• Temperatura 24oC
 • Ciśnienie 996.5 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

Żary, tu chcę żyć !!! - Program Rozwój Lokalny

Konsultacje społeczne ‘Żarski Rower Miejski”

Sezon rowerowy w pełni, nasze ŻARSKIE ROWERY MIEJSKIE są do Waszej dyspozycji.
Zasady korzystania z systemu Żarskie Rowery Miejski znajdziecie tutaj https://zarskierowery.bike/
A my oczekując na wyniki naboru Programu "Rozwój Lokalny" działamy dalej.
Rozbudowa systemu Żarski Rower Miejski jest jednym z działań zawartych w naszym Planie Rozwoju Lokalnego w ramach projektu "Żary, tu chcę żyć!!!", dlatego przygotowaliśmy dla Was krótką ankietę on-line https://zary.konsultacjejst.pl/.../01793618-681f-44d3...
Wypełnienie ankiety zajmuje zaledwie kilka minut.
ZAPRASZAMY!

Zapraszamy na stronę Forum Rozwoju Lokalnego

Szanowni Państwo,
na stronie Forum Rozwoju Lokalnego dostępne są relacje oraz prezentacje ze wszystkich seminariów online przeprowadzonych w ramach Forum Rozwoju Lokalnego.
Program „Rozwój lokalny” finansowany jest z funduszy EOG i funduszy norweskich. Dowiedz się więcej

Ocena formalna Kompletnej Propozycji Projektu „Żary, tu chcę żyć!!!”

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy informację, że zakończono proces oceny formalnej 54 kompletnych propozycji projektów złożonych w naborze Programu Rozwój Lokalny. Nasz projekt „Żary, tu chcę żyć!!!” został oceniony pozytywnie. Tym samym rozpoczął się proces oceny merytorycznej przez ekspertów zewnętrznych i Operatora Programu. Zakończenie oceny merytorycznej planowane jest nie wcześniej niż z końcem I kwartału 2021 roku.
Mamy nadzieję, że los się do nas uśmiechnie.
Trzymajcie kciuki!

Seminarium online “Samoocena rozwoju instytucjonalnego JST – narzędzie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)” w ramach forum Rozwoju Lokalnego

Eksperci Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zakończyli prace nad nowym narzędziem samooceny rozwoju instytucjonalnego opracowanym dla polskich miast i powiatów, w konsultacji z przedstawicielami polskich samorządów, które  zostanie zaprezentowane podczas kolejnego seminarium w ramach Forum Rozwoju Lokalnego już 17.12.2020 r. godz. 10.00.
Rejestracja uczestników możliwa jest wyłącznie poprzez formularz internetowy https://www.miasta.pl/ankiety/odpowiedz/42  w terminie do 15 grudnia br.
Zapraszamy do wspólnego udziału!
 

Nagrody dla mieszkańców w ramach projektu „Żary, tu chcę żyć!!!”

Szanowni Mieszkańcy,
przyszedł czas, aby nagrodzić zwycięzców najciekawszych pomysłów zgłoszonych podczas naboru pomysłów mieszkańców w ramach projektu „Żary, tu chcę żyć!!!”
Jak już wcześniej informowaliśmy otrzymaliśmy od Państwa 165 propozycji do nowej ścieżki rozwoju, część z nich znalazła się w naszym projekcie, a część będzie źródłem do bieżącej działalności naszego miasta.
Autorami najciekawszych pomysłów, które wpisały się w nasz projekt i otrzymują nagrody w nagrodę w postaci tabletu są:
 • Małgorzata Fajks, której pomysłem jest „Remont zamku w Żarach. Historia pokolenia w jednym miejscu”,
 • Grzegorz Dawczyk, którego pomysłem jest „Łącznik magistrali rowerowych”,
 • Paweł Skrzypczyński, którego pomysłem jest „Budowa nowoczesnego domu kultury”.
Z uwagi na ogromne zainteresowanie i zaangażowanie mieszkańców w prace przy projekcie, postanowiliśmy rozlosować spośród autorów wszystkich pomysłów nie 10, a 15 upominków w postaci pendrive Żarusia. Pendrive Żarusie otrzymują:
 • Szymon Olenderkiewicz,
 • Kamila Żurawska,
 • Ryszard Tomaszewski,
 • Michał Reszel,
 • Gabriela Szymańska,
 • Grzegorz Kozakiewicz,
 • Halina Łazaruk,
 • Maria Kuczyńska,
 • Monika Adamenko,
 • Dominik Ławiński,
 • Anna Baranowska,
 • Julia Lewandowska,
 • Bożena Simon,
 • Jakub Mielczarek,
 • Marta Sztandera.
Gratulujemy zwycięzcom!
W sprawie odbioru nagród będziemy się z Państwem kontaktować indywidualnie.

