Polska-Saksonia

  • 15-09-2014

Fundusz Małych Projektów Euroregionu Sprewa - Nysa - Bóbr

„Jarmark bożonarodzeniowy”

Celem projektu jest wspieranie dziedzictwa kulturowego poprzez rozpowszechnianie tradycji i obrzędów kultury związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia oraz okresem Nowego Roku podczas imprezy pn.: „Jarmark Bożonarodzeniowy“ z udziałem przedstawicieli trzech narodów zamieszkujących te ziemie tj. Łużyczan, Polaków i Niemców. Mieszkańcy regionu przygranicznego Żar i Weißwasser będą mieli możliwość poznać tradycje i zwyczaje świąteczne sąsiadów, skosztować potraw świątecznych, tradycyjnych wypieków. Zaprezentowane zostaną choinki, ozdoby choinkowe oraz rękodzieło. Jarmark bożonarodzeniowy odbył się w dniach 18-22 grudnia 2013r.

„Jarmark Łużycki”

Projekt skierowany do mieszkańców i turystów oraz w szczególności rzemieślników, rękodzielników, twórców ludowych i artystów. Projekt polegał na promocji kultury łużyckiej i twórczości ludowej Łużyc. W trakcie imprezy można było zakupić rękodzieło, tradycyjne wypieki, dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: karuzelę, kolejkę na kołach, salę zabaw, ścianki wspinaczkowe i zjeżdżalnie. W Salonie Wystaw Artystycznych przygotowano warsztaty dekorowania pisanek oraz zdobienia palm wielkanocnych. Impreza odbyła się w dniach 12-13 kwietnia 2014r.

56Galeria zdjęć: Jarmark Łużycki 2014

„Łużycka Wystawa Gospodarcza”

Projekt skierowany do przedsiębiorców z Polski i Niemiec oraz przedstawicieli instytucji i stowarzyszeń. Celem projektu jest promocja gospodarcza miasta jako gospodarczego lidera południowej części województwa lubuskiego. W ramach projektu odbyła się wizyta studyjna, której tematem była promocja przedsiębiorczości wśród młodzieży. W ramach imprezy zorganizowano wiele atrakcji, m.in.: wioskę zabaw dla dzieci, występy zespołów. Łużycka Wystawa Gospodarcza odbyła się w dniach 10-11 maja 2014r.

48Galeria zdjęć: Łużycka Wystawa Gospodarcza 2014

„Lato z Telemannem 2014”

Ideą projektu jest promocja twórczości znanego kompozytora Georga Philippa Telemanna, którego muzyczne utwory łączą tradycje polskie, niemieckie i europejskie. Muzyk ten związany jest z Żarami, w latach 1704-1708 komponował w Żarach. Koncerty w ramach projektu odbywały się w niedziele: 29 czerwca oraz 6, 13 i 20 lipca 2014r.

16Galeria zdjęć: Lato z Telemannem 2014

„Dowiedz się o naszych miastach”

Od marca 2014 trwa budowa nowej strony internetowej miasta Żary. W ramach projektu utworzony zostanie nowy serwis internetowy oraz zostanie wydany folder informacyjny. Prezentację folderu oraz nowej strony zaplanowano na pierwsze półrocze 2014r.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją