Odpowiadamy Mediom

  • 13-11-2019

Gazeta Regionalna Bogusława Janicka-Klisz z dnia 01.10.2019r. dotyczy darmowych szczepionek.

Zapytanie z gazety Regionalna Bogusława Janicka-Klisz z dnia 01.10.2019r. (godz. 12:47)
Zwracam się z prośba o informacje dot. braku darmowych szczepionek w przychodni Marvit, która je podaje mieszkańcom Żar powyżej 65 roku życia. Czym ten brak jest spowodowany, od kiedy nie ma specyfiku, kiedy będzie dostępny, czy wcześniej Marvit realizował tę usługę dla miasta i czy zdarzały się podobne sytuacja, kto zamawia szczepionki, na bazie jakich danych?
 
Odpowiedź Urzędu Miejskiego w Żarach z dnia 03.10.2019 (godz. 07:41)
Brak szczepionek przeciwko grypie był spowodowany opóźnieniem w wydaniu rekomendacji przez Światową Organizację Zdrowia, która po każdym sezonie grypowym bada jakie szczepy i typy wirusa występują najczęściej i wydaje rekomendacje dotyczące składu szczepionki  dla danego regionu świata. W tym roku WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) po raz pierwszy od kilkunastu lat opóźniła wydanie rekomendacji dotyczących składu szczepionki, co wpłynęło na przesunięcie procesu produkcji, który trwa około pół roku. W poprzednich sezonach szczepionka była dostępna już w sierpniu, stąd opóźnienia w dostawach szczepionek.
 
Szczepionki przeciwko grypie pojawiły się dopiero w zeszłym tygodniu i od zeszłego tygodnia Przychodnia „MarVit” rozpoczęła szczepić osoby objęte programem szczepień w miarę dostępności. Obecnie szczepienia przeprowadzane są w przychodni na bieżąco i nie problemu z zaszczepieniem.
 
Przychodnia „MarVIT” realizowała tę usługę w ubiegłym roku i nigdy nawet w latach poprzednich, a szczepimy osoby 65+ przeciwko grypie od 2015r., opóźnienia takie nie miały miejsca.
 
Zakup szczepionek dokonywany jest przez realizatora konkursu, tj. przez Przychodnię „MarVit.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją