• Temperatura 4oC
  • Ciśnienie 994.6 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

ZIELEŃ MIEJSKA

Apelujemy i informujemy

I – dewastacja

W trosce o nasze miasto, po to, by żyło nam się bezpiecznie i miło w naszym otoczeniu włodarze miasta przeprowadzają liczne akcje związane z modernizacją dróg, chodników, zieleni, małej architektury. Również, wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, zmieniamy nasze miasto zgodnie z propozycjami wskazanymi w projektach określonych w budżetach obywatelskich.
W trakcie tych przekształceń nowe oblicze otrzymał np. park przy ul. Ludowej. Było nam niezmiennie miło, że ta zmiana spotkała się z tak ciepłym odbiorem. Szkoda jednak, że niektóre elementy nowego wydania starego parku z powodu chuligańskich wybryków straciły pierwotny wygląd. W trosce o zachowanie właściwego wyglądu, byśmy mogli w dalszym ciągu cieszyć się jego urozmaiconą szatą roślinną oraz mogli pochwalić się choćby przed odwiedzającymi nasze miasto uprasza się mieszkańców by zwrócili uwagę na akty dewastacji np. ławek oraz niszczenie skarpy.

9Galeria zdjęć: Dewastacja

II – kradzieże i dewastacja zieleni

Centrum miasta to miejsce najczęściej odwiedzane przez turystów. I choć miasto Żary to aglomeracja mniejsza niż leżąca nieopodal Zielona Góra to jednak mamy się czym pochwalić. Oprócz Katedry, pięknego rynku, Ratusza, murów obronnych, Pałacu Promnitzów i Zamku Dewinów – Bibersteinów, licznych baśni i legend Żarskich istotną cechą wyróżniającą jest teraźniejszość, którą promujemy poprzez liczne działania na rzecz zieleni miejskiej. I choć upiększanie pozytywnie wpływa na wygląd miasta i samopoczucie jego mieszańców efekt jest  niestety krótkotrwały z powodu licznych kradzieży i zniszczeń. Uprasza się mieszkańców o zwracanie uwagi  na kradzieże roślin z dużych donic (stałych i letnich) ulokowanych na terenie deptaków i rynku oraz o utrzymanie we właściwym stanie zieleńców i małej architektury. Wszystkim nam zależy na tym, by wyglądały schludnie, estetycznie i żeby z przyjemnością z tego korzystać.

5Galeria zdjęć: Kradzieże i dewastacja zieleni

III – psie odchody czyli higiena i bezpieczeństwo

Wbrew powszechnemu mniemaniu psie odchody nie użyźniają gleby i stanowią potencjalne zagrożenie dla człowieka. Najbardziej zagrożone są dzieci, które często bawią się w miejscach, które nie są pozbawione psich i kocich odchodów. Zabawa na trawnikach i skwerach grozi nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi i wymaga zmożonej uwagi spacerujących i bawiących się. A przecież chcemy żeby każdy z nas był dumny ze swojego miasta. To jak wygląda świadczy przecież o nas samych.
Uczula się wobec tego mieszkańców do zwracania szczególnej uwagi na to gdzie załatwiają się ich pupile i  uprasza o korzystanie z biodegradowalnych woreczków na psie odchody.

IV – piękne pergole i niepiękne o nich dbanie

Człowiek wytwarza śmieci mimo woli, ale od jego woli zależy w jaki sposób je zagospodaruje i przechowa. Czasem od nas samych zależy to w jaki sposób uprzykrzymy sobie i innym życie. Zgniecenie butelki przed wyrzuceniem, odpowiednie poskładanie makulatury bądź po prostu zawiązanie worka ze śmieciami może przyczynić się do poprawy wizerunku pergoli śmietnikowych. Ponieważ jest to mała architektura, która nie może być ulokowana zbyt daleko od budynków mieszkalnych, a jest siedliskiem różnorodnych drobnoustrojów i bakterii warto by była utrzymana w miarę higienicznych i estetycznych warunkach. Bakterii nie widać, a jednak istnieją. Natomiast brud i bałagan widać i można go poskromić. Uprasza się mieszkańców o to by w sposób dbały i bezpieczny składowali odpady. Nasze bezpieczeństwo i higiena zależy również od tego.

3Galeria zdjęć: Piękne pergole i niepiękne o nich dbanie

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Narzdzia i usugi

Kontakt - stopka

Urząd Miejski w Żarach

Urząd Miejski w Żarach
pl. Rynek 1-5 ; 68-200 Żary
miasto~@~um~.~zary~.~pl
tel. 68 470 83 00 ; fax. 68 470 83 86
www.zary.pl 
 

Godziny otwarcia:

poniedziałek od 8.00 do 16.00
wtorek - piątek od 7.30 do 15.30
 

Konta bankowe:

Konto:  PKO BP SA
              21 10205402 0000 0302 0313 9037
Konto opłaty skarbowej: 
              95 10205402 0000 0402 0374 1675
Urząd:   NIP: 928-10-02-069   REGON:  000526185
Gmina:  NIP: 928-20-77-626   REGON:  970770540
 
Przyjęcia interesantów w sprawie skarg i wniosków przez Burmistrza lub Zastępców Burmistrza poniedziałek od 9.00 do 16.00
Sekretarz Gminy i Skarbnik Gminy przyjmują interesantów w godzinach pracy Urzędu.