• Temperatura 20oC
  • Ciśnienie 1007.3 hPa
Logo: Żary Logo: Facebook Logo: Powietrze w Żarach Logo: BIP

RELACJE

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

26 października w Szkole Podstawowej nr 2 w Żarach uczniowie świętowali Dzień Języków Obcych. Nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego przygotowali dla uczniów wiele ciekawych atrakcji. Uczniowie klas IV-V wykonali ciekawe prace artystyczne, których tematyka dotyczyła wiedzy o kulturze, geografii i historii głownie krajów europejskich. Wszystkie prace zostały zaprezentowane w głównym holu szkoły. Następnym etapem było głosowanie na najpiękniejszy plakat. Ponadto, wybrani uczniowie z klas VI-VII rozwiązywali quiz kulturowy sprawdzający wiedzę o krajach anglo- i niemieckojęzycznych.

STALI SIĘ PEŁNOPRAWNYMI UCZNIAMI

26 października był dla najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach dniem szczególnym. Pierwszoklasiści zostali oficjalnie pasowani na ucznia, a uroczystość odbyła się w obecności wielu gości: rodziców, nauczycieli i starszych kolegów. To bardzo ważna i niezwykła uroczystość  w szkolnym kalendarzu imprez, która odbywa się tradycyjnie - jak co roku - w październiku. Doniosły moment pasowania poprzedził znakomity występ bohaterów uroczystości. Dzieci miały okazję zaprezentować wszystkim obecnym swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym. Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów. Po złożeniu przyrzeczenia każde dziecko zostało pasowane na ucznia poprzez symboliczne dotknięcie lewego ramienia dużym ołówkiem, który jest znaczącym atrybutem tego ceremoniału w szkole.  Na zakończenie, bohaterowie uroczystości otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uwieńczeniem imprezy był poczęstunek dla pierwszaków przygotowany przez rodziców.

POLA NADZIEI

Już po raz trzeci  wolontariusze Szkolnego Koła Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach wzięli udział w corocznej jesiennej akcji charytatywnej „Pola Nadziei”. Celem jest zebranie funduszy na rzecz osób przebywających w Hospicjum im. Brata Alberta w Żarach. Uczniowie rozprowadzali cebulki żonkili wśród znajomych i przyjaciół. Zebrane fundusze będą przeznaczone na opiekę i środki potrzebne podopiecznym żarskiego hospicjum.  Kwiat żonkila jest  międzynarodowym symbolem nadziei przypominającym nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszego towarzystwa w trudnym okresie odchodzenia. Zakupione sadzonki uczniowie  posadzili 20 października na terenie szkoły. W wydarzeniu brała udział również Pani Dyrektor Marzena Mosakowska-Wrona, która jako pierwsza zasadziła żonkilową cebulkę. - Serdecznie dziękujemy za życzliwość i zrozumienie ze strony wszystkich uczniów naszej szkoły, grona pedagogicznego i tych, którzy dołożyli się do tej wielkiej sprawy. Wszyscy z niecierpliwością nie mogą się doczekać, aż żonkile zakwitną, ale na ten moment muszą poczekać do wiosny - mówi pan Wiesław Leńczuk, opiekun Szkolnego Koła Caritas.

Sukces SP 1 w Żarach w Powiatowych Biegach Przełajowych

Na stadionie "Syrena" w Żarach odbyły się Powiatowe Biegi Przełajowe. Startowało 17 drużyn w każdej kategorii wiekowej, więc rywalizacja była spora.
SP 1 w Żarach zajęła 3. m-ce drużynowo w kategorii wiekowej 2007 chłopców.
W kategorii klas gimnazjalnych, roczniki 2003 i 2004 również zajęły 3. m-ce – zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców.

Z WIZYTĄ W KOPALNI

Dnia 29 września uczniowie klas siódmych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach wybrali się na wycieczkę do Niemiec w ramach projektu edukacyjnego: „Poznajemy Sąsiadów zza Nysy”. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak funkcjonuje odkrywka. Duże wrażenie zrobiły na nich wielkie maszyny i proces powstawania węgla brunatnego, a także diamentów. Uczyli się też o rekultywacji. Następnie uczniowie pojechali do Bad Muskau, gdzie zwiedzali Park Mużakowski – od Nowego Zamku aż do Mostu Angielskiego. Poznali historię Parku i jego założyciela: Księcia Hermana Pücklera. Poznali symbolikę podwójnego mostu. Zakończenie wycieczki nastąpiło po polskiej stronie parku – w Łęknicy. Pogoda i nastroje dopisały. Był też czas na zabawę i na lody. Koordynatorem projektu jest Wioletta Kostecka, nauczycielka języka niemieckiego, która sprawowała opiekę nad uczniami wraz z Adrianną Wroną-Dobek, nauczycielką biologii.

Zwycięstwo uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w IX edycji Żarskiej Basketmanii

W piątek, 26 września 2017 r., uczniowie SP 1 w Żarach zajęli  1. miejsce w IX edycji Żarskiej Basketmanii. To ważny w środowisku lokalnym turniej uczniów klas czwartych i młodszych szkół podstawowych w mini-koszykówce o Puchar Prezesa Drukarni Chroma.
czytaj dalej

Sukces uczennicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarach w Lubuskim Konkursie Literackim Uniwersytetu Zielonogórskiego

Hania Gregorczyk, uczennica klasy 7b Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarach, podopieczna p. wicedyrektor Edyty Talarowskiej, zdobyła 3. miejsce w kategorii szkół podstawowych w Lubuskim Konkursie Literackim Uniwersytetu Zielonogórskiego! 
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek, 18 września 2017 r. w Campusie B Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Laureatkami konkursu zostały także Ania Drapała, Marta Tomaszewska i Laura Kołpaczewska, również uczennice SP 1.
Uczennice wzięły udział w warsztatach dla szkół podstawowych, przeprowadziła je zaprzyjaźniona z SP 1 w Żarach p. Katarzyna Zychla. Pani Iwona Szczuka, opiekunka dzieci w czasie wyjazdu, wysłuchała natomiast wykładu dra hab. Bogdana Trochy, prof. UZ o bohaterze literatury popularnej i jego kulturowych źródłach.

Master Of English 2017 w SP Nr 1 w Żarach

   11 maja 2017 r. odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 w Żarach VI Międzyszkolny Konkurs z Języka Angielskiego „Master of English” w ramach Macmillan Primary School Tournament.
   Turniej językowy został zorganizowany we współpracy ze Szkołą Języków Obcych „Świat Języków” w Żarach oraz Wydawnictwem Macmillan w Warszawie. Serdecznie dziękujemy sponsorom – Pani Katarzynie Daniszewskiej ze Szkoły Języków Obcych „Świat Języków” w Żarach oraz Panu Tomaszowi Dzidzie z Wydawnictwa Macmillan za pomoc w organizacji konkursu.
   W walce o tytuł Mistrza Angielskiego uczestnicy z pięciu szkół podstawowych musieli wykazać się wiedzą gramatyczno-leksykalną i umiejętnościami w zakresie czytania
ze zrozumieniem w języku angielskim.
Wyniki VI Międzyszkolnego Konkursu z Języka Angielskiego „Master of English”:
I miejsce: Oliwia Świgoń (Szkoła Podstawowa nr 2 w Żarach) – zdobyła nagrodę główną – rok darmowej nauki języka angielskiego w Szkole Języków Obcych „Świat Języków”
II miejsce: Kamil Suchodolski (Szkoła Podstawowa nr 5 w Żarach) –wygrał semestr darmowej nauki języka angielskiego w Szkole Języków Obcych „Świat Języków”
III miejsce: Damian Kaszubski (Szkoła Podstawowa nr 2 w Żarach) – odebrał bon o wartości 250 zł do wykorzystania w ramach kursu języka angielskiego w Szkole Języków Obcych „Świat Języków”.
   Dla wszystkich uczestników były przewidziane nagrody książkowe, upominki i dyplomy za udział.

I Międzyszkolny Konkurs ŻARSKIE FRYDERYKI FILMOWE

   We wtorek, 9 maja 2017 r., odbył się w sali widowiskowej "Luna" ŻDK I Międzyszkolny Konkurs ŻARSKIE FRYDERYKI FILMOWE, którego pomysłodawcą jest Szkoła Podstawowa nr 1 w Żarach. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Pani Burmistrz Miasta Żary Danuta Madej oraz Lubuski Kurator Oświaty. Patronat medialny objęła redakcja "Gazety Regionalnej" oraz "Telewizji Regionalnej".
   Uczniowie z SP 1, SP 3, SP 5 oraz SP 8 zmagali się w trzech konkurencjach. Musieli określić, jak kończy się wybrana scena z filmu AKADEMIA PANA KLEKSA, rozpoznać,
z jakiego filmu pochodzi dana ścieżka dźwiękowa oraz podać właściwą definicję wybranych terminów związanych ze sztuką filmową. Drużyny z żarskich szkół podstawowych musiały także nakręcić film - luźne nawiązanie do lektury PRZYGODY MIKOŁAJKA.
   Dzieci wykazały się wiedzą oraz nakręciły ciekawe obrazy. Galę uświetnili goście: Pan Burmistrz Olaf Napiórkowski, który rozpoczął galę prawdziwym klapsem filmowym
oraz Pani Wioletta Markulak, przedstawicielka Lubuskiego Kuratora Oświaty.
   Zwycięzcami I edycji Międzyszkolnego Konkursu ŻARSKIE FRYDERYKI FILMOWE zostali:
 
  I miejsce - SP 3,
   II miejsce - SP 8,
   III miejsce - SP 5.
 
SP 1 nie brała w tym roku udziału w rywalizacji, otrzymała wyróżnienie.
   Oprócz cennych nagród - aparatów fotograficznych i czytników ebooków - ekipy młodych filmowców otrzymały statuetki - Fryderyki, na cześć patrona Szkoły Podstawowej nr 1
w Żarach.
   Konkurs przebiegł we wspaniałej atmosferze, licznie zgromadzona publiczność żywo reagowała na dokonania swoich kolegów i koleżanek na scenie. Wszyscy zebrani obejrzeli także trzy krótkie filmy edukacyjne z historii kina.
 

Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym

1 ... 4 5 6 7 8 ... 9

Narzędzia i usługi