego „Piruet”, Urząd Miasta Żary, Starostwo Powiatowe.  Festiwal jest współfinansowany ze środków Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz organizację  Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Polsko-Niemiecki Festiwal Tańca dla Dzieci i Młodzieży już  na stałe wpisał się w terminarz imprez tanecznych w Polsce. Przyczynia się do promocji naszego regionu jest też ciekawą ofertą kulturalno-sportową dla mieszkańców Żar i okolic.

Obóz detektywistyczny

   Komenda Powiatowa Policji wspólnie ze Szkoła Podstawową nr 8 w Żarach była organizatorem Obozu Detektywistycznego.
W zajęciach wzięło udział 19 uczniów klasy III c, której udział zapewnił zwycięzca konkursu plastycznego " Stop Narkotykom" Kamil Powęski.Celem projektu jest nabywanie umiejętności w sytuacjach zagrożenia oraz prawidłowej reakcji wobec zjawiska łamania prawa, tym samym ograniczenie zachowań agresywnych wśród dzieci i mlodzieży.Tygodniowa zabawa z udziałem Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, WOPR i funcjonariuszy wszystkich wydziało Poilcji zakończyła się 29 stycznia 2016r.
Wszyscy uczestnicy celująco zdali test wiedzy praktyczny i teoretyczny. otrzymali certfikaty sprawności fizycznej, legitymacje młodego detektywa i atrakcyjne nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta Żary.

NOCNA WYPRAWA PO WIEDZĘ

Jak powstaje mysz transgeniczna? Czym stresują się rośliny? Co skrywa galas? Na takie i inne pytania starali się odpowiedzieć naukowcy w czasie niezwykłej Nocy Biologów, która po raz piąty odbywała się w ośrodkach naukowych całego kraju, w tym także na Uniwersytecie Zielonogórskim. Tam pod opieką pani Anny Żałobowskiej, nauczycielki przyrody i pani Jolanty Błażków udali się młodzi miłośnicy przyrody ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach. Noc Biologów ma na celu przekazanie wiedzy przyrodniczej na różnych poziomach - od podstawowych wiadomości przyrodniczych do zagadnień problematycznych, nurtujących współczesną biologię i biotechnologię. Choć to była noc, pierwsze wydarzenia rozpoczęły się już o godzinie 15.00 i trwały do wieczora. Program imprezy był tak bogaty, że każdy z uczestników mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Dzieci mogły uczestniczyć w  pokazach, warsztatach oraz laboratoriach. Wszystko przygotowali doktoranci, studenci i pracownicy Wydziału Nauk Biologicznych UZ. Grupa z żarskiej Dwójki liczyła 17 osób  i obejmowała uczniów klas piątych i szóstych. Szóstoklasiści uczestniczyli w warsztatach poświęconych obrazom malowanym światłem. Dzieci najpierw obejrzały prezentację multimedialną, a następnie wzięły udział w doświadczeniach z zakresu optyki geometrycznej i falowej. Uczestnicy samodzielnie mogli odtworzyć układ optyczny oka, dokonać korekcji krótkowzroczności i nadwzroczności z wykorzystaniem odpowiednich soczewek i modeli oka, sprawdzić powstawanie obrazu w camera obscura i otrzymać tęczę. Piątoklasiści dowiedzieli się ciekawych wiadomości z zakresu fykologii. Głównymi bohaterami zajęć laboratoryjnych okazały się glony. Uczniowie poznali budowę, fizjologię i środowisko życia glonów. Każde dziecko miało okazję samodzielnie przygotować preparat mikroskopowy z założonej wcześniej hodowli glonów i podjęło próbę ich przyporządkowania do określonego taksonu, przy pomocy tablic  pomocniczych. Po raz kolejny okazało się, że biologia to fascynująca dziedzina nauki, która przyciąga rzesze chętnych  do zgłębiania jej tajemnic. Uczniowie niechętnie opuszczali mury uczelni, ale zapewnili, że chętnie wezmą udział w takich zajęciach w przyszłym roku. Idea spotkań z cyklu Noc Biologów narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się w styczniu 2012 r. i od tego czasu, zawsze na początku nowego roku, zainteresowane uczelnie z terenu całego kraju przygotowują specjalną, bezpłatną ofertę edukacyjną dla osób, które chciałyby rozwinąć swoją wiedzę z zakresy nauk biologicznych.
 
1 ... 2 3 4 5 6 7 8

Narzędzia i usługi