Plan Rozwoju Lokalnego i Plan Rozwoju Instytucjonalnego projektu „Żary, tu chcę żyć!!!” w ramach Programu Rozwoju Lokalnego

Szanowni Państwo,
Zapraszamy do zapoznania się z Planem Rozwoju Lokalnego oraz Planem Rozwoju Instytucjonalnego, które umieściliśmy w poniższych plikach. Opracowane dokumenty powstały przy ogromnym zaangażowaniu mieszkańców oraz interesariuszy z różnych grup społecznych, a także przy udziale Doradców Miast ze Związku Miast Polskich i stanowią dokumentację konkursową projektu „Żary, tu chcę żyć!!!” w ramach Programu Rozwój Lokalny.
 
 
Program „Rozwój lokalny” finansowany jest z funduszy EOG i funduszy norweskich. Dowiedz się więcej bit.ly/RozwójLokalny.

Załączniki

Dokumenty wysłane!

Szanowni Mieszkańcy!
Informujemy, że w piątek 30.10.2020 r. zakończyliśmy prace nad przygotowaniem kompletnej propozycji projektu „Żary, tu chcę żyć!!!”.Przesłaliśmy dokumentację do instytucji zarządzającej. Przypomnijmy… pierwszy sukces odnieśliśmy pod koniec ubiegłego roku, kiedy nasz zarys projektu znalazł się na liście 54 miast z 213 biorących udział w naborze. Teraz trwa kolejny etap Programu „Rozwój Lokalny” dotowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014–2021.
Pozostaje nam oczekiwać na wyniki naboru. Trzymajcie kciuki!
Jednakże to nie koniec…
w drugiej połowie miesiąca ogłosimy i nagrodzimy zwycięzców najciekawszych pomysłów zgłoszonych podczas naboru propozycji mieszkańców.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólną pracę!

Wizyta studyjna on-line w Arendal

W dniu wczorajszym Danuta Madej - Burmistrz Miasta Żary uczestniczyła w wizycie studyjnej on-line w ramach Programu Rozwój Lokalny. Gospodarzami byli przedstawiciele miasta Arendal w Norwegii, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie partycypacji społecznej różnych grup społecznych m.in. w obszarze społecznym, gospodarki i kultury.
 
Program „Rozwój lokalny” finansowany jest z funduszy EOG i funduszy norweskich. Dowiedz się więcej bit.ly/RozwójLokalny.

Konferencja DiverCITY 4

Wczoraj 22.09.2020 r. przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Żarach z Wiceburmistrzem Olafem Napiórkowskim na czele, uczestniczyli w konferencji DiverCITY 4 będącej podsumowaniem i prezentacją efektów pracy grup warsztatowych oraz wniosków zebranych w ramach Komponentu badawczego Projektu. Zaprezentowano rozwiązania w 4 obszarach tematycznych (z zakresu mieszkalnictwa, dostępności, środowiska i polityki senioralnej) na podstawie doświadczeń i dobrych praktyk z Polski, Norwegii oraz Islandii.
  

Spotkanie z Doradcami Miast ze Związku Miast Polskich

Tydzień temu gościliśmy naszych Doradców Miast ze Związku Miast Polskich - Hannę Czernik, Krzysztofa Jonczyka oraz Grzegorza Romana, którym przedstawiliśmy zebrane pomysły mieszkańców i propozycję kierunku nowej ścieżki rozwoju.
  
1 2 3 4

Narzędzia i usługi

Kontakt - stopka

Urząd Miejski w Żarach

Urząd Miejski w Żarach
pl. Rynek 1-5 ; 68-200 Żary
miasto~@~um~.~zary~.~pl
tel. 68 470 83 00 ; fax. 68 470 83 86
www.zary.pl 
 

Godziny otwarcia:

poniedziałek od 8.00 do 16.00
wtorek - piątek od 7.30 do 15.30
 

Konta bankowe:

Konto:  PKO BP SA
              21 10205402 0000 0302 0313 9037
Konto opłaty skarbowej: 
              95 10205402 0000 0402 0374 1675
Urząd:   NIP: 928-10-02-069   REGON:  000526185
Gmina:  NIP: 928-20-77-626   REGON:  970770540
 
Przyjęcia interesantów w sprawie skarg i wniosków przez Burmistrza lub Zastępców Burmistrza poniedziałek od 9.00 do 16.00
Sekretarz Gminy i Skarbnik Gminy przyjmują interesantów w godzinach pracy Urzędu.