FUNDUSZE ZEWNĘTRZNE

  • 17-06-2016

Polska-Saksonia

POLSKA – SAKSONIA 2007 – 2013

 
PROGRAM OPERACYJNY WSPÓŁPRACY TRANSGRANICZNEJ POLSKA – SAKSONIA 2007 – 2013
 
Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007 – 2013 jest jednym z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej, który zastąpił unijny Program Inicjatywy Wspólnotowej Interreg III A Wolny Kraj Związkowy Saksonia – Rzeczpospolita Polska (Województwo Dolnośląskie) funkcjonujący w okresie programowania 2004 - 2006.

Przyjęta dla Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 - 2013 strategia rozwoju w szczególnej mierze nastawiona jest na realizację celu nadrzędnego, jakim jest wspieranie zrównoważonego rozwoju obszaru wsparcia w celu wzmocnienia spójności gospodarczej i społecznej. Za sprawą podjętych działań w sposób trwały wzrośnie konkurencyjność tego obszaru w kontekście europejskim. Osiągnięty zostanie stan, w którym nierównomierny rozwój regionu nie będzie negatywnie wpływał na ogólny potencjał wzrostu.

„Rozbudowa transgranicznych połączeń drogowych w Żarach i Weißwasser”

W ramach programu Gmina Żary o statusie miejskim uzyskała dofinansowanie dla projektu pn.: „Rozbudowa transgranicznych połączeń drogowych w Żarach i Weißwasser”/„Ausbau der grenzüberschreitenden Strassenverkehrsverbindungen in Żary und Weißwasser"
 
2. Galeria zdjęć dokumentująca przebieg procesu inwestycyjnego:
Polska część projektu:
a) przed realizacją
b) w trakcie realizacji
c) po zrealizowaniu
Niemiecka część projektu:
a) przed realizacją
b) w trakcie realizacji
c) po zrealizowaniu

Fundusz Małych Projektów Euroregionu Sprewa - Nysa - Bóbr

„Jarmark bożonarodzeniowy”
Celem projektu jest wspieranie dziedzictwa kulturowego poprzez rozpowszechnianie tradycji i obrzędów kultury związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia oraz okresem Nowego Roku podczas imprezy pn.: „Jarmark Bożonarodzeniowy“ z udziałem przedstawicieli trzech narodów zamieszkujących te ziemie tj. Łużyczan, Polaków i Niemców. Mieszkańcy regionu przygranicznego Żar i Weißwasser będą mieli możliwość poznać tradycje i zwyczaje świąteczne sąsiadów, skosztować potraw świątecznych, tradycyjnych wypieków. Zaprezentowane zostaną choinki, ozdoby choinkowe oraz rękodzieło. Jarmark bożonarodzeniowy odbył się w dniach 18-22 grudnia 2013r.
 
„Jarmark Łużycki”
Projekt skierowany do mieszkańców i turystów oraz w szczególności rzemieślników, rękodzielników, twórców ludowych i artystów. Projekt polegał na promocji kultury łużyckiej i twórczości ludowej Łużyc. W trakcie imprezy można było zakupić rękodzieło, tradycyjne wypieki, dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: karuzelę, kolejkę na kołach, salę zabaw, ścianki wspinaczkowe i zjeżdżalnie. W Salonie Wystaw Artystycznych przygotowano warsztaty dekorowania pisanek oraz zdobienia palm wielkanocnych. Impreza odbyła się w dniach 12-13 kwietnia 2014r.
 
„Łużycka Wystawa Gospodarcza”
Projekt skierowany do przedsiębiorców z Polski i Niemiec oraz przedstawicieli instytucji i stowarzyszeń. Celem projektu jest promocja gospodarcza miasta jako gospodarczego lidera południowej części województwa lubuskiego. W ramach projektu odbyła się wizyta studyjna, której tematem była promocja przedsiębiorczości wśród młodzieży. W ramach imprezy zorganizowano wiele atrakcji, m.in.: wioskę zabaw dla dzieci, występy zespołów. Łużycka Wystawa Gospodarcza odbyła się w dniach 10-11 maja 2014r.
„Lato z Telemannem 2014”
Ideą projektu jest promocja twórczości znanego kompozytora Georga Philippa Telemanna, którego muzyczne utwory łączą tradycje polskie, niemieckie i europejskie. Muzyk ten związany jest z Żarami, w latach 1704-1708 komponował w Żarach. Koncerty w ramach projektu odbywały się w niedziele: 29 czerwca oraz 6, 13 i 20 lipca 2014r.
„Dowiedz się o naszych miastach”
Od marca 2014 trwa budowa nowej strony internetowej miasta Żary. W ramach projektu utworzony zostanie nowy serwis internetowy oraz zostanie wydany folder informacyjny. Prezentację folderu oraz nowej strony zaplanowano na pierwsze półrocze 2014r.

56Galeria zdjęć: Jarmark Łużycki 2014

48Galeria zdjęć: Łużycka Wystawa Gospodarcza 2014

16Galeria zdjęć: Lato z Telemannem 2014

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją