• Temperatura 11oC
  • Ciśnienie 994.1 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

Wydarzenia

Spotkanie z Joanną Woźniak - Cieślar

Burmistrz Miasta Żary Danuta Madej spotkała się z Joanną Woźniak - Cieślar, która aktywnie reprezentuje nasze miasto w wydarzeniach biegowych.

XXV SESJA RADY MIEJSKIEJ

XI Przegląd Teatrów Profilaktycznych

XI Przegląd Teatrów Profilaktycznych,
zorganizowany przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żarach
 
8 grudnia w sali widowiskowej „Luna” Żarskiego Domu Kultury odbył się XI Przegląd Teatrów Profilaktycznych, organizowany przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Inauguracji wydarzenia dokonała Pani Burmistrz Danuta Madej.
                W przeglądzie wystąpiło 17 grup teatralnych. Byli to uczniowie z żarskich szkół każdego szczebla oraz grupa teatralna ze Stowarzyszenia „Radość Życia” i aktorzy z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Żarach.
Na scenie pod kierunkiem 22 opiekunów wystąpiło 190 młodych aktorów, którzy poprzez krótkie formy teatralne propagowali zdrowy styl życia - wolny od szeroko rozumianych uzależnień: tj. tytoniu, alkoholu, środków psychoaktywnych oraz uzależnień behawioralnych. Pokazywali, jak można powiedzieć „nie” i oprzeć się presji grupy rówieśniczej.
                XI Przegląd Teatrów Profilaktycznych stanowił doskonałą okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń oraz pozwolił na chwilę refleksji, dotyczącą sposobów, jakimi w dobie zagrożeń XXI wieku można ustrzec się przed zgubnym działaniem nałogów.
Wszystkie grupy teatralne, uczestniczące w Przeglądzie, zostały nagrodzone za udział.
W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajął Zespół Szkół w Żarach, Szkoła Podstawowa nr 10, reprezentowany przez grupę „Dziesiątka na bis”. Młodzi aktorzy wykonali spektakl  pt. „I znowu żyli długo i szczęśliwie”.
II miejsce należało do Szkoły Podstawowej nr 5 im. Polskich Noblistów oraz zespołu „MAKRUSY”, prezentującego spektakl pt. „Bezpieczny Internet” (scenariusz zapożyczony z autorskimi przeróbkami).
 III miejsce zajęła grupa teatralna „Cytrynki” ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka. Uczniowie zaprezentowali publiczności spektakl pt. „Czy było warto?”. 
W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce zdobyło Gimnazjum nr 1, reprezentowane przez grupę teatralną „Alter Ego”, która wykonała spektakl pt. „SHOW” .
II miejsce należało do Gimnazjum nr 3 w Żarach i grupy teatralnej „Dostateczni”, prezentującej spektakl pt. „Planety nadziei”.
III miejsce zajęła grupa teatralna „Trzy Trzmiele” ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Radość Życia”. Aktorzy przygotowali spektakl pt. „Jak powiedzieć NIE”.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyło I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Żarach. Zespół teatralny „INSTANT” przygotował scenariusz oraz  wykonał spektakl pt.„Zaplątany”.
II miejsce należało do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych  w Żarach. Grupa „CERAMIK” zaprezentowała publiczności przedstawienie pt. „Rodzinny Patchwork”.
III miejsce zajęli reprezentanci Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Komisji Edukacji Narodowej, którzy porwali publiczność znakomitym wykonaniem  spektaklu pt. „Misja”.    
Podsumowując XI Przegląd Teatrów Profilaktycznych wypada podkreślić bardzo wysoki poziom prezentowanych spektakli, talent i zaangażowanie młodych wykonawców, a także oryginalność scenariuszy - niejednokrotnie autorskich - dzięki którym zgubny wpływ uzależnień został ukazany w sposób jednoznaczny i sugestywny.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

9Galeria zdjęć: XI Przegląd Teatrów Profilaktycznych

Głośna próba syren alarmowych

Informujemy, że w dniu 15 grudnia 2016 r. w godzinach 12.00-12.30 zostanie przeprowadzona głośna próba syren alarmowych znajdujących się na terenie miasta Żary.
Nadane będą następujące sygnały akustyczne:
- ogłoszenie alarmu – modulowany dźwięk syreny trwający 3 minuty;
- odwołanie alarmu – ciągły dźwięk syreny trwający 3 minuty.

Żarski Jarmark Bożonarodzeniowy

SPORTOWE PODSUMOWANIE ROKU SZKOLNEGO 2015-2016 W SZKOŁACH

W dniu 6 grudnia 2016 r. w sali konferencyjnej żarskiego ratusza odbyło się coroczne podsumowanie osiągnięć sportowych naszych szkół w Żarskiej i Lubuskiej Olimpiadzie Młodzieży za rok szkolny 2015/2016.
W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy wyróżnionych szkół, nauczyciele wychowania fizycznego oraz trzej najlepsi sportowcy z każdej ze szkół. Z okazji Mikołajek każdy otrzymał jakiś upominek. Dyrektorzy środki finansowe na zakup nowego sprzętu sportowego, nauczyciele pamiątkowego pendrive’a , uczniowie natomiast pamiątkowy długopis.
Dwie najlepsze szkoły – Szkoła Podstawowa Nr 3 wchodząca w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z oddziałami Integracyjnymi w Żarach oraz Gimnazjum Nr 3 miały możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć szerszej publiczności, a o swojej przygodzie życia opowiadał Norbert Maciejak - uczeń Gimnazjum Nr 3 oraz zawodnik UKS CHROMIK, który wygrał wyjazd do USA, na spotkanie z Marcinem Gortatem.
Poniżej przedstawiamy:
 
KLASYFIKACJA GENERALNA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH i GIMNAZJÓW W 2015/2016
Lp.
Nazwa szkoły
Miejsce w ŻOM
Miejsce w LOM
Podsumowanie
1
Szkoła Podstawowa Nr 1
1
3
3
2
Szkoła Podstawowa Nr 2
4
2
2
3
Szkoła Podstawowa Nr 3
3
1
1
4
Szkoła Podstawowa Nr 5
5
6
6
5
Szkoła Podstawowa Nr 8
2
5
5
6
Szkoła Podstawowa Nr 10
8
8
8
7
Społeczna Szkoła Podstawowa
6
4
4
8
Katolicka Szkoła Podstawowa
7
7
7
 
Lp.
Nazwa szkoły
Miejsce w ŻOM
Miejsce w LOM
Podsumowanie
1
Gimnazjum Nr 1
3
4
4
2
Gimnazjum Nr 2
6
5
5
3
Gimnazjum Nr 3
1
1
1
4
Gimnazjum Nr 4
4
3
3
5
Społeczne
Gimnazjum
2
2
2
6
Katolickie
Gimnazjum
5
6
6
 
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

10Galeria zdjęć: SPORTOWE PODSUMOWANIE ROKU SZKOLNEGO 2015-2016

Miejskie Mikołajki 2016

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

15Galeria zdjęć: Miejskie Mikołajki 2016

Żarska Gala Wolontariatu

Na zaproszenie Burmistrz Żar Danuty Madej gościem specjalnym gali była Eva Minge.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

50Galeria zdjęć: Żarska Gala Wolontariatu

Mikołaj zostawił swoją czapkę na ratuszu……

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

11Galeria zdjęć: Mikołajowa czapka na ratuszu

KOMUNIKAT

W związku z finalną częścią robót budowlanych na ul. Zgorzeleckiej informujemy, że ruch samochodowy na remontowanym odcinku zostanie całkowicie zamknięty w dniach od 1 grudnia do 4 grudnia 2016r. Za utrudnienia przepraszamy.

Narzędzia i usługi