• Temperatura 17oC
 • Ciśnienie 995.7 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

Żary, tu chcę żyć !!! - Program Rozwój Lokalny

Spotkanie z Doradcami Miast ze Związku Miast Polskich

23.07.2021 r. gościliśmy Doradców Miast Związek Miast Polskich – Panią Lucynę Maury oraz Danutę Wesołowską, które będą wspierały nas przy realizacji projektu.
Obecnie Zespół Miejski ds. projektu „Żary, tu chcę żyć!!!” pracuje nad dostosowaniem budżetu projektu do wysokości otrzymanego dofinansowania.
 
Program „Rozwój lokalny” finansowany jest z funduszy EOG i funduszy norweskich. Dowiedz się więcej bit.ly/RozwójLokalny

Żary z dofinansowaniem z programu „Rozwój lokalny”

Ponad 3,5 miliona euro – taka suma w ramach Funduszy Norweskich wesprze rozwój naszego miasta. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda wręczył symboliczny czek Danucie Madej burmistrz miasta Żary.
Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do stworzenia projektu "Żary, tu chcę żyć". Aktywność mieszkańców, przyczyniła się do naszego wspólnego sukcesu. Liczymy na zaangażowanie i dalszą współpracę w kolejnym etapie.
 
 

Ponad 3,5 miliona euro dla Żar

Danuta Madej Burmistrz miasta Żary wraz z Olafem Napiórkowskim Wiceburmistrzem miasta Żary podczas wręczania symbolicznych czeków dla zwycięskich miast biorących udział w Programie "Rozwój Lokalny". Czek wręczył Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda w piątek 9 lipca br. Więcej informacji o programie „Rozwój lokalny” https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/ponad-102-miliony-euro-na-rozwoj-polskich-miast-z-programu-rozwoj-lokalny

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Galeria

Kto dostanie fundusze norweskie?

29 miast polskich otrzyma około 102 mln euro na realizację projektów rozwojowych z Funduszy Norweskich i EOG w ramach programu "Rozwój lokalny". Podczas konferencji prasowej wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, ogłosi wyniki.
Jeżeli chcecie Państwo dowiedzieć się czy dostaniemy dofinansowanie z funduszy norweskich. Oglądajcie transmisje na żywo!!!!
KIEDY: piątek (9 lipca), godz. 12.00
GDZIE: transmisja online na profilu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej na Facebook'u - https://www.facebook.com/MinisterstwoFunduszyiPolitykiRegionalnej/
Przypominamy, wnioski w konkursie złożyło 220 miast, a  Żary znalazły się w grupie 54, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu. Jedyni z województwa lubuskiego. 

Konsultacje społeczne ‘Żarski Rower Miejski”

Sezon rowerowy w pełni, nasze ŻARSKIE ROWERY MIEJSKIE są do Waszej dyspozycji.
Zasady korzystania z systemu Żarskie Rowery Miejski znajdziecie tutaj https://zarskierowery.bike/
A my oczekując na wyniki naboru Programu "Rozwój Lokalny" działamy dalej.
Rozbudowa systemu Żarski Rower Miejski jest jednym z działań zawartych w naszym Planie Rozwoju Lokalnego w ramach projektu "Żary, tu chcę żyć!!!", dlatego przygotowaliśmy dla Was krótką ankietę on-line https://zary.konsultacjejst.pl/.../01793618-681f-44d3...
Wypełnienie ankiety zajmuje zaledwie kilka minut.
ZAPRASZAMY!

Zapraszamy na stronę Forum Rozwoju Lokalnego

Szanowni Państwo,
na stronie Forum Rozwoju Lokalnego dostępne są relacje oraz prezentacje ze wszystkich seminariów online przeprowadzonych w ramach Forum Rozwoju Lokalnego.
Program „Rozwój lokalny” finansowany jest z funduszy EOG i funduszy norweskich. Dowiedz się więcej

Ocena formalna Kompletnej Propozycji Projektu „Żary, tu chcę żyć!!!”

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy informację, że zakończono proces oceny formalnej 54 kompletnych propozycji projektów złożonych w naborze Programu Rozwój Lokalny. Nasz projekt „Żary, tu chcę żyć!!!” został oceniony pozytywnie. Tym samym rozpoczął się proces oceny merytorycznej przez ekspertów zewnętrznych i Operatora Programu. Zakończenie oceny merytorycznej planowane jest nie wcześniej niż z końcem I kwartału 2021 roku.
Mamy nadzieję, że los się do nas uśmiechnie.
Trzymajcie kciuki!

Seminarium online “Samoocena rozwoju instytucjonalnego JST – narzędzie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)” w ramach forum Rozwoju Lokalnego

Eksperci Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zakończyli prace nad nowym narzędziem samooceny rozwoju instytucjonalnego opracowanym dla polskich miast i powiatów, w konsultacji z przedstawicielami polskich samorządów, które  zostanie zaprezentowane podczas kolejnego seminarium w ramach Forum Rozwoju Lokalnego już 17.12.2020 r. godz. 10.00.
Rejestracja uczestników możliwa jest wyłącznie poprzez formularz internetowy https://www.miasta.pl/ankiety/odpowiedz/42  w terminie do 15 grudnia br.
Zapraszamy do wspólnego udziału!
 

Nagrody dla mieszkańców w ramach projektu „Żary, tu chcę żyć!!!”

Szanowni Mieszkańcy,
przyszedł czas, aby nagrodzić zwycięzców najciekawszych pomysłów zgłoszonych podczas naboru pomysłów mieszkańców w ramach projektu „Żary, tu chcę żyć!!!”
Jak już wcześniej informowaliśmy otrzymaliśmy od Państwa 165 propozycji do nowej ścieżki rozwoju, część z nich znalazła się w naszym projekcie, a część będzie źródłem do bieżącej działalności naszego miasta.
Autorami najciekawszych pomysłów, które wpisały się w nasz projekt i otrzymują nagrody w nagrodę w postaci tabletu są:
 • Małgorzata Fajks, której pomysłem jest „Remont zamku w Żarach. Historia pokolenia w jednym miejscu”,
 • Grzegorz Dawczyk, którego pomysłem jest „Łącznik magistrali rowerowych”,
 • Paweł Skrzypczyński, którego pomysłem jest „Budowa nowoczesnego domu kultury”.
Z uwagi na ogromne zainteresowanie i zaangażowanie mieszkańców w prace przy projekcie, postanowiliśmy rozlosować spośród autorów wszystkich pomysłów nie 10, a 15 upominków w postaci pendrive Żarusia. Pendrive Żarusie otrzymują:
 • Szymon Olenderkiewicz,
 • Kamila Żurawska,
 • Ryszard Tomaszewski,
 • Michał Reszel,
 • Gabriela Szymańska,
 • Grzegorz Kozakiewicz,
 • Halina Łazaruk,
 • Maria Kuczyńska,
 • Monika Adamenko,
 • Dominik Ławiński,
 • Anna Baranowska,
 • Julia Lewandowska,
 • Bożena Simon,
 • Jakub Mielczarek,
 • Marta Sztandera.
Gratulujemy zwycięzcom!
W sprawie odbioru nagród będziemy się z Państwem kontaktować indywidualnie.

Plan Rozwoju Lokalnego i Plan Rozwoju Instytucjonalnego projektu „Żary, tu chcę żyć!!!” w ramach Programu Rozwoju Lokalnego

Szanowni Państwo,
Zapraszamy do zapoznania się z Planem Rozwoju Lokalnego oraz Planem Rozwoju Instytucjonalnego, które umieściliśmy w poniższych plikach. Opracowane dokumenty powstały przy ogromnym zaangażowaniu mieszkańców oraz interesariuszy z różnych grup społecznych, a także przy udziale Doradców Miast ze Związku Miast Polskich i stanowią dokumentację konkursową projektu „Żary, tu chcę żyć!!!” w ramach Programu Rozwój Lokalny.
 
 
Program „Rozwój lokalny” finansowany jest z funduszy EOG i funduszy norweskich. Dowiedz się więcej bit.ly/RozwójLokalny.

Załączniki

1 2 3 4 5

Narzdzia i usugi

Kontakt - stopka

Urząd Miejski w Żarach

Urząd Miejski w Żarach
pl. Rynek 1-5 ; 68-200 Żary
miasto~@~um~.~zary~.~pl
tel. 68 470 83 00 ; fax. 68 470 83 86
www.zary.pl 
 

Godziny otwarcia:

poniedziałek od 8.00 do 16.00
wtorek - piątek od 7.30 do 15.30
 

Konta bankowe:

Konto:  PKO BP SA
              21 10205402 0000 0302 0313 9037
Konto opłaty skarbowej: 
              95 10205402 0000 0402 0374 1675
Urząd:   NIP: 928-10-02-069   REGON:  000526185
Gmina:  NIP: 928-20-77-626   REGON:  970770540
 
Przyjęcia interesantów w sprawie skarg i wniosków przez Burmistrza lub Zastępców Burmistrza poniedziałek od 9.00 do 16.00
Sekretarz Gminy i Skarbnik Gminy przyjmują interesantów w godzinach pracy Urzędu.