• Temperatura 11oC
  • Ciśnienie 989.2 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

RELACJE

XXIV Wojewódzki Konkurs Fotograficzny – Rozstrzygnięty

   Dnia 21 lipca 2014  w siedzibie ŻDK  zebrało się jury w składzie: Ewa Zauścińska, Janusz Nowacki, Zbigniew Pietraszkiewicz i Robert Zaliński aby ocenic prace nadesłane na XXIV Wojewódzki Konkurs Fotograficzny.
  • 09-05-2014

Lubuski Dziecięcy i Młodzieżowy Festiwal Piosenki

   25 kwietnia w sali widowiskowej „LUNA” Żarskiego Domu Kultury odbył się Powiatowy Lubuski Dziecięcy i Młodzieżowy Festiwal Piosenki w którym wystąpiło ok. 80 osób – soliści, duety, zespoły wokalne. W kategorii
dziecięcej tytuł laureata otrzymali: Nicole Skrętkowska ze Szkoły Podstawowej w Jasieniu, Maja Kowalska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Żarach, Nicola Orefice ze Zespołu Szkół w Żarach oraz zespół Erato ze Szkoły
Podstawowej nr 3 w Żarach, w kategorii młodzieżowej laureatami zostali: Kaja Jaskuła z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Żarach, Antonietta Nachiero z Lubskiego Domu Kultury, Adrianna Stoga z Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Jasieniu. Wszyscy wyżej wymienieni zostali nominowani do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się 9 maja w Sulechowie dla młodzieży oraz dzień później w Międzyrzeczu dla dzieci.
  • 17-04-2014

Eliminacje wojewódzkie 59 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

   11 kwietnia w sali widowiskowej „LUNA” Żarskiego Domu Kultury rozpoczęły się eliminacje wojewódzkie 59 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. 46 uczestników prezentowało się w kategoriach: recytacja, wywiedzione ze słowa, poezja śpiewana i teatry jednego aktora. Przegląd dzień później zakończyła gala, podczas, której najciekawsi uczestnicy dali popis swoich możliwości. Po występie odczytano protokół Rady Artystycznej i wręczono nagrody.
czytaj dalej
  • 08-04-2014

Protokół

Protokół eliminacji powiatowych
59 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
Żary - 29.03.2014 r.
Jury w składzie:
Anna Zadłużna
Waldemar Dybalski
Jarosław Adriańczyk
po wysłuchaniu 26 prezentacji uczestników, w tym 20 w kategorii recytacji młodzieżowej, 1 w kategorii wywiedzione ze słowa, 5 w kategorii poezji śpiewanej, postanowiło przyznać:
tytuł laureata w kategorii recytacji – młodzież:
- Alicji Wróbel – LO im. B. Prusa w Żarach
- Kamilowi Wróblowi – LO im. B. Prusa w Żarach
- Karolinie Kwiecień – Katolickie LO w Żarach
- Maksymilanowi Staniszewskiemu – LO im. B. Prusa w Żarach
jednocześnie wyróżniono:
- Dorotę Zakowicz – LO im. B. Prusa w Żarach
- Magdalenę Kurdziel – LO im. B. Prusa w Żarach
- Justynę Rybak – ZSE w Żarach
tytuł laureata w kategorii poezji śpiewanej:
- Maksymilanowi Satniszewskiemu – LO im. B. Prusa w Żarach
- Marlenie Siwej – Żarski Dom Kultury
jednocześnie wyróżniono:
-Michalinę Palamioti – ZSOiE w Lubsku
w kategorii wywiedzione ze słowa nagród nie przyznano.
Laureaci będą reprezentować powiat żarski na eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się 11 – 12 kwietnia w Żarach.
  • 17-01-2014

XXIV Powiatowe Spotkania Grup Kolędniczych i Jasełkowych

   W dniach 15-16 stycznia w Sali widowiskowej ŻDK odbyły się XXIV Powiatowe Spotkania Grup Kolędniczych i Jasełkowych, podczas których wystąpiło 17 zespołów z udziałem ponad 300 dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. W tym roku tytuł Laureata otrzymały trzy zespoły: „Lub-folklub” ze SP w Lubanicach, „Szelest” ze SP nr 2 w Żarach oraz „Bez nazwy” z Miejskie Przedszkole nr 1 w Żarach. Jednocześnie jury postanowiło wyróżnić zespoły: „Super dwójeczkę” z MP nr 2 w Żarach, „Guliwera” z MP nr 7 w Żarach, „Biedronki” z MP nr 10 w Żarach i „Siódemkę” z Zespołu Szkół w Bieniowie. W prezentacjach wojewódzkich, które odbędą się 24 stycznia w Sulęcinie, powiat żarski reprezentować będą dwa zespoły: „Lub-folklub” ze SP w
Lubanicach oraz „Szelest” ze SP nr 2 w Żarach.
  • 15-10-2013

Kartoflada

   W środę (9 października) na żarskim stadionie „Syrena” odbyła się „Katroflada” polsko-niemieckie spotkanie seniorów. Projekt realizowany w ramach Funduszu Małych Projektów z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007-2013.
   Około godz. 10.00 seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku ŻDK spotkali się na stadionie „Syrena” z gośćmi z Klubu Seniora z Weisswasser. Po przywitaniu i wygłoszeniu przez członków uniwersytetu pogadanki w obu językach na temat roli ziemniaka w kuchni polskiej i niemieckiej, wszyscy uczestnicy zabawy zjedli wspólnie ziemniaczane śniadanie (kopytka z kapustą). Po godz. 11.00 ukonstytuowały się dwa międzynarodowe zespoły kulinarne. Jedna z grup kroiła sałatkę ziemniaczaną według niemieckiego przepisu, druga-ziemniaki owinięte plastrem boczku w folii aluminiowej jako danie polskie. Równocześnie pozostali uczestnicy podeszli do ogniska, przy którym rozpoczęły się zabawy integracyjne. Po nich wystąpił zarząd UTW, który zaproponował rozegranie międzynarodowej olimpiady ziemniaczanej w następujących konkurencjach: rzut ziemniakiem do kręgu i w dal, slalom pomiędzy ziemniakami, podnoszenie worka z ziemniakami, najdłuższa obierka, obieranie ziemniaków na czas.
   O godz. 15.00 rozpoczęła się biesiada. Podczas jej trwania uczestnicy jedli potrawy przygotowane przez zespoły kulinarne, a ich członkowie rozdali przepisy na nie w obu językach. Około godz. 16.00 nastąpiło uroczyste wręczenie nagród I, II i III stopnia w postaci statuetek i dyplomów. Podczas całej imprezy grał i śpiewał zespół muzyczny „Bemole” ŻDK. Około godz. 18.00 tanecznym krokiem żarscy seniorzy pożegnali gości z Weisswasser. Wszystkim towarzyszył dobry humor, wzajemne zrozumienie i wspaniała pogoda.
  • 14-10-2013

Wernisaż pokonkursowej wystawy 8 akcji fotograficznej „24 sierpnia… w Żarach”

   12 października w Salonie Wystaw Artystycznych Żarskiego Domu Kultury odbył się wernisaż pokonkursowej wystawy 8 akcji fotograficznej „24 sierpnia… w Żarach”, która odbyła się w ramach „Ż’ART” - Międzynarodowych Plenerowych Spotkań ze Sztuką. Podczas wernisażu wręczono nagrody laureatom i wyróżnionym. Wystawę można obejrzeć do połowy listopada. Zapraszamy.
czytaj dalej
  • 03-10-2013

Konkurs historyczny

   1 października 2013 roku w sali konferencyjnej żarskiego Ratusza odbył się konkurs historyczny pt.: „Bohaterstwo społeczeństwa i żołnierza polskiego w obronie kraju w 1939 roku”.
   Konkurs zorganizowało Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego w organizacji, a nagrody ufundowali Burmistrz Miasta Żary, Miejska Biblioteka Publiczna oraz żarskie Muzeum. Udział w konkursie wzięli uczniowie z sześciu żarskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
I miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Ekonomicznych w składzie: Michał Nogas, Szymon Burakiewicz, Piotr Moczkodan, uzyskując 41 punktów.
II miejsce zajęli uczniowie z Katolickiego Gimnazjum im. Jana Pawła II w składzie: Julia Frankowska, Mateusz Rybczyński, Kamil Gromnicki, uzyskując 38 punktów.
III miejsce zdobyła drużyna Gimnazjum nr 2 im. Aleksandra Kamińskiego w składzie: Edyta Czaja, Aleksandra Preisner, Radosław Stępniak, uzyskując 35 punktów.
IV miejsce, zdobywając 34 punkty zajęła drużyna I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w składzie: Marcin Staszkowian, Michał Kokoszka, Aleksander Falana.
V miejsce zajęła drużyna Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w składzie: Kaja Jaskuła, Magdalena Rajtakowska, Michał Walewski, uzyskując 29 punktów.
VI miejsce, zdobywając 22 punkty zajęła drużyna Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w składzie: Paweł Sochacki, Mateusz Rebryna, Arkadiusz Franczuk.
  • 19-09-2013

Wyróżniono naszą orkiestrę

   15 września Miejska Orkiestra Dęta Żarskiego Domu Kultury uczestniczyła w XII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Folkloru w Lesznie. Komisja artystyczna wyróżniła naszą orkiestrę za program i wykonanie koncertu.
Przyznano też indywidualnie wyróżnienia dla solistów: xylofonistki Pauliny Leszczyńskiej i wokalisty Patryka Adamkiewicza. W festiwalu uczestniczyło 8 zespołów z Polski i Czech.
1 2 3 4 5 6

Narzędzia i usługi