• Temperatura 20oC
  • Ciśnienie 1007.5 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

RELACJE

O czym należy pamiętać, żeby czuć się bezpiecznie w swoim domu?

   Odpowiedź na to pytanie dobrze znają uczniowie klasy II a Szkoły Podstawowej nr 8 w Żarach. Swoją wiedzę o bezpieczeństwie i zapobieganiu pożarom wykorzystali uczestnicząc w konkursie ogłoszonym przez Komendę Wojewódzką Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim. Jury konkursu doceniło pracę Wiktorii Ostrówki przyznając jej III miejsce za urok i mądre przesłanie pracy w myśl konkursowego hasła „Zgaś Ryzyko, czyli bądź bezpieczny w domu”. Wiktoria odebrała dyplom i  nagrodę z rak komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Huberta Harasimowicza oraz dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. Podczas gali rozdania nagród Wiktorii towarzyszył tato pan Marek Ostrówka.

TAK, POMAGAM!

W sobotę 12 grudnia wolontariusze ze Szkolnego koła Caritas działającego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Żarach uczestniczyli w ogólnopolskiej przedświątecznej zbiórce żywności pod hasłem: „Tak Pomagam”. Pod opieką nauczycieli uczniowie zbierali żywność w sklepach: „Biedronka” i „NETTO”. Rozdawali ulotki, pakowali zakupione artykuły spożywcze oraz informowali klientów o zbiórce i jej celach. Zapraszali także do zakupu produktów o długoterminowej ważności przeznaczonych dla rodzin potrzebujących. Dzieci pracowały społecznie w kilkuosobowych grupach od rana do godziny 16:00. Jak co roku w tej akcji wspomagali uczniów nauczyciele: Marzanna Jasińska, Halina Domaracka, Ana Żałobowska i Wiesław Leńczuk. Zebrane produkty zostały przekazane do Parafialnego Zespołu Caritas i tam zostaną rozdysponowane dla rodzin. - Kto szczerze daje ten podwójnie otrzymuje. Zasiane dobro kiedyś zaprocentuje i przyniesie owoce. Jeżeli nie okazujemy sobie życzliwości wzajemnie to samowystarczalność nie ma sensu sama w sobie - mówi pan Wiesław Leńczuk, opiekun SKC i koordynator akcji.

AKTYWNI WOLONTARIUSZE Z ŻARSKIEJ DWÓJKI

4 grudnia obchodzono w Polsce Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To święto wszystkich ludzi dobrej woli, którzy bardzo chętnie poświęcają swój czas dla osób potrzebujących. Z tej okazji w sali widowiskowej ŻDK „Luna” odbyło się miejskie podsumowanie pracy wolontariuszy, na które zostali zaproszeni delegaci Szkolnego Koła Caritas prężnie działającego w Szkole Podstawowej nr 2 Żarach. Wśród licznych podziękowań słowa uznania były skierowane także do uczniów z żarskiej Dwójki, którzy wielokrotnie wykazali się odpowiedzialnością i dużym zaangażowaniem w niesienie pomocy innym. W tym roku bardzo aktywnie zbierali fundusze na rzecz osób przebywających w Hospicjum im. Brata Alberta w Żarach, biorąc udział w akcji „Pola nadziei”. Współpracując z Żarskim Stowarzyszeniem „Tobie i Miastu”, mieli okazję pomóc swojej szkolnej koleżance - Emilce Hickiewicz, która choruje na dziecięce porażenie mózgowe oraz spastyczność kończyn dolnych. W tym celu kwestowali na żarskim cmentarzu i uzbierali kwotę ponad 17600 złotych. To tylko nieliczne akcje, w których wolontariusze z Dwójki brali udział. Za swoją pracę otrzymali dyplomy z podziękowaniami i drobne upominki, które odebrali z rąk Pani Burmistrz Danuty Madej. Dumna ze swoich podopiecznych była także Pani Dyrektor Marzena Mosakowska-Wrona, która również uczestniczyła w spotkaniu. - Warto zasiewać dobro, bo dawanie od siebie sprawia radość nie tylko innym ale i nam - mówi Pan Wiesław Leńczuk, opiekun Szkolnego Koła Caritas inspirujący młodych wolontariuszy do działania.

Pan Sprzątalski

     Do uczniów klasy II a  Szkoły Podstawowej nr 8 w Żarach przybył z niezwykłą misją  Pan Sprzątalski  - bohater projektu  edukacyjnego  o odpadach, realizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjnej Włącz Eco Wyobraźnię. 
      Pan Sprzątalski uczył dzieci właściwego pozbywania się odpadów komunalnych. Pomagał segregować śmieci, aby później mogło powstać z nich coś nowego, potrzebnego. Na wspólnej zabawie i nauce skorzystały nie tylko dzieci,  skorzystało również środowisko – bo mniej śmieci trafi na wysypiska , a więcej do recyklingu. Skorzystają też rodzice uczniów -  bo segregując odpady mniej zapłacą za ich wywóz.
Pan Sprzątalski  zainspirował uczniów do stworzenia Kroniki Ekodetektywów oraz do zabawy w upcykling. Działania uczniów koordynowała wychowawczyni klasy pani Danuta Szczotka.
   Organizatorem projektu „Pan Sprzątalski” jest Biosystem Organizacja Odzysku Opakowań SA. Partnerami akcji są: Kronopol Sp. z o.o., Urząd Gminy Żary oraz Urząd Miasta Żary.

ANIOŁ DLA POTRZEBUJĄCYCH

Okres przedświąteczny to gorący czas akcji charytatywnych wspierających ubogich. 6 grudnia w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach wolontariusze Szkolnego Koła Caritas działającego w Szkole Podstawowej nr 2 w Żarach przeprowadzili kiermasz pod hasłem: „Adwentowy Anioł”. Wystawione na sprzedaż anioły i lampiony wykonane własnoręcznie przez uczniów z żarskiej Dwójki cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród darczyńców. Uzyskane fundusze przeznaczone na przedświąteczną pomoc rodzinom ubogim zostały przekazane Parafialnemu Zespołowi Caritas, który rozdysponuje je wśród potrzebujących.- Serdeczne podziękowania kierujemy do uczniów naszej szkoły, którzy włączyli się do  akcji, wykonując aniołka lub lampion. Najbardziej cieszy fakt, że ta twórcza praca dzieci stała się w sposób rzeczywisty formą pomocy, która dociera do człowieka w potrzebie. Wykorzystujmy każdą okazję do dawania radości choćby najdrobniejszym gestem, bo warto - mówi pan Wiesław Leńczuk, opiekun Szkolnego Koła Caritas. Jak co roku uczniów z żarskiej Dwójki wspomogli wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Żarach.

MIKOŁAJKI W DWÓJCE

4 grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach uroczyście obchodzili mikołajki. Piątek został ogłoszony przez Samorząd Uczniowski Dniem Czerwonym. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie musieli mieć na sobie coś czerwonego. Wspaniale udekorowana szkoła, mnóstwo czerwieni i wiele życzliwości wpływało na świąteczny nastrój, który zagościł tego dnia w Dwójce. Dzieci zostały obdarowane prezentami. Starsi uczniowie, którzy mieli na głowie czapkę mikołaja, nie byli pytani przez nauczycieli. Dzień minął w miłej, ciepłej i świątecznej atmosferze.
 

Maskotka z Portugalii w Szkole Podstawowej nr 1

   Przez ostatni miesiąc uczniowie SP1 gościli  w swojej szkole białego niedźwiadka - maskotkę z Portugalii. W ramach międzynarodowego projektu szkołę odwiedzają maskotki z całej Europy. Uczniowie od razu pokochali pluszaka, który towarzyszył im na lekcjach języka angielskiego. Niedźwiadek uczył dzieci nie tylko angielskiego, ale także podawał informacje o swoim kraju i uczył zdrowego stylu życia. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach z misiem i już nie mogą doczekać się wizyty kolejnego pluszaka.

Załączniki

Konkurs Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Po raz trzeci członkowie koła plastycznego "Plastuś", działającego w Szkole Podstawowej nr 8 w Żarach, wzięli udział w konkursie  ogłoszonym przez  Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ w Zielonej Górze i po raz trzeci odnieśli ogromny sukces. Tegoroczna edycja konkursu była poświęcona popularyzacji Europejskiego Numeru Alarmowego 112 oraz znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy. Jury, które miało bardzo trudne zadanie, po burzliwej dyskusji (spośród kilkuset prac) postanowiło wybrać i nagrodzić pięcioro  dzieci, przyznając im równorzędne nagrody główne. W gronie laureatów znalazła się uczennica klasy II a Zosia Wiązek. Zwycięskie prace zostaną  wykorzystane przez NFZ jako element graficzny m.in. ulotek oraz kalendarzy na 2016 rok. Praca Zosi powstała pod kierunkiem opiekunki koła plastycznego p. Danuty Szczotki.

Ekoszkoła

Uczniów klasy II a i I b w Szkole Podstawowej nr 8 w Żarach odwiedziła Agatka Segregatka - maskotka Programu Edukacji Ekologicznej "Ekoszkoła" realizowanego przez ZZO w Marszowie. Podczas spotkania dzieci utrwalały najważniejsze zasady segregacji odpadów. Dowiedziały się dlaczego warto segregowac śmieci, poznały kolory pojemników i worków na odpady. Teraz terminy: bioodpady, elektrośmieci, recykling są dla nich jasne i zrozumiałe. Wiedzę zdobytą podczas warsztatów o tym, jak produkować mniej śmieci  i jak lepiej dbać o środowisko wykorzystają wspólnie z rodzicami w swoich domach.

Lekcja z Brytyjczykiem

   Szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach uczestniczyli w niezwykle ciekawej lekcji języka angielskiego, w trakcie której mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe. Mieli okazję porozmawiać z gościem specjalnym - Brytyjczykiem na stale mieszkającym w Polsce. Dzieci zadawały pytania dotyczące tradycji, kultury i zwyczajów panujących w Wielkiej Brytanii. Ron cierpliwie  odpowiadał na wszystkie pytania, od czasu do czasu odwołując się do zabawnych historii lub ciekawych anegdot. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Dzięki tej lekcji, mogli sprawdzić w praktyce swoje umiejętności językowe. -Żeby zachęcić uczniów do nauki języka obcego, trzeba pokazać im, że angielski jest bardzo przydatny. Podróżując, mogą wszędzie porozumieć się w tym języku. Na lekcji z Ronem uczniowie przekonali się, że jest to język bardzo potrzebny - mówi pani Anna Forys-Roszak, nauczycielka języka angielskiego. Lekcja z Ronem to  nie jedyne zajęcia, jakie zaplanowała anglistka. W tym roku na lekcje języka angielskiego planuje zaprosić studentów z Meksyku., z Australii.
1 2 3 4 5 6 ... 20

Narzędzia i usługi