• Temperatura 23oC
  • Ciśnienie 1000.2 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

RELACJE

Obóz detektywistyczny

   Komenda Powiatowa Policji wspólnie ze Szkoła Podstawową nr 8 w Żarach była organizatorem Obozu Detektywistycznego.
W zajęciach wzięło udział 19 uczniów klasy III c, której udział zapewnił zwycięzca konkursu plastycznego " Stop Narkotykom" Kamil Powęski.Celem projektu jest nabywanie umiejętności w sytuacjach zagrożenia oraz prawidłowej reakcji wobec zjawiska łamania prawa, tym samym ograniczenie zachowań agresywnych wśród dzieci i mlodzieży.Tygodniowa zabawa z udziałem Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, WOPR i funcjonariuszy wszystkich wydziało Poilcji zakończyła się 29 stycznia 2016r.
Wszyscy uczestnicy celująco zdali test wiedzy praktyczny i teoretyczny. otrzymali certfikaty sprawności fizycznej, legitymacje młodego detektywa i atrakcyjne nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta Żary.

NOCNA WYPRAWA PO WIEDZĘ

Jak powstaje mysz transgeniczna? Czym stresują się rośliny? Co skrywa galas? Na takie i inne pytania starali się odpowiedzieć naukowcy w czasie niezwykłej Nocy Biologów, która po raz piąty odbywała się w ośrodkach naukowych całego kraju, w tym także na Uniwersytecie Zielonogórskim. Tam pod opieką pani Anny Żałobowskiej, nauczycielki przyrody i pani Jolanty Błażków udali się młodzi miłośnicy przyrody ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach. Noc Biologów ma na celu przekazanie wiedzy przyrodniczej na różnych poziomach - od podstawowych wiadomości przyrodniczych do zagadnień problematycznych, nurtujących współczesną biologię i biotechnologię. Choć to była noc, pierwsze wydarzenia rozpoczęły się już o godzinie 15.00 i trwały do wieczora. Program imprezy był tak bogaty, że każdy z uczestników mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Dzieci mogły uczestniczyć w  pokazach, warsztatach oraz laboratoriach. Wszystko przygotowali doktoranci, studenci i pracownicy Wydziału Nauk Biologicznych UZ. Grupa z żarskiej Dwójki liczyła 17 osób  i obejmowała uczniów klas piątych i szóstych. Szóstoklasiści uczestniczyli w warsztatach poświęconych obrazom malowanym światłem. Dzieci najpierw obejrzały prezentację multimedialną, a następnie wzięły udział w doświadczeniach z zakresu optyki geometrycznej i falowej. Uczestnicy samodzielnie mogli odtworzyć układ optyczny oka, dokonać korekcji krótkowzroczności i nadwzroczności z wykorzystaniem odpowiednich soczewek i modeli oka, sprawdzić powstawanie obrazu w camera obscura i otrzymać tęczę. Piątoklasiści dowiedzieli się ciekawych wiadomości z zakresu fykologii. Głównymi bohaterami zajęć laboratoryjnych okazały się glony. Uczniowie poznali budowę, fizjologię i środowisko życia glonów. Każde dziecko miało okazję samodzielnie przygotować preparat mikroskopowy z założonej wcześniej hodowli glonów i podjęło próbę ich przyporządkowania do określonego taksonu, przy pomocy tablic  pomocniczych. Po raz kolejny okazało się, że biologia to fascynująca dziedzina nauki, która przyciąga rzesze chętnych  do zgłębiania jej tajemnic. Uczniowie niechętnie opuszczali mury uczelni, ale zapewnili, że chętnie wezmą udział w takich zajęciach w przyszłym roku. Idea spotkań z cyklu Noc Biologów narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się w styczniu 2012 r. i od tego czasu, zawsze na początku nowego roku, zainteresowane uczelnie z terenu całego kraju przygotowują specjalną, bezpłatną ofertę edukacyjną dla osób, które chciałyby rozwinąć swoją wiedzę z zakresy nauk biologicznych.
 
1 ... 3 4 5 6 7 8 9

Narzędzia i usługi